Katyń pamiętamy

Kozielsk - Ostaszków - Starobielsk: Ludobójcze "rozładowywania"

Kalendarz polski codzienny Piotra Szubarczyka. Koniecznie!
Piotr Szubarczyk - „Rozładowanie” Kozielska


5 marca 1940 roku komisarz spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego Ławrientij Beria napisał Stalinowi, że polscy jeńcy wojenni i więźniowie polityczni są „zatwardziałymi i nie rokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej”. Zaproponował ich zamordowanie. Wniosek podpisał Stalin oraz członkowie Biura Politycznego WKP(b): Kliment Woroszyłow, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan, Michaił Kalinin i Łazar Kaganowicz.

Miesiąc później rozpoczęła się najohydniejsza w dziejach nowożytnej Europy zbrodnia wojenna, zbrodnia ludobójstwa na jeńcach i więźniach politycznych.

Większość zamordowanych trzymana była w obozach specjalnych NKWD, „rozładowywanych” w przypadku Kozielska od 3 kwietnia 1940 r., Ostaszkowa od 4 kwietnia i Starobielska od 5 kwietnia. Prologiem zbrodni było zamordowanie w nieznanym miejscu blisko 200 kapelanów. Wywieziono ich w wigilię Bożego Narodzenia 1939 roku! Z „rozładowanych” obozów oraz więzień na Kresach Sowieci zamordowali w ramach zbrodni katyńskiej – w kwietniu i w maju 1940 roku – 21 tys. 857 oficerów i więźniów politycznych, w 97 proc. narodowości polskiej.

W Kozielsku znajdowało się niemal 4,5 tysiąca oficerów, wśród nich generałowie: Bronisław Bohaterewicz, Henryk Minkiewicz, Mieczysław Smorawiński i Jerzy Wołkowicki, kontradmirał Ksawery Czernicki, blisko stu pułkowników, trzystu majorów, około tysiąca kapitanów i rotmistrzów, ponad 2 tysiące poruczników, podchorążowie. Mordowano ich w Lesie Katyńskim i w siedzibie NKWD w Smoleńsku.

Wśród więźniów Kozielska byli nauczyciele (535), inżynierowie (265) i technicy (65), urzędnicy (prawie 400), lekarze (243) i farmaceuci (50)! Ci ostatni mogli służyć także obywatelom sowieckim! Cierpienie nie rozróżnia narodowości. Mogli, ale byli Polakami.

„Rozładowanie” Kozielska i zbrodnie trwały od 3-4 kwietnia do 16-17 maja 1940 roku. Każdy z tych dni jest wspomnieniem zbrodni katyńskiej i wezwaniem do modlitwy za zamordowanych.
Share on email Share on facebook Share on twitter More Sharing Services

za: http://www.naszdziennik.pl/wp/28569,rozladowanie-kozielska.html

***

Kalendarz polski codzienny


Piotr Szubarczyk - „Rozładowanie” Ostaszkowa


Obóz specjalny NKWD dla polskich jeńców znajdował się na wyspach jeziora Seliger, 300 km na północny zachód od Moskwy. Jeden z jeńców ułożył do melodii pieśni „Piechota” słowa, które są dziś jak testament ostaszkowców: „Gdy zajdzie potrzeba, gdy zechce tak los, nie pomni na groby i rany, swe życie i zdrowie oddamy na stos dla Ciebie, mój kraju kochany”… Wypełniło się!

Obóz znajdował się w pomieszczeniach poklasztornych. Warunki były trudniejsze niż w innych obozach. Zanim rozpoczęto realizować decyzję o zbrodni katyńskiej, zmarło tu 92 Polaków.

Konwoje z obozu docierały na miejsce zbrodni od 4 kwietnia do 16 maja 1940 roku. Jeńców – funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Służby Więziennej, oficerów wywiadu i kontrwywiadu – mordowano w Twerze (w tamtych czasach Kalinin – na cześć przewodniczącego Wierchsowietu, który podpisał się pod rozkazem katyńskim!), w siedzibie NKWD. Ponad 6 tysięcy zamordowanych Polaków zostało zakopanych pod Kalininem, w Miednoje. Jeńcy byli prowadzeni piechotą do stacji kolejowej Soroga, potem jechali do Tweru. W piwnicach NKWD identyfikowano każdego, potem skutego prowadzono do celi kaźni. W pomieszczeniu z drzwiami obitymi wyciszającym wojłokiem zabijano ich strzałami z pistoletu walther. Ciała zamordowanych wleczono na ciężarówki i wywożono do Miednoje. Z samochodów podczas drogi kapała krew. Na terenie letniskowym NKWD, w lesie, koparka kopała doły o głębokości do 6 metrów. Po zasypaniu ich przygotowywała „grób” na dzień następny. Miednoje nie doczekało się odkrycia w czasie wojny – jak Las Katyński. Niemcy nie doszli do tego miejsca.

W grupie morderców jeńców Ostaszkowa wyróżnił się „wydajnością” major bezpieki Wasilij Błochin. Bandyta ten spoczywa w alei zasłużonych cmentarza Dońskiego w Moskwie…

za:http://www.naszdziennik.pl/wp/28693,rozladowanie-ostaszkowa.html

***

Kalendzarz polski codzienny

Piotr Szubarczyk - „Rozładowanie” Starobielska

Starobielsk leży na południowy wschód od Charkowa. W sześciu podobozach NKWD Sowieci trzymali tu ponad 5,5 tysiąca polskich oficerów – głównie z garnizonu lwowskiego. W chwili „rozładowania” było ich tu około 4 tysięcy, ci zostali zamordowani. W obozie znajdowało się ośmiu znanych polskich generałów: Stanisław Haller, Leon Billewicz, Aleksander Kowalewski, Kazimierz Łukoski-Orlik, Franciszek Sikorski, Konstanty Plisowski, Leonard Skierski i Piotr Skuratowicz. Wśród oficerów rezerwy byli pracownicy naukowi, lekarze, prawnicy, inżynierowie. O warunkach panujących w obozie wspominał Bronisław Młynarski: „Dopiero pojawienie się w Starobielsku tyfusu i krwawej biegunki, strach przed epidemią, przestraszyły komendantów”.

Wymordowano ich w Charkowie, w siedzibie NKWD przy placu Dzierżyńskiego. Konwoje z obozu docierały do Charkowa w wagonach, od stacji przewożono ofiary na miejsce zbrodni samochodami. Działo się to od 5 kwietnia do 12 maja 1940 roku. Po identyfikacji jeńcom wiązano z tyłu ręce i wprowadzano do sali, gdzie strzałem w tył głowy pozbawiano ich życia. Ciała zamordowanych Polaków, z zawiązanymi na głowie płaszczami wojskowymi, były w nocy wywożone ciężarówkami i w tajemnicy zakopywane pod Charkowem, niedaleko wsi Piatichatki.

Polscy jeńcy i więźniowie polityczni, „skazani” przez władze Związku Sowieckiego na śmierć bez sądu, byli „rozładowywani” z obozów śmierci w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku i mordowani od 3-5 kwietnia do 12-16 maja 1940 roku. Każdy z tych dni jest wspomnieniem ich śmierci. Każdy z tych dni jest czasem modlitwy za nich. Zbrodnie sowieckie na Polakach odbywały się i przed, i po zbrodni katyńskiej, ale ta właśnie zbrodnia – zrządzeniem Opatrzności – jest znana na całym świecie jako świadectwo zbrodniczego komunizmu sowieckiego i oskarżenie świata bez Boga.

za:http://www.naszdziennik.pl/wp/28819,rozladowanie-starobielska.html