Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Ciągle czekamy na dokumenty z Rosji

9 czerwca polska prokuratura wystąpiła do Rosji o udostępnienie dokumentacji dotyczącej ruchu statków powietrznych na lotnisku Siewiernyj. Bez skutku Z płk. Jerzym Artymiakiem, p.o. rzecznikiem Naczelnej Prokuratury Wojskowej, rozmawia Marta Ziarnik

Prokuratura dysponuje protokołem z dochodzenia przeprowadzonego przez elektrownię w Smoleńsku, z którego wynika, że szczątki Tu-154M leżały około 10 m od zerwanej o godz. 10.39.35 linii energetycznej?


- Prokuratura do dziś nie otrzymała protokołu oględzin miejsca zdarzenia. Dopiero on w sposób jednoznaczny rozstrzygnie wszelkie kwestie związane z usytuowaniem fragmentów samolotu, który 10 kwietnia uległ katastrofie.

Ale zwracali się Państwo do Rosji o wszystkie dokumenty związane ze sprawą?

- Do tej pory skierowaliśmy pięć wniosków o pomoc prawną do strony rosyjskiej i otrzymaliśmy dopiero pierwszy właściwy pakiet dokumentów, w liczbie 1300 kart. Są to dokumenty, które dotyczyły przesłuchania kilkunastu świadków. To także dokumentacja z badań genetycznych zwłok oraz oględziny przedmiotów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, czyli na miejscu katastrofy. Takie materiały Polska Prokuratura Wojskowa otrzymała od strony rosyjskiej - w wyniku realizacji wniosków o pomoce prawne, które składaliśmy sukcesywnie od chwili wszczęcia śledztwa.

Prokuratura bada też wątek awarii zasilania na lotnisku w Smoleńsku?

- Badane i uwzględniane są przez prokuraturę wszelkie wątki, które mogą służyć dojściu do uzyskania prawdy materialnej, czyli wyświetlenia przyczyn katastrofy. Mogę panią zapewnić, że nie zaniedbamy i nie odłożymy na półkę żadnej informacji, która by mogła mieć istotne znaczenie dla wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy.

Mają Państwo protokół w sprawie dochodzenia przyczyn odłączenia linii wysokiego napięcia?

- Ja już pani podałem, co było w tym pakiecie. Nikt nie ukrywał tego, co w nim było. Jak wymieniłem, są to: protokoły przesłuchania świadków, linia genetyczna dotycząca weryfikacji zwłok oraz protokoły oględzin przedmiotów znalezionych na miejscu tragedii. Są to trzy pakiety dokumentów i nic więcej.

Jednak mówił Pan, że prokuratura bada wszystkie wątki, czyli...

- Tak, badamy wszystkie wątki. Proszę zwrócić uwagę, że od chwili wszczęcia śledztwa czekamy nie tylko na to, co uzyskamy od strony rosyjskiej, ale zebraliśmy również materiał dowodowy liczący bodajże kilkadziesiąt tomów akt. Jest to materiał uzyskany przez polskich prokuratorów na terenie Polski. Począwszy od dokumentacji dotyczącej przygotowania wylotu samolotu Tu-154M i również towarzyszącemu mu Jaka-40, poprzez przygotowanie pilotów, przygotowanie wszelkich procedur i przesłuchanie wszystkich świadków, którzy uczestniczyli w tych przygotowaniach, po szereg różnego rodzaju innych czynności zmierzających właśnie do sprawdzania i weryfikowania tych wszystkich informacji, które polscy prokuratorzy uzyskują. Również - powiem wprost - za pośrednictwem mediów. Sprawdzamy wszystkie informacje, które się pojawiają. Nie możemy zaniedbać czy zaniechać nawet najmniejszej z nich, bo może ona pomóc w rozwikłaniu przyczyn katastrofy. Dlatego tego materiału jest bardzo dużo.
Natomiast nie ulega wątpliwości, że istotne i wręcz kluczowe znaczenie będzie miał materiał uzyskany od strony rosyjskiej. Z tym że musimy się tutaj uzbroić w cierpliwość i czekać, aż ta międzynarodowa pomoc prawna do nas wpłynie.

Kiedy możemy się tych dokumentów spodziewać?

- Jestem w posiadaniu informacji, że kolejny pakiet dokumentów w tej chwili jest przygotowany do wysłania do Polski. Co to będzie, jakie to będą dokumenty procesowe i kiedy je otrzymamy? - na te pytania nie potrafię odpowiedzieć. Liczymy jednak na to, że będzie to stosunkowo szybko.

Polska prokuratura dostała jakikolwiek dokument dotyczący ruchu statków powietrznych nad lotniskiem w Smoleńsku w dniu katastrofy?

- Wystąpiliśmy do Rosji o dokumenty związane z ruchem samolotów na lotnisku Siewiernyj. Wniosek zawierający również kwestię związaną z przekazaniem przez stronę rosyjską (prokuraturze polskiej) informacji dotyczących ruchu samolotów na lotnisku w Smoleńsku skierowaliśmy 9 czerwca 2010 roku. Niewykluczone jednak, że już wcześniej mogliśmy się też o to zwracać. Do tej pory jednak nie mamy na nie odpowiedzi. Ale mamy to na uwadze.

