Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

VIII Konferencja KSD

VIII Ogólnolopolska Konferencja KSD


Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zaprasza na kolejną - VIII - ogólnopolską konferencję cyklu: „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”

Motywem przewodnim tegorocznego spotkania będzie poszukiwanie odpowiedzi: Qou vadis Polonia? – Dokąd idziesz Polsko? Dokąd idziemy my - Polacy?...

Co chcemy zostawić następnym pokoleniom? Jaką ojczyznę, jaki dom?...

Czy dom opisywany według projektów zupełnie innych cywilizacji, w części opustoszały a w innej przerabiany na kantor wymiany wartości i reklamowany okrzykami również polskojęzycznych akwizytorów i bluźnierców?...

Program w załączeniu.

Rejestrowanie spotkania za zgodą organizatorów.

Krzysztof Nagrodzki

 

Konferencja 2014

Quo vadis Polonia ? – Dokąd idziesz Polsko ?

Łódź, aula WSD 25.10.2014 r.

Patronat: Metropolita Łódzki - JE ks. abp Marek Jędraszewski

10:00-10:30 Powitanie: red. Małgorzata Warzecha

Słowo od prezesa KSD red. Marcina Maruszaka

Wprowadzenie: red. Krzysztof Nagrodzki

I Sesja Prowadzi: red. Małgorzata Warzecha

10:30-11:00 Wykład 1: prof. Michał Seweryński: Czy Polska jest demokratycznym państwem prawa?

11:00-11:30 Wykład 2: prof. Józefina Hrynkiewicz: Praca kluczem do rozwiązania kwestii społecznych.

11:30-12:00 Wykład 3: prof. Romuald Szeremietiew: Bezpieczeństwo narodowe - wojsko, sojusze, zagrożenia.

12:00 -12:05 Modlitwa Anioł Pański

12:05-12:35 Wykład 4: ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Czy przyszłość Polski idzie przez rodzinę?

12:35-13:15 Dyskusja. Tu głosy zapowiedziane: red. Władysław Korowajczyk.

13:20-14:35 Organizatorzy zapraszają na posiłek.

II Sesja. 14:40-16:40 Panel.

Prowadzi: red. Tomasz Bieszczad, udział biorą:red. red. o. Dariusz Drążek CSsR, Jacek Karnowski, Piotr Semka, Sławomir Skiba, Bronisław Wildstein, Wanda Zwinogrodzka.

16:40 – 17:20 Dyskusja. Tu głosy zapowiedziane: red. Zygmunt Chabowski, dr Przemysław Dakowicz.

17:20 Refleksja zamykająca ks. biskupa Adama Lepy. Błogosławieństwo. Śpiew.

 

Informacje o spotkaniu pojawiły się na portalach:

http://www.niedziela.pl/artykul/115170/nd/Dokad-idziesz-Polsko-Dokad-idziemy

http://gpcodziennie.pl/35052-bez-trafnej-diagnozy-nie-materapii.html#.VF0pl8km-zo

http://www.stefczyk.tv/kanaly/wydarzenia/dziennikarz-miedzy-prawda-a-klamstwo

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/studencka-popoludniowka-145/

http://archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=63fa382a3f4163352fd5b43cd7b0b0af

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/219045-dokad-idziesz-polsko-konferencja-ksd-z-udzialem-znakomitych-gosci-zapraszamy

http://www.ksd.media.pl/aktualnosci/2413-konferencja-2014-quo-vadis-polonia-dokad-idziesz-polsko

http://telewizjarepublika.pl/Konferencja-2014-quo-vadis-polonia-dokad-idziesz-polsko,patronaty,3825.html#.VE_3rskm-zo

http://www.pch24.pl/dokad-idziesz-polsko----viii-konferencja-dziennikarzy-katolikow-za-nami,31762,i.html

