Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Manipulacja

Manipulacja - kłamstwo zorganizowane.

Tegoroczna konferencja „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem” to już czwarte ogólnopolskie spotkanie ludzi mediów, na które zaprasza Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Motywem przewodnim październikowej refleksji będzie: „Manipulacja – kłamstwo zorganizowane”.

Spotykamy się jak zwykle w gościnnych murach Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Stanisława 14 w Łodzi 23.10.2010 r. o godz. 9:30 (Msza św. w kaplicy seminaryjnej o 8:30) Prelekcje i dyskusje trwać będą do godz. 17:30 (z przerwą na posiłek obiadowy)

Swój udział zapowiedzieli: Ks. bp Adam Lepa, prof. prof. Grzegorz Kucharczyk, Mirosław Dakowski, ks. prof. Tadeusz Guz, pos. Janusz Wojciechowski, ks. dr Marek Dziewiecki, red. red. Bernard Margueritte, Zygmunt Chabowski, dr inż. Antoni Zięba, Franciszek Kucharczak, Bronisław Wildstein, Tomasz Bieszczad, reż. Grzegorz Braun.

Szczegółowy program w załączeniu

W cyklu naszych konferencji nie mogło zabraknąć pochylenia również i nad tym, niesłychanie destrukcyjnym, środkiem odczłowieczania - nad manipulacją. Motyw dezorientacji przewijał się również w niektórych referatach spotkań lat ubiegłych, teraz jednak chcemy zwrócić szczególną uwagę na jej niezwykle groźne możliwości i skutki w masowej dezintegracji.

Użyte słowa „odczłowieczanie”, „dezintegracja” mogą rodzić oskarżenia o przesadę. Ale czyż człowiek atakowany nieustannie przez miliony impulsów informacyjnych (a informacją jest wszystko), kształtowany przez specyficzny ich charakter i dobór, nie może stać się  w rękach manipulatorów narzędziem?...

A przecież jedną z podstawowych cech i praw człowieka jest jego umiejętność i wolność w odkrywaniu prawd w drodze do Prawdy. Ta wolność pozwala kształtować umiejętność rozumienia rzeczywistość. Kształtować – rozwijać bądź redukować niepowtarzalne osobowości. Determinować decyzje. Te codzienne i te strategiczne, życiowe.

Krzysztof Nagrodzki

Copyright © 2017. All Rights Reserved.