III Konferencja KSD
Podczas pierwszej konferencji z cyklu „Dziennikarz – miedzy prawdą a kłamstwem” chcieliśmy wyeksponować pojęcie „prawdy”, dewastowanej przez kombinacje myślowe, zwane umownie filozofią. Chcieliśmy przypomnieć czym prawda jest i jak powinien, jak może, wykonywać swój obowiązek w wierności prawdzie dziennikarz.
Na ubiegłorocznym etapie rozważań dotknęliśmy podstawowej prerogatywy człowieczeństwa - godności. Godności przynależnej każdemu z samej racji istnienia. Godności poddawanej rozlicznym zranieniom, zbrukaniu przez fałszywe ideologie, zwodzenia, nieprawości czynione również pod płaszczykiem prawa stanowionego w tak niszczącym procesie, iż w pewnym momencie człowiek staje się autodestruktorem.
Na trzecim spotkaniu przychodzi, w sposób naturalny ,zastanowić się, gdzie są rubieże, które w obronie prawdy, wiary, w obronie godności, w obronie cywilizacji, w obronie człowieczeństwa przekraczać nie wolno. Gdzie są granice kompromisu?...
Organizatorzy
JE ks.bp dr Adam Lepa: KOMPROMIS – JAKI?
Słowo JE Biskupa Adama Lepy, skierowane do uczestników konferencji poprzez folder.
Bp Adam Lepa: KOMPROMIS – JAKI?
Jest to trzecia z kolei refleksja nad dylematem ludzi mediów „prawda czy kłamstwo?” Tym razem intelektualny spór będzie dotyczył „granic kompromisu”. Zarówno organizatorzy konferencji jak i zaproszeni goście podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, co powinno wyznaczać granice ważnych kompromisów człowieka.Homilia JE ks. abpa dr.Władysława Ziółka
Homilia JE ks. abpa dr. Władysława Ziółka
-wygłoszona podczas Mszy św. przed konferencją.
Treść dzisiejszych czytań mszalnych nie została specjalnie dopasowana do rozpoczynającej się właśnie Konferencji. Jako uczestnicy tej liturgii weszliśmy po prostu w rytm czytania słowa Bożego, jaki Kościół przeznaczył na dzień dzisiejszy. A jednak, nie można chyba oprzeć się wrażeniu, że to, co usłyszeliśmy przed chwilą jest biblijnym komentarzem do tematu obecnego spotkania, nad którym pochylą się jego uczestnicy. Zarówno bowiem w liście św. Pawła, jak i w nauczaniu Jezusa jest dziś mowa o kompromisie.
Słowo od JE ks. abpa dr. Władyslawa Ziółka
Słowo od JE ks. abpa dr. Władyslawa Ziółka
Metropolity Łódzkiego, Patrona Honorowego konferencji, na rozpoczęcie spotkania.
Trzecia Ogólnopolska Konferencja Dziennikarz między prawdą a kłamstwem organizowana przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy postawiła sobie niewątpliwie ambitne zadanie obierając w tym roku za temat „Granice kompromisu”. To ostatnie słowo wyraża bowiem umiejętność w dzisiejszym świecie uznawaną za niezwykle potrzebną począwszy od życia małżeńskiego i rodzinnego, poprzez szkołę i życie zawodowe, aż po społeczne i polityczne, w którym kompromis można by nawet określić mianem swego rodzaju sztuki, czy nawet cnoty. Konieczność kompromisu nie omija oczywiście zawodowego życia dziennikarza. Co więcej wydaje się tam szczególnie mocno zaznaczać. Na przykład trzeba iść, choć niechętnie, na kompromis mając do dyspozycji zebrany i opracowany materiał, kiedy można uzyskać znacznie mniej miejsca czy czasu na przedstawienie sprawy, niż uznaje się to za konieczne. A co powiedzieć, gdy oczekiwania redakcji idą w innym kierunku niż sami to odczuwamy…?
red.Zygmunt Chabowski - Przewodniczący Oddziału Łódzkiego KSD
red. Zygmunt Chabowski - Przewodniczący Oddziału Łódzkiego KSD
Witam serdecznie uczestników naszej Konferencji: Arcybiskupa Łódzkiego, księdza Arcybiskupa Władysława Ziółka, dziękując mu za przewodniczenie porannej Mszy św. i za homilię, witam księdza Biskupa Adama Lepę - naszego mentora i pomysłodawcę Konferencji, witam również wszystkich kapłanów zaprzyjaźnionych z nami i członków KSD. W sposób szczególny chcę powitać reprezentującą Zarząd Główny i naszego nieobecnego Przewodniczącego - księdza Bolesława Karcza - Panią Stefanię Golanię.
Słowo od Wojewody Łódzkiego
Szanowny Panie Przewodniczący,
Składam na ręce Pana Przewodniczącego serdeczne podziękowania za zaproszenie do udziału w III edycji Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Granice kompromisu", która odbywa się w ramach cyklu spotkań „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem". Nie mogąc osobiście uczestniczyć w tym istotnym społecznie wydarzeniu, przekazuję zespołowi organizacyjnemu słowa uznania za wytrwałość w propagowaniu czystości etycznej, rzetelności oraz ukazywaniu przez środowisko mediów prawdy i faktów.
Słowo od Prezydenta m. Łodzi dr. Jerzego Kropiwnickiego
Słowo od Prezesa ZG Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Słowo od Prezesa ZG Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - ks. Bolesława Karcza.
Ekscelencjo,
Drodzy Organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oddziału w Łodzi, Szanowni Prelegenci i wszyscy Uczestnicy tejże konferencji.
Wielkim uznaniem cieszą się już coroczne ogólnopolskie konferencje w Łodzi pod znaczącym tytułem Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem. Dzisiaj podejmowane jest bardzo ważne zagadnienie, a mianowicie - Granice kompromisu.
red. Krzysztof Nagrodzki
Referat wprowadzający sekretarza Zarządu Oddziału Łódzkiego KSD, koordynatora zespołu organizacyjnego konferencji
- red. Krzysztofa Nagrodzkiego
Granice kompromisu, granice wolności
Najczcigodniejsi Księża Biskupi! Szanowny Panie Prezydencie! Czcigodni Kapłani i Siostry! Znakomici prelegenci! Drodzy Państwo, którzy przyjęliście zaproszenie na trzecią Konferencję organizowaną przez nasz – Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – dziękujemy za Państwa obecność.
Tradycyjnie ciepło witam Koleżanki i Kolegów dziennikarzy, których praca i których postawy wobec prawdy mają tak wielki wpływ na kształtowanie opinii publicznej, a w efekcie znaczący współudział w formowaniu człowieka, rodziny, społeczeństwa, narodu, cywilizacji. I jeżeli dostrzegamy – bo jakże zamykać oczy na realia – że wbrew kolportowanym obiegowym hasłom o wolności wypowiedzi, ta sfera poddawana jest szczególnie starannemu oglądowi i ukierunkowanemu nadzorowi – to powinniśmy się zgodzić, że powinna być granica której nie godzi się przekraczać.
Granica – jakby to nie zabrzmiało...egzotycznie - przyzwoitości. Granica- jakby to nie zabrzmiało... odlegle - wolności.