Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

start Publikacje Publikacje członków OŁ KSD

Publikacje członków Oddziału Łódzkiego KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Grzegorz B. Bednarek - Kościół p.w. św. Lamberta BM w Radomsku XI-XXI wiek

Tysiącletnie dzieje najstarszego radomszczańskiego kościoła sięgają czasów wczesnopiastowskich i związane są chrystianizacją Polski. Pierwsza chrześcijańska świątynia powstała tu

Więcej…

Grzegorz Bednarek - Zapomniane chrzcielnice Polski


Zakończone niedawno jubileuszowe  uroczystości  1050-lecia chrztu  Polski wywołały w roku 2016 zainteresowanie historycznymi korzeniami naszej Ojczyzny  oraz  przybliżyły kolejnemu pokoleniu Polaków wiedzę o najstarszych   miejscach   związanych   zarówno z  chrztem księcia Mieszka, jak też narodzinami naszej państwowości w roku 966.

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyjaciół. I znajomych. Dojrzewanie w procesie?

Nie zadeklarowałeś, czy raduje się Twoje lewicowe jestestwo, kiedy PiS zabiera się za bezczelne przekręty kamienicowe w Warszawie!? Przecież nie jesteś umoczony, prawda?

Więcej…

Grzegorz Bednarek: Wawel - Piastowski Akwizgran. Najstarsza architektura sakralna Wzgórza Wawelskiego

Uroczysty ingres Jego Ekscelencji ks. prof. Marka Jędraszewskiego na funkcję Metropolity Archidiecezji Krakowskiej, który odbył się w Archikatedrze Wawelskiej, staje się doskonałą okazją do przypomnienia ogółowi dzisiejszych Polaków, bez  względu  na  ich  wyznanie  i   poglądy polityczne, o  wielkiej      historycznej   randze   Wzgórza  Wawelskiego w ponad tysiącletniej już historii naszej Ojczyzny.

Więcej…

Prof. Tadeusz Gerstenkorn - SZKOŁA

W ostatnim czasie zawzięcie jest dyskutowana sprawa kondycji polskiej szkoły, a zwłaszcza problem istnienia gimnazjum. Warto się zastanowić czemu ma służyć ustrój szkolny, to jest podział na szkołę podstawową, gimnazjum i liceum.

Więcej…

Tomasz Bieszczad : Wałęsa – the final defence

Obserwujemy kolejny epizod obrony Lecha Wałęsy. Znów podejmowane są próby usprawiedliwienia jego wyborów życiowych przed „zionącymi od nienawiści lustratorami”.

Więcej…

Odszedł Żołnierz Człowiek krystalicznie uczciwy i dzielny Kapitan Antoni Badowski 24.12.1924 . – 02.02.2017.

Kiedy umiera ktoś wybitny i lubiany, poczucie nieodwracalnej straty ogarnia nie tylko najbliższych, nie tylko rodzinę. Można powiedzieć, że ci, którzy zostają, tracą jakąś cząstkę wspólnego, losu. Zostaje pamięć, wdzięczność, potrzeba naśladowania...

Więcej…

Tomasz Bieszczad - Bóg, honor i Ojczyzna... i znowu Toruń

Polska to normalność. Bezapelacyjnie! Polska to normalność, która zaczyna zachwycać na tle skorumpowanej intelektualnie Europy. Co więcej – Polacy zaczynają powoli, nieśmiało tą normalnością swojego państwa żyć, szczycić się nią, oddychać pełną piersią. Widać gołym okiem, że Polska zrzuca mentalną okupację wpajaną, po okrągłym stole, przez ideologię „pedagogiki wstydu”.

Więcej…

Tomasz Bieszczad - Jądro ciemności 2.0

/.../ dla mafii nie jest dobrze, kiedy plemiona otwierają oczy, zaczynają więcej widzieć i rozumieć. Mafia może działać tylko w ciemności.  

Więcej…

Prof. Tadeusz Gerstenkorn - Warcholstwo

Na twarzy przewrotnego widać upór, a prawy umacnia swe drogi.
Pyszałek, samochwał: nazywany szydercą działa z nadmiaru swej pychy.
Księga Przysłów 21,(29. (24)

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki - Z listów do przyjaciół. I znajomych. Pflegeleicht

„Pflegeleicht – wytresowany, niekłopotliwy, łatwy w hodowli” mówi słuszny słownik. Wyrób człekopodobny. Z postępowej sztancy.

Więcej…

Władysław Trzaska - Korowajczyk - Polacy wileńscy w żałobie. Zmarł dr Jan Gabriel Mincewicz

7 grudnia 2016 zmarł w Wilnie dr  Jan Gabriel Mincewicz Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna ". Mistrz był Ikoną polskości na Wileńszczyźnie i na całej Litwie.

Więcej…

Jan Gać - U świętego Ambrożego

Czy w Mediolanie można poprzestać tylko na zachwycie wywołanym kontemplacją najpiękniejszej w całej Italii gotyckiej katedry? Albo czy można ograniczyć się wyłącznie do podziwiania Ostatniej Wieczerzy, pędzla Leonarda da Vinci, z refektarza dominikańskiego klasztoru San Marco?

