RED. ZYGMUNT CHABOWSKI

SŁOWO POWITANIA

Szanowni Państwo, witam wszystkich z wielką estymą, szacunkiem i cieszę się, że znowu spotykamy się w tak licznym gronie - spotykamy się już po raz czwarty. Tym razem tematem wiodącym naszej konferencji jest manipulacja. „Manipulacja, jako kłamstwo zorganizowane” - taki jest motyw przewodni naszej konferencji.

Czym jest manipulacja? To termin, który wbrew pozorom, nie pojawił się w ostatnich latach. Początkowo miał nawet pozytywną konotację a kojarzony był z podstępem, manewrem wojskowym. I dopiero od kilkuset lat pojawiły się negatywne skojarzenia.

O wielorakich aspektach manipulacji będą mówili nasi znakomici goście. Pozwoli to nam uzmysłowić skalę presji, jaka jest wywierana na naszą świadomość, intelekt. Wiedza o metodach i środkach manipulowania ludźmi pozwoli nam, mam taką nadzieję, uniknąć niebezpieczeństw postępowania zgodnie z zaleceniami dysponentów politycznych i finansowych kierowanymi do mediów. To spotkanie służy temu celowi.

Pozwólcie Państwo, że w imieniu nas wszystkich powitam głównego patrona naszych spotkań – Metropolitę łódzkiego - ks. arcybiskupa Władysława Ziółka. Wśród nas jest ojciec chrzestny naszych wszystkich (czterech już) medialnych spotkań – ks. biskup Adam Lepa. Witam serdecznie gospodarza miejsca – prorektora Wyższego Seminarium Duchownego – ks. Dariusza Kucharskiego. Z prawdziwą przyjemnością witam wiceprezydenta miasta Łodzi, który reprezentuje głównego sponsora finansowego naszych spotkań – pana prezydenta Łukasza Magina. Witam naszego kolegę z Zarządu Głównego KSD – ks. Kazimierza Kurka.

Drodzy Państwo, nie będę ukrywał, jestem szczęśliwy, że Państwo tu jesteście. W imieniu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Łodzi witam wszystkich serdecznie. Konferencja nasza jest rozpoczęta.

Jako pierwszego poproszę o zabranie głosu ks. arcybiskupa Władysława Ziółka.