Wydarzenia i informacje

VI Pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę. Msze wieczyste za dziennikarzy polskich

„Matce Bożej z wdzięcznością. Modlitwa Różańcowa- zobowiązanie i ratunek”- pod takim hasłem  w roku jubileuszy Maryjnych na Jasnej Górze odbyła się doroczna pielgrzymka ludzi mediów.

Spotkanie rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. W homilii nawiązał do Ewangelii św. Łukasza, który- jak rzetelny dziennikarz- zrelacjonował zwiastowanie Maryi przez Archanioła Gabriela. Podkreślił, że dziennikarze powinni wzorować się na osobie Matki Bożej, którą cechowała pokora i skromność. Jeśli pokorą relacjonowaliby fakty, nie mieliby pokusy przeinaczania ich. Pokora, to też postawa odwagi w obronie wiary, zwłaszcza w środowisku dziennikarskim, gdzie najlepiej „sprzedają” się informacje sensacyjne nie mające nic wspólnego z etyką.

Po mszy św. był czas przeznaczony na krótkie wystąpienia przybyłych gości z poszczególnych oddziałów SDP i KSD. Dalsza część spotkania odbyła się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Tam usłyszeliśmy dwie prelekcje-Jana Jarosza o Księżnej Dobrawie- Matce Chrzestnej Narodu, w roku 1040 rocznicy jej śmierci” i ks.dr hab. Dariusza Oko- „Polska w obliczu realnego zagrożenia islamizacji”. Ksiądz prelegent nawiązując do kontekstu historycznego powstania Koranu i jego zaleceń, podzielił się swoimi doświadczeniami z podróży po Europie Zachodniej, gdzie występuje problem islamizacji. Mówił o bezsilności władz i policji wobec bezprawia i przestępstw dokonywanych przez emigrantów muzułmańskich, którzy narzucają mieszkańcom swoje prawo szariatu, zamiast asymilować się w danym kraju. Spotkanie zakończyła żywa dyskusja o sytuacji Europy w kontekście starcia dwóch cywilizacji.
 

Agnieszka Sadowska

foto: Anna Dąbrowska                                                                          

                                                                             ***

9 grudnia 2017 r. na Jasnej Górze, podczas dorocznej Pielgrzymki Dziennikarzy do Matki Bożej Królowej Polski, KSD zamówiło Msze święte Wieczyste  w intencji dziennikarzy polskich.

Od 10 grudnia 2017 r., te Msze św.będą odprawiane codziennie przez 25 lat nieprzerwanie, o godz. 7.00.
 
z up. ZG KSD, Anna T.Pietraszek

 

za: http://www.ksd.media.pl