Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski - Jest w Łodzi ulica Zamenhofa

Jest taka ulica w samym centrum Łodzi, ale wcześniej była to ulica Rozwadowska. Jak to się stało, że w 1920 roku dokonano zmiany ulicy? Czym się kierowano? I dlaczego po raz pierwszy zrobiono to właśnie w Łodzi?

Ludwik Zamenhof – urodzony w Białymstoku w 1859 roku – był autorem najbardziej udanego projektu języka międzynarodowego. Języka, który czerpie bogactwo z istniejących języków europejskich, tak w zakresie leksyki, jak też gramatyki i fonetyki.

Stworzyć coś nowego, co naprawdę jest tylko genialną syntezą, tego wszystkiego, co jest w językach romańskich, germańskich a także obficie przejawia się w językach Europy Środkowej.

Myślał o tym Zamenhof od dziecinnych lat w Białymstoku, ale ojciec – znawca kilku języków – wybił mu z głowy jego mrzonki  i spalił w piecu pierwszy projekt języka. Może i dobrze się stało, bo ten drugi opublikowany latem 1887 roku był strzałem w dziesiątkę. Niezwykła prostota języka – tylko 16 reguł gramatyczno-słowotwórczych  i niecały tysiąc rdzeni podstawowych – dawały solidne podstawy tworzenia tysięcy nowych słów wedle niezwykle prostych reguł słowotwórczych. Już dwa lata później miał tysiące zwolenników w różnych krajach Europy. Zaledwie 18 lat od ujawnienia projektu języka odbył się pierwszy kongres międzynarodowy. I tak jest do dzisiaj. Każdego roku spotyka się w jednym miejscu kilka tysięcy esperantystów z niemal wszystkich krajów świata, by przez tydzień uczestniczyć w wielu interesujących spotkaniach. A wszystkie one odbywają się wyłącznie w języku, który genialnie zaprojektował lekarz okulista. Urodzony w Białymstoku, studia swoje odbył w Moskwie, specjalizację w Wiedniu, mieszkał zaś przez większość życia w Warszawie. Tam też zmarł 14 kwietnia 1917 roku. W stulecie jego śmierci UNESCO ogłosiło rok 2017 rokiem Zamenhofa.

Gdy Polska odzyskała niepodległość i ustalała swoje granice, wtedy wielu polskich esperantystów podjęło starania, by w większych polskich miastach były ulice jemu poświęcone. Zaszczyt ten na początku przypadł właśnie Łodzi. I tak jest od 1920 roku do dzisiaj, z wyjątkiem kilkuletniego okresu niemieckiej okupacji.

Zamenhof jeszcze za swego życia zrzekł się praw do języka, który zainicjował. Pragnął by dalszym rozwojem zajęła się grupa najwybitniejszych znawców esperanta, by rozwój języka był harmonijny i nieprzerwany. W ten sposób ponad sto lat temu powstała Akademia Języka Esperanto. Ludwika Zamenhofa można więc zarówno nazwać twórcą, jak też inicjatorem tego międzynarodowego języka.  Polska należy do krajów, w których esperanto jest popularne od samych swoich początków. W Łodzi pierwsze stowarzyszenie esperanckie powstało już w 1908 roku. W Polsce kilkukrotnie odbywały się powszechne kongresy esperantystów. Najwcześniej w Krakowie, bo już w 1912 roku, potem w Gdańsku (formalnie w Wolnym Mieście Gdańsku), dwukrotnie w Warszawie i raz w Białymstoku – z okazji 150 rocznicy urodzin Zamenhofa.

Esperanckie stoisko będzie wystawione w czasie targów turystycznych ‘Na Styku Kultur’ w dniach od 17 do 19 marca w dużej Hali Expo. Przez te trzy dni będzie okazja rozmawiać o tym międzynarodowym języku z łódzkimi esperantystami. Zwiedzając targi wystarczy odszukać odpowiednie stoisko, by dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących ze znajomości międzynarodowego języka Esperanto.

Jan Szałowski

Copyright © 2017. All Rights Reserved.