http://www.youtube.com/watch?v=yKfOVYCR78c

http://www.ksd.media.pl/publikacje/2439-wystapienie-prezesa-ksd-na-konferencji-dziennikarz-miedzy-prawda-a-klamstwem

http://www.niedziela.pl/artykul/11586/Lodz-Konferencja-Quo-vadis-Polonia

http://www.wsieci.pl/konferencja-2014-quo-vadis-polonia-dokad-idziesz-polsko-pnews-1637.html

http://simradio.pl/dziennikarz-miedzy-prawda-a-klamstwem-konferencja-w-lodzi/

http://www.43bis.media.pl/wiadomosci,10088,1,quo-vadis-polonia,konstantynow-lodzki,wiadomosci.html

http://ntv24.pl/?p=4391

http://www.prawica.net/39630

Oraz w wydaniu papierowym m.in. w wSieci, Do Rzeczy, Źródło, Niedziela, Nasz Dziennik


Tomasz Bieszczad - Bez trafnej diagnozy nie ma terapii


Zasadę powyższą zna każdy dobry lekarz. Podczas VIII Konferencji „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem” (zorganizowanej 25.10.2014. w Łodzi, przez oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy) przedstawiono zarówno oceny obecnej sytuacji Polski, jak i próby jej uzdrowienia. Punktem wyjścia był tytuł Konferencji: „Quo vadis, Polonia?” Nie było fałszywych proroctw (ani w ogóle proroctw). Nie było „narzekactwa” i jałowego przekonywania przekonanych. Był namysł, powaga, poczucie odpowiedzialności... Swoje opinie przedstawiło grono wybitnych znawców – niezależnych dziennikarzy, profesorów, polityków.

Stanąć w kłamstwie…

Kiedy wołanie o prawdę, adresowane do rządzących, wydaje się postulatem coraz bardziej bezcelowym, trzeba uwagę skierować na społeczeństwo. Zapytać: Czy naród, który krótko po 10 kwietnia 2010 roku, po kilkudniowym wzlocie honoru, przyzwolił na „zrobienie sobie wody z mózgu” i dobrowolnie wybrał zakłamanie… czy jest gotów stanąć w prawdzie? A może już tylko realizuje jakiś Zamiar, wymyślony nie wiadomo gdzie – na własną poniewierkę?
W swojej prelekcji prof. Michał Seweryński daleki był od prostych, „spiskowych” konkluzji. Zdiagnozował Państwo Polskie jako (jeszcze) demokratyczne państwo prawa, w którym jednak wolność jednostki bywa konsekwentnie poddawana rozmaitym ograniczeniom systemowym, co – niestety – na ogół spotyka się z obywatelską biernością.
W trakcie poprzednich łódzkich Konferencji zdarzało się nam nie raz usłyszeć dramatyczne pytanie: Czemu Polacy tak łatwo przełykają medialne oszustwa, godząc się na podrzędną rolę konsumentów łaskawego chleba i tandetnych igrzysk? Z biegiem lat w opisach powolnego procesu przemiany wolnych ludzi w bezmyślne segmenty systemu coraz bardziej jaskrawa stawała się niechlubna rola odgrywana przez masowe media.

Wszyscy jesteśmy prekariuszami

Prof. Józefina Hrynkiewicz dostrzegła szansę na wyzwolenie człowieka ku osobistej godności – w godnej pracy. Wielkie media sporo mówią o bezrobociu, krytykują „śmieciowe” umowy, ale milczą na temat stopniowej przemiany części polskiego społeczeństwa w tzw. „prekariat”. Słowo to pochodzi od angielskiego precarious [niepewny, niestabilny] i określa osoby (rodziny) na ogół wykształcone, o niskim statusie ekonomicznym, utrzymujące się z doraźnych zarobków i zasiłków, lub – jak ptaki niebieskie – nie wiadomo z czego. Osoby, które mają zaszczyt być w Polsce „prekariuszami” (w tym niżej podpisanego), z pewnością ucieszył postulat pani profesor – by państwo starało się nadać tej kategorii ludzi stabilniejszy status i wprowadzić je w zdrowe, ekonomiczne mechanizmy.
Czy prawica – o ile, jakimś rzutem na taśmę, za rok wygra wybory – zdoła przełamać bezduszny mechanizm skutkujący kreowaniem prekariatu, czy też okaże się on kolejną globalną, „bezalternatywną” wyrocznią, poręcznym alibi dla czarodziejów gospodarki, ale zabójczym dla przyszłości kraju i jego „sublokatorów”…?

