Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

W kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post




Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową, zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w.

Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/dzis-sroda-popielcowa-2/

***

W kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post



Środa Popielcowa - dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty - ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 24 marca, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 27 marca.

W Środę Popielcową katolicy rozpoczynają czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga.

W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Wielki Post jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sam chrzest.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin. W późniejszym czasie przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V w. czas ten wydłużył się. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: ”Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. **Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela.

Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

za:www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/nawracajcie-sie-i-wierzcie-w-ewangelie,16125738752#ixzz3zm4d3fkS

***

Wielkopostne Kościoły Stacyjne Łodzi

Już po raz czwarty, w Archidiecezji Łódzkiej, ma miejsce codzienne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych miasta Łodzi. To tam, poprzez wspólną modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i karmienie się Ciałem Pańskim, wierni wraz ze swoimi biskupami, będą przygotować się duchowo, do obchodów świąt Wielkiej Nocy.
„Mając na uwadze tę czcigodną tradycję, Kościół łódzki gromadzący się wokół swojego Biskupa, podejmuje wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych, gdzie przez modlitwę, post i jałmużnę będzie umacniał swoją wiarę na jedynym Panu i Zbawicielu, Jezusie Chrystusie.” – napisał do wiernych Metropolita Łódzki.

Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych Łodzi, zostało zapoczątkowane (jako pierwsze w Polsce) przez Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w 2013 roku i nawiązuje do wielowiekowej pokutnej tradycji Kościołów Stacyjnych Wiecznego Miasta. To tam, wierni gromadzili się wokół Biskupa Rzymu, by modlić się i we wspólnocie przeżywać okres pokuty i nawrócenia. Dzisiejsze łódzkie pielgrzymowanie, nawiązując do tego Rzymskiego, ma być ukazaniem powszechności tradycji i jedności Kościoła Rzymskokatolickiego.


Wielkopostne Kościoły Stacyjne Łodzi 2016

10. 02. - Środa Popielcowa - Matki Boskiej Zwycięskiej
11. 02. - czwartek po Popielcu - Chrystusa Króla
12. 02. - piątek po Popielcu - Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)
13. 02. - sobota po Popielcu - Najświętszej Eucharystii

I tydzień Wielkiego Postu
15. 02. - poniedziałek - św. Franciszka
16. 02. - wtorek - św. Józefa (Ruda)
17. 02. - środa - Przemienienia Pańskiego
18. 02. - czwartek - św. Wojciecha
19. 02. - piątek - św. Maksymiliana Marii Kolbego
20. 02. - sobota - Trójcy Przenajświętszej

II tydzień Wielkiego Postu
22. 02. - poniedziałek - św. Anny
23. 02. - wtorek - św. Apostołów Piotra i Pawła
24. 02. - środa - św. Alberta Chmielowskiego
25. 02. - czwartek - Matki Boskiej Jasnogórskiej
26. 02. - piątek - św. Jana Ewangelisty
27. 02. - sobota - bł. Jana XXIII

III tydzień Wielkiego Postu
29. 02. - poniedziałek - Matki Boskiej Różańcowej
01. 03. - wtorek - św. Elżbiety Węgierskiej
02. 03. - środa - Opatrzności Bożej
03. 03. - czwartek - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
04. 03. - piątek - Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów)
05. 03. - sobota - Matki Boskiej Bolesnej

IV tydzień Wielkiego Postu
07. 03. - poniedziałek - Miłosierdzia Bożego
08. 03. - wtorek - św. Antoniego z Padwy
09. 03. - środa - Najświętszego Zbawiciela
10. 03. - czwartek - św. Marka Ewangelisty
11. 03. - piątek - Zesłania Ducha Świętego
12. 03. - sobota - św. Teresy od Dzieciątka Jezus

V tydzień Wielkiego Postu
14. 03. - poniedziałek - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15. 03. - wtorek - św. Józefa (ul. Ogrodowa)
16. 03. - środa - Najświętszego Imienia Jezus
17. 03. - czwartek - Podwyższenia Krzyża Świętego
18. 03. - piątek - św. Siostry Faustyny
19. 03. - sobota - św. Stanisława Kostki

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=deb4068809ad0cb28601388110111eea

***

Jałmużna Wielkopostna na leczenie chorych dzieci i osób starszych

30 tysięcy tekturowych skarbonek przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku wszystkie zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w diecezji po raz 10.
"Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony bliźniemu, okazane wsparcie duchowe i kochającą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej" - mówi ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas.
Skarbonki będą dostępne w łódzkich parafiach od Środy Popielcowej. Do rąk wiernych trafią bezpośrednio z kościołów (w części są wykładane przy wyjściach, w części można je odbierać w zakrystii lub lokalu parafialnego zespołu Caritas) lub w szkołach podczas lekcji religii (szczególnie tam, gdzie działają szkolne koła Caritas). "Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy - wrzucając do naszych puszek" - tłumaczy Tomasz Kopytowski, rzecznik łódzkiej Caritas.
Po 40 dniach Wielkiego Postu puszki wrócą do kościołów parafialnych. "W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego" - wylicza ks. Partyka.

Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do parafialnego zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii.
Akcja prowadzona jest na terenie archidiecezji łódzkiej już po raz 10. Od lat Caritas przygotowuje 30 tysięcy skarbonek.

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=9eb80ae9a798ed71dfe2f5022d541dea

Copyright © 2017. All Rights Reserved.