Wydarzenia i informacje

Apel OŁ KSD do Rektora UŁ o wycofanie zaproszenia do Petera Singera


Jego Magnificencja
Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Nykiel
Rektor Uniwersytetu  Łódzkiego

Szanowny Panie Profesorze!


Z zaskoczeniem dowiedzieliśmy się, iż Uniwersytet Łódzki zaprosił Petera Singera – głośnego  „bioetyka” i skandalistę, zwolennika zoofilii, aborcji oraz eutanazji osób starszych, chorych, upośledzonych. Ma on wziąć udział w mającym się odbyć w maju „Kongresie Młodych Filozofów” organizowanym przez koło naukowe w Instytucie Filozofii.
Jak informują media: „Człowiek ten, gdy przyleciał do Izraela, mimo że jest z pochodzenia Żydem, nie został wpuszczony do kraju przez rodziców dzieci z zespołem Downa. Wyszli oni na płytę lotniska i z transparentami „Według ciebie nasze dzieci nie powinny żyć” i nie pozwolili mu wyjść z samolotu. Podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech. Trzy lata temu zaproszono go również do Polski i to na organizowany przez środowiska katolickie Zjazd Gnieźnieński. Tylko dzięki szybkiej reakcji mediów udało się odwołać to zaproszenie... Peter Singer (…) publicznie rości sobie prawa do decydowania, kto może żyć, a kto nie. Niektóre państwa uznały jego poglądy za na tyle kontrowersyjne, że odmówiono mu prawa do ich głoszenia. Polacy również mieli już do czynienia z eksperymentem selekcji ludzi i wiemy dobrze jakie to niesie za sobą konsekwencje.”
Nasze Stowarzyszenie jest zdania, że ktoś, kto prezentuje poglądy i „filozofię” kierującą ku ludobójstwu, sam wyklucza się z debaty społecznej. Zatem apelujemy do Waszej Magnificencji o spowodowanie wycofania się Uniwersytetu z tej wysoce niefortunnej dla uczelni i naszego miasta decyzji.

Zygmunt Chabowski, Tomasz Bieszczad, Krzysztof Nagrodzki, prof. dr hab. Tadeusz Gerstenkorn, ks. dr Waldemar Kulbat, ks .dr Roman Piwowarczyk, ks. dr Kazimierz Kurek, Janusz Janyst, Jan Szałowski, Błażej Torański, Jan Gać, Władysław Korowajczyk, Ewa Piątkowska, Agata ChudziaŁódź, 27 kwietnia 2010r.