Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski po głosowaniu Sejmu RP nad rządowym projektem ustawy "o leczeniu niepłodności"

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z wielkim smutkiem i rozczarowaniem przyjmuje wynik dzisiejszego głosowania Sejmu nad rządowym projektem ustawy „o leczeniu niepłodności”.
W marcowym apelu biskupi wyrazili szereg zastrzeżeń do tego projektu, opierając się na wynikach naukowych badań medycznych. Prosili też o przyjęcie takiego prawa, które poprawi obecną sytuację, a nie ograniczy się do zalegalizowania bez zastrzeżeń praktyk stosowanych w klinikach in vitro.

Biskupi wskazali wówczas, w jakich sprawach rządowy projekt winien zostać poprawiony i wyliczyli 8 rozwiązań projektu, które są nie do zaakceptowania (m.in. selekcję zarodków, umożliwianie klonowania człowieka, mrożenie embrionów, a także możność powoływania do życia dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych). Prezydium Episkopatu wyraziło również nadzieję na przyjęcie przez Sejm poprawek do projektu. Niestety, wszystkie zgłaszane przez posłów poprawki, mające na celu poprawę projektu, zostały odrzucone w głosowaniach.

Posłowie popierający projekt ustawy „o leczeniu niepłodności” w wersji rządowej pozostają w niezgodzie z nauczaniem papieża Franciszka, który apelował do lekarzy: „Waszym obowiązkiem jest wyrażać sprzeciw sumienia przy aborcji, in vitro i eutanazji!” Ojciec Święty prosił, by nie eksperymentować i nie igrać z życiem człowieka. Wynikiem dzisiejszego głosowania zostały również zlekceważone oceny etycznomoralne projektu ze strony biskupów. Ponad 260 parlamentarzystów odcięło się swoim głosem od poglądów wielu swoich wyborców.

Prezydium Episkopatu Polski wyraża nadzieję na poprawienie proponowanej ustawy w Senacie RP. Biskupi ufają, że do sumień parlamentarzystów dotrze głos nie tylko Papieża, Konferencji Episkopatu Polski, ale także organizacji rodzinnych, ruchów obrońców życia oraz specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa, którym drogie jest życie ludzkie.



Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP


Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP


Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=07dfffa9412223df0a62fb2621e0ec5b

***

Oświadczenie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie uchwalenia dnia 25 czerwca 2015 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o leczeniu niepłodności

W połączonej ocenie ekspertów różnych dziedzin uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 25 czerwca 2015 roku ustawa dotycząca tzw. leczenia niepłodności niesie tak wiele negatywnych konsekwencji medycznych, etycznych, społecznych i prawnych, że należy ocenić, iż mamy do czynienia z klęską etyki w medycynie i w polityce.
Dochodzi do wielce niegodziwej próby uprzedmiotowienia ludzkich zarodków i nazywania ich „grupą komórek” oraz otwarcia drogi do masowego niszczenia poczętych istot ludzkich. Wydawane dotąd opracowania kwestii in vitro przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP, ale też przez innych specjalistów spoza Zespołu, pozwalają się zorientować, że ustawa ta ostatecznie nie służy rodzinie, burząc podstawowe dla rozwoju dziecka więzi pochodzenia.

W świetle nauczania papieża Franciszka i jego najnowszej encykliki, in vitro należy ocenić jako nieekologiczne i sprzeczne z zasadą sprawiedliwości międzypokoleniowej. Wobec przeprowadzonej dyskusji o projekcie uchwalonej właśnie ustawy – zwłaszcza w świetle znanych opinii Biura Analiz Sejmowych i uwag Sądu Najwyższego, – żaden z parlamentarzystów nie może twierdzić, iż nie wiedział, za czym opowiada się w głosowaniu. Ponosi zatem odpowiedzialność moralną za skutki tworzonego prawa. W ocenie eksperckiej katolik nie mógł odpowiedzialnie głosować za przyjęciem ustawy w wersji, w jakiej została uchwalona.


Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych
Konferencji Episkopatu Polski


Warszawa, dnia 26 czerwca 2015 r.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=133abbaeaee87cd35e1fd76fd153b679

***

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Łódzkim dotyczące projektu ustawy "O leczeniu niepłodności"

OŚWIADCZENIE RADY SPOŁECZNEJ PRZY ARCYBISKUPIE METROPOLICIE ŁÓDZKIM DOTYCZĄCE PROJEKTU USTAWY „O LECZENIU NIEPŁODNOŚCI”
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Łódzkim swoje posiedzenia w dniach: 2 grudnia 2014 roku i 16 czerwca br. poświęciła problemom bioetycznym, a wśród nich sprawom związanym z metodą in vitro. W wyniku prowadzonej debaty Rada Społeczna publikuje swoje oświadczenie.

Powracająca ponownie pod obrady Sejmu próba regulacji prawnej metody in vitro jest konieczna i oczywista z różnych racji. Brak rozstrzygnięć w tak ważnej materii jest niedopuszczalny w demokratycznym państwie prawa. Jednakże w proponowanym projekcie ustawy wiele rozwiązań budzi poważne zastrzeżenia zwłaszcza natury etycznej i humanitarnej.

Brak możliwości poczęcia dziecka w przypadku występowania niepłodności jest dramatem wielu małżeństw. Jednakże pragnienie posiadania potomstwa nie może być przeciwstawiane prawu do życia dziecka poczętego. W państwie prawa konieczna jest troska o każde ludzkie życie, o poszanowanie jego godności – i to w każdej fazie jego rozwoju, nie wyłączając także tej początkowej. Nikt nie ma bowiem prawa do posiadania dziecka za wszelką cenę, za cenę zarodków selekcjonowanych i zamrażanych, które mają nikłe szanse na dalsze życie. Takie stanowisko nie wypływa jedynie z przesłanek natury religijnej, ale jest kwestią wrażliwości i szacunku wypływającego z fundamentalnych wartości i norm zapisanych w ludzkiej naturze. Proponowane rozstrzygnięcia prawne ustawy „O leczeniu niepłodności” stoją często w sprzeczności z obiektywnymi racjami naukowymi, zwłaszcza medycznymi odnoszącymi się do początku biologicznego życia człowieka, jak też z oceną etyczną takiego działania.

Żadną miarą nie godzi się składać życia ludzkiego na ołtarzu postępu, ani też w imię „prawa do szczęścia” i potomstwa, jak ma to miejsce w przypadku niewłaściwego traktowania zarodków ludzkich, ich zamrażania, często na zawsze. Ludzki zarodek, jako podmiot, musi być traktowany z należnym szacunkiem. Dlatego nie może być poddawany ani zamrożeniu, ani modyfikacjom, ani procedurom selekcji, które w niektórych przypadkach mają charakter eugeniczny. Nadto reproduktywna metoda in vitro ujawnia dysharmonię z antropologicznym pryncypium, jakim jest nienaruszalny wymiar życia osobistego i rodzinnego. Naruszone są także fundamentalne prawa dziecka, ponieważ w wielu przypadkach zostaje ono pozbawione relacji do biologicznych rodziców.

Pomimo krytycznego stanowiska w odniesieniu do metody in vitro, zwłaszcza na obecnym etapie jej rozwoju, należy podkreślić postawę Kościoła, który dzieci, chociaż poczęte nieetyczną metodą, nakazuje przyjąć z należną miłością i szacunkiem – tak jak każde inne dziecko.

Zwracamy się do Posłów i wszystkich innych osób, mających wpływ na kształt stanowionego w Polsce prawa, aby ustawa „O leczeniu niepłodności” jako niezgodna z fundamentalnymi prawami człowieka, a także stojąca w sprzeczności z dobrem społeczeństwa stała się przedmiotem rzeczowej i obiektywnej dyskusji. Koniecznością jest poszukiwanie alternatywnych metod do in vitro, do godziwych sposobów leczenia i zapobiegania niepłodności. To one powinny stanowić przedmiot aktualnej dyskusji, tak w odniesieniu do sposobów finansowania ze środków społecznych, jak i odpowiednich rozstrzygnięć prawnych.


Członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Łódzkim


Łódź, dnia 25 czerwca 2015 roku

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=5d5c5fca2e8fc9201ff457839bbf0720

Copyright © 2017. All Rights Reserved.