Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr - Podział

10 kwietnia nie sposób było inaczej, jak tylko sięgnąć wspomnieniem do tej daty sprzed ośmiu lat. Jechałem wtedy na ślub moich przyjaciół do Wrocławia. W okolicach Leszna ktoś z siedzących w przedziale odebrał informację o katastrofie.

W absolutnym milczeniu, po chwili odrętwienia gorączkowo szukaliśmy informacji. Coraz bardziej porażających. „Wszyscy…, nikt…”

Potem przyszły  chwile wspomnień. Z niektórymi spośród ofiar katastrofy miałem zaszczyt spotkać się w życiu. To nie były dla mnie jedne z 96 ofiar, ale konkretne twarze, uśmiechy, słowa, krótkie listy, życzenia… Wydobywałem pamiątki jak relikwie.

Potem nadszedł czas żałoby. Byłem w Warszawie dwukrotnie. Raz mogąc pełnić zaszczytną wartę honorową przy trumnach Pary Prezydenckiej. Zanim tam dotarłem, byłem na Krakowskim Przedmieściu. Obraz Polski z tego czasu i tego miejsca jest niezwykle piękny, dumny… To jest obraz mojej ojczyzny, mojego narodu, mojego państwa. Ze scen, które zapamiętałem utkwiła mi między innymi reprezentacja Polski w piłce ręcznej, stojąca w długiej, bardzo długiej kolejce do Pałacu Prezydenckiego. Bardzo ceniłem i cenię tych ludzi. Ogromnym szacunkiem darzę ich ówczesnego trenera, mimo że  zaangażował się wkrótce po nie mojej stronie sceny politycznej. Ale wtedy, właśnie w tych dniach nie było tam, na Krakowskim Przedmieściu, zaangażowania politycznego. Było zaangażowanie obywatelskie i patriotyczne. Byłem ponownie w Warszawie na mszy świętej ku czci Ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Placu Piłsudskiego 96 portretów złączonych z tajemnicą krzyża. Nikomu nie przeszkadzał ten związek, ani to, że byli wśród nich ludzie o poglądach lewicowych, agnostycy, zapewne ateiści. Ale czy istniał i czy istnieje jakikolwiek inny znak, który mógłby być bardziej pojemny wobec tej pustki, tej przerażającej pustki po takiej śmierci? Nikt chyba nie miał wątpliwości.

Potem byłem na krakowskich Błoniach. Tłumy ludzi, większość z nich, ubranych świątecznie, wszak byli na pogrzebie. Nastrój powagi, nastrój żałoby, która jednoczy.

Jak bardzo krótko to trwało… Zaraz po katastrofie dokonano wielu działań bardzo precyzyjnie niszczących tę jedność. Tym, którzy realnie ucierpieli zakazano niejako mówić o katastrofie, by nie rozgrywać polityki cierpieniem i trumnami. Ale ci, którzy dokonali tego zakazu sami, jak to określił 18.01.2011 roku ówczesny premier postawili sobie jako cel „wygrać prawdę” (to siedmiokrotnie powtórzony w tym przemówieniu sejmowym zwrot). Zaczęto prowadzić grę o tron, a właściwie ją kontynuować. Bo gra o tron zaczęła się wcześniej, przed 10 kwietnia.

W ramach tego wygrywania prawdy niszczono systematycznie ten obraz pięknej i prawdziwej Polski i Polaków. Z pewnością tych, którzy ocalili godność i przyzwoitość w miesiącach chaosu było zdecydowanie więcej, ale to mniejszość przez lata miała dostęp do mediów, ona była krzykliwa. Największym dramatem - w moim przekonaniu - stało się jednak to, że pojawiła się w społeczeństwie znaczna grupa ludzi zniechęconych, rozczarowanych, zniesmaczonych. Ostatecznie - wycofanych.

Katyń pamiętamy

Zbrodnia Katyńska. Prezydent: Składając hołd ofiarom, domagamy się sprawiedliwości

Prezydent uczcił dziś pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim w muzeum na warszawskiej Cytadeli. W swoim wystąpieniu podkreślił, że składając hołd ofiarom, Polacy domagają się również sprawiedliwości. Mówił także o konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Rosjanie zdejmują polską flagę w Katyniu!

Rosyjskie władze zadecydowały o zdjęciu polskiej flagi zawieszonej dotąd obok katyńskiego pomnika upamiętniającego ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach w czasie drugiej wojny światowej.
Burmistrz Smoleńska Andrej Borysow poinformował, że decyzję w sprawie zdjęcia polskiej flagi w Katyniu podjęło rosyjskie ministerstwo kultury.

Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Kompleksy nie opuszczają Putina. Katyń i Smoleńsk solą w oku tyrana

To nie przypadek, ale celowe działanie. Jak przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

Druga tragedia katyńska 2010

Macierewicz o praprzyczynie ataku Rosji na cały świat: "Zaczęło się 10 kwietnia 2010 roku"

Iran jest ściśle związany z Rosją i nie ma wątpliwości, że wsparcie stamtąd płynie.
To wszystko jest konsekwencją procesu ataku na cały świat, który zaczął się 10 kwietnia 2010 roku
- powiedział w Telewizji Republika Antoni Macierewicz, odnosząc się do nocnego ataku na Izrael.

Pamiętamy! 14. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

14 lat temu w sobotę w oktawie Wielkanocy miała miejsca katastrofa smoleńska, w której zginęło 96 osób.
Wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią,
ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości.
Polska delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Saakaszwili: Lech Kaczyński w Smoleńsku zapłacił życiem za obronę Gruzji

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, prezydent RP Lech Kaczyński 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zapłacił życiem za to, że niespełna dwa lata wcześniej zdecydował się bronić niepodległości i państwowości Gruzji w obliczu napaści zbrojnej na ten kraj putinowskiej Rosji.

Macierewicz: Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle!

„Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle” – mówił w Spale wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Były szef MON przypomniał, że raport ws. tragedii w Smoleńsku dostępny jest od ponad roku.

Zawiadomienie ws. zamachu. Macierewicz w TVP Info: "Mieliśmy do czynienia z atakiem na państwo polskie"

- Mieliśmy nie tylko do czynienia z zabiciem osób, mieliśmy również do czynienia z atakiem na państwo polskie - powiedział w programie "#Jedziemy" gość Michała Rachonia, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Podkomisja smoleńska złożyła w poniedziałek w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.