Podmuchy i wichry wojny

Trwający od kilku lat atak ideologii gender na rodzinę i system edukacji może niebawem spowodować całkowite odwrócenie obrazu osoby ludzkiej (rodziców) w oczach dzieci. Konsekwentna, „antropologiczna” wojna z rodziną już trwa, nie zna litości, używa zarówno kamuflażu, jak i przemocy prawnej.
Inna wojna (na razie „tylko” psychologiczna) – to bezpośredni skutek powrotu Rosji do ulubionej roli totalitarnego imperium. Dwaj kolejni prelegenci – prof. Romuald Szeremietiew i ks. prof. Paweł Bortkiewicz – omówili dwa wielkie zagrożenia, stojące przed Polską, które przecież ściśle łączą się z sobą: Czy rozmontowane aż do fundamentów (moralnych) i zobojętniałe (na los swoich dzieci) społeczeństwo – obroni się przed „piątą kolumną” i „zielonymi ludzikami”? Pytanie retoryczne.   

To, że władza zezwala na niszczenie podstawowej tkanki społecznej, co więcej – że w tym procesie uczestniczy, może być uznane – jak w góralskim dowcipie – za samobójcze podcinanie gałęzi, na której się siedzi (albo za zakamuflowaną formę zimnej wojny domowej). Czy aby nie czujemy się czasem, jakbyśmy byli  „troszkę” okupowani? Czy instynkt samozachowawczy budzi się jeszcze w niektórych sercach? Z jednej strony – odsłaniają się przed nami kolejne kurtyny genderowej furii, a z drugiej – mamy poczucie dziwnej atrofii woli: Naród, który powinien usilnie walczyć o błyskawiczne utworzenie Obrony Terytorialnej – czyli formacji, która według Szeremietiewa (i von Clausevitza) decyduje o odparciu inwazji – drzemie. Czy zatem staliśmy się ofiarami azjatyckich praktyków podboju – Sun tzu i Stalina – ale udajemy, że jeszcze o tym nie wiemy?
Oto przykłady newsów z kilku ostatnich dni: Rząd nadal dobija polskie kopalnie; TVP nie zamierza się wycofać z kampanii promującej homozwiązki; Marszałek Struzik promuje się za nasze; Szczujnia robi nagonkę na Sikorskiego; Szokujące słowa Fuszary – odwołanie się do chrześcijaństwa to przestępstwo; Czy Rosjanie przejmą budowę polskiego terminalu w Świnoujściu…?  
Czy są to symptomy czasów ostatecznych i wkrótce nastąpi jakiś „koniec Polski”, czy też jeszcze innych znaków mamy oczekiwać?
Pierwszą turę wypowiedzi zakończył Przemysław Dakowicz, podkreślając decydującą rolę kultury, tradycji, obyczaju – w walce o tożsamość, instynkt samozachowawczy i… państwowość.
(Ze wszystkimi wystąpieniami będzie można zapoznać się za około miesiąc – na portalu ksd.media.pl i z początkiem 2015 roku – w książce).

Skończyć z mikromanią!

