Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Z powodu wiary każdego dnia na świecie ginie 13 chrześcijan

Organizacja Open Doors opublikowała coroczny raport „World Watch List”, który wymienia 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.
Każdego dnia 13 chrześcijan na całym świecie ginie z powodu swojej wiary, 12 kościołów lub budynków chrześcijańskich jest atakowanych, 12 chrześcijan jest niesprawiedliwie aresztowanych lub więzionych, a kolejnych 5 uprowadzanych – wynika z raportu.

Raport podaje, że w wymienionych krajach 309 milionów chrześcijan żyje w miejscach o "bardzo wysokim" lub "ekstremalnym" poziomie prześladowań. To o 260 milionów więcej niż w zeszłym roku.

Raport mówi również, że można dodać kolejne 31 milionów z 24 krajów, które znajdują się tuż poza pierwszą pięćdziesiątką - takich jak Kuba, Sri Lanka, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Oznacza to, że jeden na ośmiu chrześcijan na całym świecie jest prześladowanych.

Według raportu pandemia zadziałała jak katalizator prześladowań religijnych. Innym czynnikiem napędzającym cierpienie chrześcijan są ekstremistyczne ataki w całej Afryce Subsaharyjskiej, od Nigerii i Kamerunu po Burkina Faso, Mali i nie tylko.

W tym roku lista 10 najgorszych dla chrześcijan państw pozostaje prawie niezmieniona. Po Korei Północnej znajduje się Afganistan, a następnie Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Jemen, Iran, Nigeria i Indie.

Sudan opuścił pierwszą dziesiątkę po raz pierwszy od sześciu lat, po zniesieniu kary śmierci za apostazję i zagwarantowaniu wolności wyznania w nowej konstytucji po trzech dekadach obowiązywania prawa islamskiego. Jednak pozostaje wciąż 13 na liście. Jak zauważyli badacze z Open Doors, chrześcijanie pochodzenia muzułmańskiego wciąż spotykają się z atakami, ostracyzmem i dyskryminacją ze strony swoich rodzin i społeczności, podczas gdy chrześcijanki spotykają się z przemocą seksualną.

Indie pozostają w pierwszej dziesiątce trzeci rok z rzędu, ponieważ "w dalszym ciągu obserwuje się wzrost przemocy wobec mniejszości religijnych z powodu usankcjonowanego przez rząd hinduskiego ekstremizmu".

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.