Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział Łódzki zaprasza na ostatnie spektakle w Łodzi. Misterium wielkopostne pt. DRZEWO PRZENAJSZLACHETNIEJSZE

Scenariusz przedstawienia oparty został na objawieniach Męki Pańskiej, które były udziałem bł. Anny Katarzyny Emmerich. Znalazły się w nim również, dawne i współczesne, polskie pieśni wielkopostne, fragmenty wierszy Romana Brandstaettera i Zbigniewa Herberta oraz utwory własne Urszuli i Jarosława Paczyńskich („Łatwizna Umierania”) oraz Tomasza Bieszczada („Bóg mi daje wszystko”).
Przedstawienie zostało zrealizowane pod egidą zespołu „Twierdza PAMIĘĆ”, zajmującego się propagowaniem polskich tradycji religijnych i patriotycznych.

UDZIAŁ BIORĄ: Aneta Bartłomiejczyk Siuto, Urszula Paczyńska, Tomasz Bieszczad, Piotr Michnowski, Jarosław Paczyński

Wybór pieśni: Urszula Paczyńska
Muzyka oryginalna: Jarosław Paczyński
Aranżacje:
Piotr Michnowski, Jarosław Paczyński
Układ tekstu i inscenizacja:
Tomasz Bieszczad

Bł. Anna Katarzyna Emmerich Urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie, w wiosce Flamske (Westfalia, Niemcy). Mimo ubóstwa i sprzeciwu rodziny wybrała życie zakonne: W wieku 28 lat wstąpiła do Augustianek w Dülmen. Powiedziała wtedy: „Oddałam się zupełnie niebieskiemu Oblubieńcowi...” Gdy władze państwowe zamknęły w 1811 r. klasztor, przeprowadziła się do prywatnego domu.
Już wcześniej czoło i skronie Anny Katarzyny naznaczyły rany po koronie cierniowej, a w grudniu 1812 r.  na jej rękach i nogach pojawiły się wyraźne stygmaty ran Jezusa, a na boku krwawiąca rana w kształcie krzyża. Tę chwilę tak wspominała: „Rozważałam Mękę Pańską, prosząc Pana Jezusa, by mi pozwolił uczestniczyć w tych strasznych cierpieniach (...). Nagle ogarnęła mnie światłość. (...) W sercu czułam coraz większe pragnienie ran Jezusowych. Wtedy najpierw z Jego rąk, a potem z boku i nóg wyszły czerwone promienie, które niczym strzały przeszyły moje ręce, bok i nogi”.

Oprócz łaski stygmatów Anna Katarzyna Emmerich od 4 roku życia miała dar widzenia spraw nadprzyrodzonych, związanych z męką i śmiercią Pana Jezusa, z życiem Najświętszej Maryi Panny i żywotami świętych. Skromna, niewykształcona wieśniaczka wykazywała zadziwiającą znajomość topografii, szczegółów archeologicznych i historycznych. Próbowała spisywać te widzenia sama, jednak czuła, że zadanie przerasta jej możliwości. 

O przypadku Anny Katarzyny dowiedział się – przebywający we Flanske przejazdem – wybitny niemiecki pisarz doby romantyzmu, Klemens Brentano. Odwiedził ją w jej domu i w rezultacie spędził przy łożu stygmatyczki lata 1818-24, spisując dwa razy dziennie jej relacje: „Wiem, że gdyby nie ten pielgrzym – mawiała Anna Katarzyna – już dawno bym umarła. Jednak najpierw on musi wszystko spisać, bo moje wizje są darem Boga dla ludzi”.

Anna Katarzyna Emmerich zmarła 9 lutego 1824 r., po szczególnie dotkliwych cierpieniach. Jak zapisał Brentano, w swych ostatnich chwilach „modliła się przede wszystkim za Kościół i za wszystkich umierających”. Odeszła w opinii świętości. Po jej śmierci Brentano zebrał i uporządkował zapiski, a następnie je opublikował. W lipcu 2003 r. Stolica Apostolska ogłosiła dekret o autentyczności cudu za wstawiennictwem Anny Katarzyny, otwierając tym samym drogę do wyniesienia Jej na ołtarze.
Źródło: http://www.niedziela.pl/xml.php?wyd=nd&nr=4&doc=nd200441.xml

Sponsorzy i partnerzy:
Serdecznie dziękujemy następującym Przedsiębiorstwom i Instytucjom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia:
•    Grupa Pietrucha z Błaszek
•    Mykogen S.A.
•    Stowarzyszenie Forum dla Ojczyzny
•    Katolickie Gimnazjum SPSK (Łódź)
•    Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

PREMIERA: 5 marca 2017 r. w kościele p.w. Św. Teresy i Św. Jana Bosko w Łodzi, ul Kopcińskiego 1/3 o godz. 18:00.  
„Drzewo Przenajszlachetniejsze” – SPEKTAKLE w Łodzi:

•    Niedziela, 26 marca 2017 r. o godz. 11:45 – Kościół p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego (Skwer Św. Maksymiliana Marii Kolbego 1.)
•    Środa, 29 marca 2017 r. o godz. 19:00 – Katedra Łódzka p.w. Św. Stanisława Kostki (zaraz po Rekolekcjach)
•    Niedziela Palmowa, 9 kwietnia 2017 r. o godz. 17:00 – Kościół p.w. Św. Jana XXII (ul. Hetmańska, Janów)   



Copyright © 2017. All Rights Reserved.