Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska - Korowajczyk - Polacy wileńscy w żałobie. Zmarł dr Jan Gabriel Mincewicz

7 grudnia 2016 zmarł w Wilnie dr  Jan Gabriel Mincewicz Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna ". Mistrz był Ikoną polskości na Wileńszczyźnie i na całej Litwie.
Jan Gabriel Mincewicz urodził się w  na Ziemi Wileńskiej w okolicy Sużan w   1938  w rodzinie głęboko patriotycznej  i religijnej.wybitnie uzdolniony muzycznie ukończył w Wilnie w 1968 Państwowe Konserwatorium z Dyplomem dyrygenta chóru i wykładowcy muzyki.  Już od 1961 był nauczycielem muzyki w kilku polskich szkołach na Wileńszczyźnie.  W czasach Związku Sowieckiego przez trzydzieści lat prowadził kółka religijne "Promień " i Świt " dla polskiej młodzieży.

Przez wiele lat zajmował się badaniem wileńskiego folkloru  i zbieraniem polskich piosenek z Wileńsczyzny. W 1980założył Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca Ziemi Wileńskiej "Wileńszczyzna , którego kierownikiem artystycznym pozostawał do końca życia. Pod jego kierownictwem Zespół uzyskał wielką sławę nie tylko na Litwie, ale Austrii, Belgii, Danii, Anglii, Holandii, Francji, Niemczech,Włoszech, koncertował dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, Australii, USA, Kanadzie, Brazylii w czasie Światowych Dni Młodzieży, Urugwaju i Argentynie. Prawie co roku Zespól koncertował w Polsce, kilka razy prezentował swoje talenty na Festiwalu  Kultury Polskiej Kresowej  w Mrągowie. Pierwszy raz łodzianie mieli okazję podziwiać "Wileńszczyznę "  w czasie Dni Wilna w Łodzi w 1990.  W latach późniejszych występował na Jarmarkach  Kaziukowych w Zgierzu, ale również odwiedzał Łódź. Przez dwadzieścia  lat organizował w Niemenczynie koło Wilna, Festiwal Piosenki  Polskiej , ostatni raz  w roku 2014. Przez ćwierć wieku  organizował   na wileńszczyźnie Konkurs Pieśni i poezji  religijnej "Ciebie Boże wysławiamy ".

Od końca lat osiemdziesiątych włączył się w działalność polityczną.Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Pełnił funkcje  prezesa Związku Polaków Litwy, przez wiele lat był posłem do Sejm Litewskiego z ramienia ZPL i Akcji Wyborczej Polaków Litwy. Udzielał się w działalności samorządowej, od 2007 do końca życia  pełnił obowiązki wicemera rejonu wileńskiego.

Na początku XXI w.  obronił pracę magisterską na Papieskim  Wydziale  Teologicznym w Warszawie, a następnie uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był autorem książki o tematyce religijnej" Na co mi Bóg i religia?".W 2013 wydał zbiór wspomnień z tajnych kółek religijnych "Promień " i Świt ". Co roku organizował pielgrzymki do Kalwarii Wileńskiej.Wydał kilka podręczników nauki muzyki dla dzieci szkolnych.Jest autorem wielu pieśni, z których "Wileńszczyzny drogi kraj "  stała się nieformalnym hymnem Polaków z Wileńszczyzny.  

Za wiele lat wspaniałej działalności uhonorowany  licznymi odznaczeniami:
Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem komandorskim Orderu Zasługi RP, Złotym Pucharem Stowarzyszenia Dziennikarzy   RP, nagrodą im. św. Brata Alberta, tytułem Zasłużony dla Kultury Polskiej, medalem Honorowym Stowarzyszenia Miłośników Tradycji  "Mazurka Dąbrowskiego ". W 1998 został Polakiem Roku na Litwie.  11 września 2016 ,w czasie  Jubileuszowego Koncertu z okazji 35 - lecia  Zespołu "Wileńszczyzna, który odbył się w Narodowym Teatrze Opery i baletu   Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa   Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Janowi Mincewiczowi  medal "Pro Patria ".

Moja znajomość  i przjaźń z Janem Mincewiczem datuje się od 1990 od Dni Wilna w Łodzi. Wtedy Zespół "Wileńszczyzny "  zauroczył wspaniałym koncertem w Teatrze Wielkim. Po występach zwrócono się do mnie jako prezesa Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, czy nie udałoby się zorganizować autokaru dla Zespołu. Dzięki przyjaciołom  z MPK sprawa została załatwiona i w następnym roku, na Dniach Łodzi w Wilnie, na scenie Teatru przekazałem kluczyki do autokaru  Janowi Mincewiczowi.
To był chyba rok 1991 kiedy na Jubileusz Dziesięciolecia "Wileńszczyzny "  zostałem zaproszony na uroczystości w Niemenczynie. W następnych latach moje spotkania z Mistrzem Janem odbywały się dosyć często. Spotykaliśmy się w Polsce, kiedy Zespół tu miał swoje koncerty i w Wilnie na różnych uroczystościach, jak również na prywatnych, przyjacielskich pogaduszkach. Były to wspaniałe rozmowy z wileńskim Polakiem, z gorącym sercem bijącym do ukochanej  Ojczyzny, zaangażowanym w sprawy miejscowych Polaków, o głębokiej religijności,  opartej o wiedzę ogólną  i katolicką filozofię.

11 września 2016 zostałem zaproszony na Koncert Jubileuszowy do Opery Wileńskiej jako gość specjalny. Poczytuje sobie za wielki zaszczyt kiedy Jan Mincewicz witał mnie wśród innych dostojnych gości. Po Koncercie złożyłem gratulacje Mistrzowi i całemu Zespołowi wraz z życzeniami następnych spotkań, na kolejne Jubileusze za pięć i dziesięć lat. I w w dwa miesiące później doszło do dramatycznej sytuacji do Odejścia Dr Jana Gabriela Mincewicza. Podobno nie ma ludzi niezastąpionych. To nie jest prawdą! Jana Mincewicza jako Ikony Polskości na Wileńszczyźnie nikt nie jest w stanie zastąpić.

Władysław Trzaska - Korowajczyk

Copyright © 2017. All Rights Reserved.