Druga część Konferencji zgromadziła, przy panelowym stole, najwybitniejszych dziennikarzy reprezentujących niezależne polskie media.
Z chirurgiczną precyzją opisał Bronisław Wildstein zjawisko, które już od lat jest narzędziem destrukcji wspólnoty narodowej: Mikromania to kombinacja kompleksu niższości, poczucia winy i przeświadczenia o dziejowym fatalizmie. Ten zabójczy „koktajl Mołotowa” (wyprodukowany w marksistowskich „laboratoriach myśli” spod znaku Sun tzu) jest w stanie sparaliżować w zarodku każdy odruch obronny. Walczmy zatem z mikromanią! Jak? Rozpowszechniając prawdę. Medialnym kłamcom i skorumpowanym politykom trudniej kłamać, gdy otacza ich prawda.

Jako bodaj najbardziej dotkliwy „polski problem nr 1” zidentyfikowana została „odmowa wiedzy” (termin wprowadzony przez prof. Andrzeja Zybertowicza). Postawa „wolę nie wiedzieć” – przypieczętowana „na dobre” katastrofą smoleńską – sieje spustoszenia w umysłach Polaków. A przy tym ugruntowuje poczucie daremności wszelkich wysiłków. Wanda Zwinogrodzka, Jacek Karnowski i Sławomir Skiba apelowali o głęboki namysł nad „zbiorową psychiką” społeczeństwa i o „rozbrojenie” zadawnionych traum (kompleksów) i lęków. Trzeba – mówiąc żartobliwie – ostatecznie zerwać z obyczajem, że to „kanibale ustalają jadłospis dla wegetarianów”... Piotr Semka z kolei postulował przywrócenie rangi podstawowym, wspólnotowym działaniom. Przydatne mogą się tu okazać nawet poruszające doświadczenia ojca siedmioletniej córeczki, której strzec trzeba dziś „jak źrenicy oka”.

Ważne jest uporczywe budowanie i umacnianie patriotyzmu, który nie może spełniać funkcji wirtualnej dekoracji (lub gorzej – alibi) dla zdewastowanego bytu ekonomicznego i zdewastowanej moralności. Zresztą… „kiedy przyjdą ostateczne rozstrzygnięcia, nikt nie będzie miał alibi, że nie znał prawdy!” – przestrzegał o. Dariusz Drążek z Telewizji TRWAM i Radia Maryja. Kościół mówi o niej od dwóch tysiącleci. Dzisiejsi rządcy Europy nie trawią Kościoła, gdyż działa on w obszarze „długiej perspektywy” (eschatologicznej), w przeciwieństwie do doraźnych, koniunkturalnych mediów i do władzy świeckiej, które (mając „serce złodzieja”) niezauważalnie „ogołacają nas z relacji z Bogiem”. W części dyskusyjnej głos zabrali: Zygmunt Chabowski – przewodniczący OŁ KSD – nawiązując do znaczenia dla Polaków pielgrzymek Jana Pawła II oraz Władysław Korowajczyk – podejmując kolejny raz bolesny wątek zagrożeń „ze Wschodu”.
Końcowe, podsumowujące głosy należały do ks. bp. Adama Lepy i Krzysztofa Nagrodzkiego (głównego organizatora Konferencji).

Łódzkie spotkania pozostawią ważny dorobek w formie nagrań i ośmiu – jak na razie – książek. Świadectwo odwagi niezależnych dziennikarzy, medioznawców, uczciwych polityków, odważnych kapłanów i naukowców w walce z kłamstwem. A żywe, stanowcze reakcje wypełnionej niemal do ostatniego miejsca (i do ostatniej minuty) auli Wyższego Seminarium Duchownego świadczą, że – w walce z „potworem” – medialny pan Cogito, „zaopatrzony w długi ostry przedmiot” (włócznia? długopis?) wcale nie stoi na straconej pozycji. I ma niezłomne wsparcie środowisk patriotycznych.

Tomasz Bieszczad

Pierwodruk: „Gazeta Polska Codziennie”, 07.11.2014.

 

***

Uwaga: Książkę można zakupić w Wydawnictwie lub Księgarni Archidiecezjalnej w Łodzi.

Ew. zamawiając wysyłkowo w OŁ KSD

 


 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.