Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Wolność religijna zagrożona?

Z raportu "Wolność religijna w świecie. Raport 2014" wynika, iż wolność religijna weszła w okres poważnego kryzysu i rośnie fala prześladowań mających na celu zmarginalizowanie społeczności religijnych.

Raport, przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przedstawił na konferencji prasowej w sekretariacie KEP w Warszawie dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie, ks. Waldemar Cisło.

Z dokumentu wynika, że wolność religijna jest zagrożona w prawie 60 proc. krajach na całym świecie, a to oznacza - jak podkreślił ks. Cisło - "poważny sygnał wysłany rządom i przywódcom religijnym jako ogromny i palący problem, którego nie można dłużej ignorować".
Jak mówił ks. Cisło, raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, opracowany przez dziennikarzy, naukowców i komentatorów, ujawnia niepokojące obawy ludzi wiary w 116 ze 196 krajów świata. Dokument obejmuje wydarzenia od jesieni 2012 r. do lata 2014 r., z analizy sytuacji wszystkich grup religijnych wynika, że tam, gdzie sytuacja w zakresie wolności religijnej uległa zmianie, prawie zawsze była to zmiana na gorsze.
W 196 krajach pogarszające się warunki wolnego wyznawania wiary odnotowano w 55 krajach (28 proc.).

Tylko 6 ze 196 krajów: Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuba, Katar, Zimbabwe i Tajwan – zostały uznane za państwa, gdzie sytuacja nieco się poprawiła, ale i wśród nich cztery pozostają sklasyfikowane jako miejsca "o wysokim lub średnim poziomie prześladowań".
Raport określa 20 krajów jako kraje o wysokim stopniu nietolerancji religijnej lub aktywnego prześladowania. Spośród nich w 14 państwach dochodzi do prześladowań religijnych, które są związane z ekstremistycznym islamem.

Są to: Afganistan, Republika Środkowej Afryki, Egipt, Iran, Irak, Libia, Malediwy, Nigeria, Pakistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Syria i Jemen.

W pozostałych sześciu krajach prześladowania religijne związane są głównie z istnieniem systemów autorytatywnych.

Są to: Birma (Myanmar), Chiny, Erytrea, Korea Północna, Azerbejdżan i Uzbekistan.
Współautor raportu John Pontifex - z sekcji angielskiej stowarzyszenia - powiedział: "W okresie, jaki przedstawia raport, globalna wolność religijna weszła w okres poważnego kryzysu. (...) Wielu z tych, którzy są u władzy - rządy i przywódcy religijni - niemal cały czas nie stara się stanąć w obronie wolności religijnej, a tym samym nikt nie stoi na straży fundamentalnego prawa do wolności religijnej. (...) Naszym obowiązkiem jako organizacji katolickiej jest nie tylko stanąć w obronie chrześcijan cierpiących z powodu naruszenia wolności religijnej, ale też w obronie ludzi wszystkich wyznań"


za:www.stefczyk.info/wiadomosci/raporty-stefczyk-info/wolnosc-religijna-zagrozona-,12447980320#ixzz3LcSeIp00

Copyright © 2017. All Rights Reserved.