Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń pamiętamy

Amerykański senator wzywa Rosję do wzięcia pełnej odpowiedzialności za Katyń.W Kongresie o Katyniu

Z udziałem historyków i działaczy z Rosji i USA oraz czołowych polityków amerykańskich odbyła się w Bibliotece Kongresu USA konferencja w celu upamiętnienia 70. rocznicy ludobójstwa w Katyniu. W czasie uroczystości Amerykanie wezwali Rosję do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Lesie Katyńskim. Do pełnego przyznania się do winy za Katyń i przeproszenia Polski wezwał Rosję demokratyczny senator Benjamin Cardin, przewodniczący Komisji Helsińskiej przy Kongresie. - Rosja powinna to zrobić dla swojego dobra i dla dobra swojej przyszłości - oświadczył senator. Z kolei lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer zacytował fragment przemówienia przygotowanego na uroczystości katyńskie 10 kwietnia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął tego dnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński podziękował Rosjanom z Memoriału za ich odwagę i poświęcenie w długoletniej walce o publiczne ujawnienie w Rosji prawdy o Katyniu. Memoriał, stowarzyszenie gromadzące dokumentację zbrodni stalinizmu, reprezentował na konferencji dr Aleksandr Gurjanow. Powiedział on, że Memoriał wciąż nalega na to, aby rosyjska prokuratura wojskowa odtajniła dokumenty katyńskie i wznowiła śledztwo w sprawie mordu.
Przy okazji konferencji w Bibliotece Kongresu otwarto wystawę zdjęć i dokumentów z Katynia przygotowaną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
ŁS, PAP

za:  NDz z 7.5.2010 (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.