Więcej…

Czas szczególnej pamięci


Czas szczególnej pamięci o Bogu, który dla nas stał się człowiekiem, niechaj niesie pokój i dobro.
Oraz siłę Wiary w okresie wzmożonych napięć zła.
Zatem spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia tudzież Nowego Roku - zawsze z chrześcijańską nadzieją !

KSD OŁ

Jan Szałowski – Szaleństwo nazewnicze na terenie Nowego Centrum Łodzi

Tekst poniższy powstał kilka miesięcy temu, ale jest wart przypomnienia, albowiem tuż po świętach, 28 grudnia 2016 roku, Rada Miejska naszego postindustrialnego, mocno zresztą umęczonego miasta, rozpatrzy osiem uchwał odnośnie pierwszych ośmiu nazw ulic na terenie NCŁ.

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki - Z listów do przyjaciół. I znajomych. Pustostany

Kolego, nie kombinuj i nie udawaj, że nie widzisz kwintesencji jakości ideologii i hasełek naszej i światowej lewizny. Ty już nie musisz chodzić w zaparte. Masz wszak swoje lata i zusowskie zabezpieczenia na bułkę z mlekiem

Więcej…

Tomasz Bieszczad: Polska – państwo frontowe

Szczypta eschatologii pozwala zachować nadzieję i równowagę w świecie zalewanym przez fale trującego cynizmu.

Więcej…

Grzegorz Badnarek - Milenijna wizyta kard. Karola Wojtyły w Radomsku. Rok 1966

Przypadająca w tym roku 30 rocznica papieskiej pielgrzymki śp. Jana Pawła II do Łodzi staje się doskonałym momentem  do   przypomnienia mieszkańcom naszego miasta i regionu nie tylko tego pamiętnego dla nas wielkiego  religijnego wydarzenia

Więcej…

Jan Szałowski - Osiedle do zaorania?

Ostatnio zrobiło się gorąco wokół osiedla przy Czerwonym Rynku, który to zresztą rynek nie istnieje już od wielu lat. Został bezmyślnie zabudowany!

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyjaciół. I znajomych. Rwacze „polityczni” – czyli bleblanie na ekranie

Kolego, ile razy mam wkładać ci do głowy, że „polityka” to nie synonim cwaniactwa w wykolegowanie przeciwnika ( a bywa i kolesia partyjnego) przy kasie, a „ROZTROPNE DZIAŁANIE DLA DOBRA WSPÓLNEGO” !?
Już, już byliśmy – wydawało się - po uzgodnieniu, a Ty znowu ….

Więcej…

Jan Szałowski - Czy powinniśmy dziękować Lutrowi (cz.2)

Siedemnasty wiek ukazał w całej rozciągłości negatywne skutki istnienia protestantyzmu dla chrześcijaństwa, Europy i cywilizacji łacińskiej.

Więcej…

Utrzymywać polskość
- Główną ideą Jagiellońskich Teatraliów jest zaprezentowanie młodych artystów ze ściany wschodniej.

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyjaciół. I znajomych. Życie na poziomie

Na poziomie leminga. W końcu i to stworzonko dysponuję jakąś tam sprawnością do funkcjonowania w przyrodzie.

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyjaciół. I znajomych. Wiara i niewiara. Cywilizacje alternatywne

Skoro idziesz w zaparte, a właściwie stajesz na pewnym poziomie odkrywania Początku, pomogę Ci.

Więcej…

Jan Szałowski - Czy powinniśmy dziękować Lutrowi? (cz.1)

W natłoku różnych wydarzeń w początku XVI wieku, postać Lutra mogła być nic nieznaczącym epizodem. Stało się jednak inaczej. Ideologia Lutra uruchomiła efekt domina.

Więcej…

Jan Szałowski - W świecie wykluczeń – komunikacja (1)

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki - Z listów do przyjaciół. I znajomych. Na barani skok

...Komu przybywa, temu przybywa - ale ponieważ w przyrodzie nic nie ginie, zatem jeżeli przybywa, przódy gdzieś musi ubyć. I odwrotnie.

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyjaciół. I znajomych. Dojrzały infantylizm

Zapewne zarzucisz mi sprzeczności w tym dwuwyrazowym zdaniu. Ale zastanówmy się – czy nie jest to dolegliwość, której często doświadczamy? A w niektórych miejscach - rzec można – standardowo? W miejscach określanych nie przez geografię a przez tzw. politykę i lewe hałaśniki zwane mediami.

Więcej…

Krzysztof Nagrodzki – Czas kolędy


Wieczerzać pora
Pierwsze gwiazdy
Mrugają ku nam już hen w niebie
Bielutki obrus
Świecą lampki
Siadamy bliscy blisko siebie

Więcej…

prof. Tadeusz Gerstenkorn - Szczęście

Mamy przed sobą jeden z najpiękniejszych dni roku (a także  życia): Boże Narodzenie. Cudowny dzień przynoszący radość każdemu człowiekowi i napawający szczęściem każdą rodzinę. Czym jest to słowo dla każdego z nas ? Jak rozumieć szczęście ?

Więcej…