Z rosyjskiego protokołu sporządzonego na miejscu uszkodzenia linii energetycznej wynika, że 10 m od zerwanego kabla leżały części polskiego samolotu. Jak ten teren został zabezpieczony, skoro miała do nich swobodny dostęp brygada z elektrowni?

- Pani kieruje do mnie pytania dotyczące zagadnień wyjaśnianych w chwili obecnej przez rosyjski MAK z udziałem polskiego przedstawiciela - Edmunda Klicha. Dopóki prokurator wojskowy - a wcześniej prokuratura rosyjska - nie otrzyma wyników prac tejże komisji w postaci stosownego protokołu, a następnie nie zostanie on za pośrednictwem prokuratury rosyjskiej przekazany prokuraturze polskiej, nie wypowiem się w kwestiach, które dotyczą działań Komisji Badania Wypadków Lotniczych - czy to polskiej, czy też rosyjskiej. To jest poza naszym zakresem. My będziemy mogli na temat tej sprawy rozmawiać dopiero wówczas, kiedy otrzymamy tenże protokół. Wtedy prokurator, podejmując czynności procesowe, będzie weryfikował ustalenia tej komisji.
Proszę mnie dobrze zrozumieć, odnośnie do tych kwestii chcielibyśmy, żeby wspomniane komisje jak najszybciej zakończyły prace i dostarczyły materiał (w postaci protokołów) prokuraturze, który będzie materiałem wyjściowym dla dalszych ustaleń procesowych. Mogę tylko zapewnić, że ten materiał będzie jeszcze ponownie weryfikowany przez prokuraturę. Dokumenty, które otrzymamy, będziemy w sposób rzetelny i bardzo wnikliwy analizowali i weryfikowali. Wtedy ewentualnie będziemy wysyłali kolejne wnioski o pomoc prawną o przesłuchanie konkretnych osób, o wykonanie konkretnych czynności procesowych bezpośrednio przez stronę rosyjską, a być może - jeżeli to się uda - również z udziałem polskich prokuratorów.

Dziękuję za rozmowę.

za: NDz z 8.7.2010 Dział: Polska

Katyń pamiętamy

Zbrodnia Katyńska. Prezydent: Składając hołd ofiarom, domagamy się sprawiedliwości

Prezydent uczcił dziś pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim w muzeum na warszawskiej Cytadeli. W swoim wystąpieniu podkreślił, że składając hołd ofiarom, Polacy domagają się również sprawiedliwości. Mówił także o konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Rosjanie zdejmują polską flagę w Katyniu!

Rosyjskie władze zadecydowały o zdjęciu polskiej flagi zawieszonej dotąd obok katyńskiego pomnika upamiętniającego ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach w czasie drugiej wojny światowej.
Burmistrz Smoleńska Andrej Borysow poinformował, że decyzję w sprawie zdjęcia polskiej flagi w Katyniu podjęło rosyjskie ministerstwo kultury.

Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Kompleksy nie opuszczają Putina. Katyń i Smoleńsk solą w oku tyrana

To nie przypadek, ale celowe działanie. Jak przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

Druga tragedia katyńska 2010

Macierewicz o praprzyczynie ataku Rosji na cały świat: "Zaczęło się 10 kwietnia 2010 roku"

Iran jest ściśle związany z Rosją i nie ma wątpliwości, że wsparcie stamtąd płynie.
To wszystko jest konsekwencją procesu ataku na cały świat, który zaczął się 10 kwietnia 2010 roku
- powiedział w Telewizji Republika Antoni Macierewicz, odnosząc się do nocnego ataku na Izrael.

Pamiętamy! 14. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

14 lat temu w sobotę w oktawie Wielkanocy miała miejsca katastrofa smoleńska, w której zginęło 96 osób.
Wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią,
ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości.
Polska delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Saakaszwili: Lech Kaczyński w Smoleńsku zapłacił życiem za obronę Gruzji

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, prezydent RP Lech Kaczyński 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zapłacił życiem za to, że niespełna dwa lata wcześniej zdecydował się bronić niepodległości i państwowości Gruzji w obliczu napaści zbrojnej na ten kraj putinowskiej Rosji.

Macierewicz: Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle!

„Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle” – mówił w Spale wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Były szef MON przypomniał, że raport ws. tragedii w Smoleńsku dostępny jest od ponad roku.

Zawiadomienie ws. zamachu. Macierewicz w TVP Info: "Mieliśmy do czynienia z atakiem na państwo polskie"

- Mieliśmy nie tylko do czynienia z zabiciem osób, mieliśmy również do czynienia z atakiem na państwo polskie - powiedział w programie "#Jedziemy" gość Michała Rachonia, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Podkomisja smoleńska złożyła w poniedziałek w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.