Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski - Festiwal ‘Paradise in thy City’ rozpoczęty

>>‘Paradise in the City’ – bezdyskusyjnie największe przedsięwzięcie tygodnia – to festiwal realizowany dla 5,5 tys. uczestników z 42 krajów świata.<<
Za nami już trzydniowe spotkanie w Łodzi młodzieży ze środowisk jezuickich z całego świata  Magis2016, które było pierwszym etapem jezuickiego programu przygotowującego młodych ludzi na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

We wtorek wieczorem 19 lipca o godzinie 20:30 w Hali Expo ogłoszono uroczyście otwarcie łódzkiego – i międzynarodowego zarazem – Festiwalu ‘Paradise in thy City’.

Wcześniej zgromadzonych pozdrowił abp Marek Jędraszewski w imieniu Kościoła łódzkiego, zaś ze strony Miasta, Wojewody i Marszałka radość z powodu przybycia tak wielu młodych z 79 państw wyraziła Hanna Zdanowska.

Otwarcie Festiwalu zgromadziło kilka tysięcy uczestników łódzkiego tygodnia przed ŚDM w Krakowie, którzy przybyli na zaproszenie międzynarodowej Wspólnoty Chemin Neuf. Bogaty i bardzo różnorodny program trzymał w napięciu, zwłaszcza że organizatorzy –działając profesjonalnie – nie ujawniali wszystkich detali wieczoru. Jeszcze kilka godzin wcześniej wiedzieliśmy, że zaprezentują się wybrane grupy z krajów, które przysłały największe grupy, lub też są położone najdalej od Polski. Wiedzieliśmy także, że kilkanaście studentek z PŁ uszyło stroje dla niektórych gości używając w różnorodny sposób elementów nawiązujących do kultury tych właśnie krajów. Mieliśmy więc prezentacje grup narodowych i dopiero po pewnym czasie wyjaśniło się, które stroje były dziełem młodych projektantek. W pewnym momencie na scenie pojawiły się pary – osoba ubrana (jak na pokazie mody) i projektantka. To był typowy moment, jak na profesjonalnym pokazie mody.

W wieczornym programie otwarcia obficie skorzystano z popularnych wśród młodych ludzi technik multimedialnych, które zastosowano w tle toczącego się spektaklu. Trzeba przyznać, że nie kłóciło się to z tym, co działo się na scenie – a były tam elementy teatru ruchu, śpiew i muzyka. Przesłanie wieczoru zwolna zmierzało w kierunku bożego miłosierdzia, co było wyrażone w pieśniach, czy też w filmiku, który był współczesnym ujęciem opowieści o synu marnotrawnym. Dopełnieniem wieczoru były także świadectwa składane przez niektórych uczestników Festiwalu.   

W środę – 20 lipca – z własnym, odrębnym programem w Łodzi i województwie rozpoczną się także spotkania w ramach ‘Łodzi Piotrowej w drodze do Krakowa’ organizowane przez archidiecezję –  tak więc do Łodzi przybędzie dodatkowo półtora tysiąca młodzieży z różnych krajów świata, aby wziąć udział w tym programie.

Wracając do tematu, czyli do Festiwalu ‘Paradise in thy City’, trzeba podkreślić, że jest on równocześnie świętem, formą rekolekcji przed wyjazdem do Krakowa i spotkaniem.

