Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia i informacje

„Media w czasie kryzysu" - oświadczenie

 

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy
Oddział Łódzki
ul. Sienkiewicza 38
90-009 Łódź

 

„Media w czasie kryzysu"
Oświadczenie Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Solidaryzujemy się ze stanowiskiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, wydanym w związku z okolicznościami nagrania przez dziennikarzy TVN tzw. "Taśm Beger".

Trwający kryzys polityczny (zaogniony "aferą wekslową" i upublicznieniem owych rozmów w hotelu sejmowym) kolejny raz wykazał, że nadal jedynie opcja liberalno-lewicowa w naszym kraju może spodziewać się neutralnych ocen i przychylnych komentarzy ze strony wielu mediów. W innym przypadku demagogia i prowokacja, stają się sposobami zakłamywania faktów, kreowanie "czarnych legend" i wreszcie destabilizacji. W efekcie rozbijana jest solidarność międzyludzka, społeczeństwu wpajane są negatywne uczucia: hipokryzja, agresja i nienawiść, albo przeciwnie - apatia. Wzmaga się wewnętrzny zamęt, rośnie dezorientacja intelektualna i moralna.

W zatrutej infosferze łatwo dochodzi do swoistej "inwersji", czyli odwrócenia porządku: aksjologicznego i estetycznego. Oto politycy, jeszcze kilka miesięcy temu wyszydzani przez różne media, dziś - jako użyteczni przeciwnicy prawicowego rządu - są typowani na "sumienia polskiej polityki". Oto Sąd nakazuje Telewizji TRWAM przeprosić Jerzego Owsiaka za materiał dokumentalny obrazujący przebieg Przystanku Woodstock. Nagranie jest rzetelne, Sąd z nim nie polemizuje, zastrzeżenie budzi "tylko" komentarz lektora. Zostało tu podważone fundamentalne prawo, na którym opiera się wolność słowa: prawo dziennikarza do komentarza, opartego na faktach.

Niepokojąco duża część środowisk medialnych stosuje różne miary badania rzeczywistości, jedną dla swoich faworytów i ideowych przyjaciół, inną dla przeciwników politycznych i wykreowanych wrogów. Nie ma to nic wspólnego z wymogiem dziennikarskiej bezstronności w poszukiwaniu prawdy i utrwalania dobra wspólnego. A kazuistyka - nawet fachowa - nie jest w stanie tego osłonić.


Łódź, dnia 4 października 2006 r.

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.