‘Paradise in the City’ – bezdyskusyjnie największe przedsięwzięcie tygodnia – to festiwal realizowany dla 5,5 tys. uczestników z 42 krajów świata. Spotkania festiwalu będą odbywać się w Hali Expo, w Expo-bis – gdzie będzie wielka kawiarnia dla 3-4 tysięcy osób – i w Hali Sportowej MOSiR-u a także wokół tych obiektów i w katedrze. Festiwal to około 40 prelegentów z kraju i zagranicy i około 30 różnorodnych popołudniowych propozycji każdego dnia. Festiwal przygotowało łącznie aż 900 wolontariuszy, także z zagranicy, niektórzy przyjechali do Łodzi już wiele miesięcy temu. Festiwal ma charakter ‘a la carte’ (do wyboru), tak więc każdego dnia można uczestniczyć w dużych porannych konferencjach  (każdego dnia są cztery do wyboru), zaś po południu skorzystać z równoległych propozycji z zakresu sportu,  warsztatów, konferencji, czy też spacerów kulturowych po mieście. W ciągu dnia przewidziano czas dla duszy: Msza Święta, możliwość adoracji, spowiedzi, czas uwielbienia. A wieczorami wspólna zabawa! Językami spotkań – zwłaszcza konferencji – będą francuski, angielski lub polski w zależności od wyboru dokonanego przez prelegenta. Będą tłumaczenia symultaniczne – zależnie od potrzeby – łącznie  aż na 12 języków, odbierane radiowo.

Wspólne działania organizatorów obu spotkań, to wszystkie wydarzenia w Atlas Arenie w niedzielę 24 lipca, które zgromadzą uczestników, wolontariuszy i członków rodzin, które udostępniły swoje mieszkania dla młodych pielgrzymów. Już od wtorku na ulicach i w pojazdach komunikacji miejskiej mogliśmy widzieć licznych uczestników Festiwalu. To co będzie bardzo widoczne w przestrzeni centrum miasta, to m.in. piątkowa droga krzyżowa szlakiem Faustyny Kowalskiej, od parku Wenecja aż do Katedry, organizowana w ramach ‘Łodzi Piotrowej’, oraz organizowana dzień wcześniej przez Wspólnotę Chemin Neuf dla uczestników Festiwalu droga Miłosierdzia w przestrzeni między Halą Expo a katedrą, czyli w przestrzeni zwanej umownie Miasteczkiem Miłosierdzia. Będzie się składać z czterech etapów w czterech różnych miejscach tej przestrzeni. Ze względu na ogrom uczestników – pięć tysięcy potencjalnych – odbywać się będzie w grupach.

Należy podkreślić wkład władz i instytucji w wydarzenia tygodnia diecezjalnego. Uczestnicy mogą bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską i Łódzką Koleją Aglomeracyjną, zwiedzać muzea, ogród zoologiczny i botaniczny. Dla uczestników wydano specjalne materiały promujące Łódź i województwo. Poczta Polska wyemitowała znaczki z okazji ŚDM, w Łodzi będzie także okolicznościowy datownik pocztowy. Policja państwowa przeszkoliła 1500 wolontariuszy w zakresie bezpieczeństwa i będzie czuwać w czasie wszystkich uroczystości, zaangażowali się także ratownicy pracujący w PSP, adwokaci z ŁRA, którzy gotowi są pomóc w razie zagubienie, czy też kradzieży dokumentów.

Także liczni mieszkańcy Łodzi i województwa zaangażowali się w wolontariat i goszczenie u siebie w domach młodych chrześcijan z całego świata. Inni mieszkańcy z całą pewnością dostrzegą na ulicach i placach miasta tych wyjątkowych gości, którzy przybyli do nas niejednokrotnie z bardzo odległych krajów świata, aby tutaj w Łodzi a później w Krakowie umocnić się w swojej katolickiej wierze. Młodzi uczestnicy ŚDM czują się bardzo dobrze w Łodzi i będą z całą pewnością dobrymi ambasadorami naszego kraju w świecie.  

Jeżeli ktoś, kto jest w wieku od 16 do 30 lat, zachęcił się czytając ten tekst, a jeszcze nie jest uczestnikiem, to jeszcze w środę może dołączyć do innych, jak zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej organizatorzy Festiwalu. Może warto skorzystać, gdyż wszystko wskazuje, że Festiwal będzie wyjątkowym wydarzeniem w Łodzi. Cena za udział w całości programu jest umiarkowana i wynosi 130 zł. Może więc warto, gdyż takiego spotkania nie będzie w  Łodzi w najbliższych nam latach.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.