Polecane

Europosłowie sprzeciwili się profanacji LGBT obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Domu Historii Europy w Brukseli

30 europosłów z różnych krajów wystosowało list do dyrektora Domu Historii Europy w Brukseli z żądaniem zaprzestania ekspozycji w budynku tej instytucji obrazoburczego przedstawienia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli, który był rozpowszechniany przez m. in. środowiska LGBT podczas tzw. parad równości.

„Przedmioty kultu religijnego zasługują na szczególny szacunek i nie powinny być wykorzystywane dowolnie w kampaniach komercyjnych, społecznych lub politycznych, niezależnie od ich celu”, napisali europosłowie, autorzy protestu. Dalej zaznaczyli, że „wykorzystanie czczonego przez katolików obrazu do kampanii LGBTI+ narusza zasadę poszanowania przedmiotów kultu religijnego”.

Inicjatorami powstania listu protestacyjnego byli polscy eurodeputowani. – Dla wielu osób w Polsce wykorzystanie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej do kampanii na rzecz środowisk LGBTI+ jest naruszeniem tej podstawowej zasady wzajemnego szacunku, do którego każdy wierzący ma prawo – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej europoseł Izabela Kloc (PiS). – W Domu Europejskiej Historii, odwiedzanym przez liczne grupy turystów, w tym uczniów i studentów, nie powinno być miejsca na tego typu obrazoburstwo – dodała.

Z kolei europoseł Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę, że chrześcijanie nie mogą być obojętni wobec obrażania najświętszych dla nich osób m.in. Matki Bożej. – Kiedy profanowane są symbole religijne, które są ważne dla chrześcijan, katolików, to obowiązkiem katolika jest zareagowanie. To dlatego wystosowaliśmy list do szefa Domu Historii Europejskiej w Brukseli, żeby zwrócić uwagę na ekspozycję i dać wyraz naszego oburzenia – powiedziała w Radio Maryja Jadwiga Wiśniewska.

Sygnatariusze listu stanęli w obronie symboli świętych dla chrześcijan. „Głęboko wierzymy, że symbole religijne powinny być szanowane i nie powinny być używane bez ograniczeń w kampaniach komercyjnych, społecznych lub politycznych, bez względu na przyczynę tej kampanii. Nie ma uzasadnienia edukacyjnego ani artystycznego dla przekraczania tych granic”, czytamy w liście skierowanym do  dyrektora Domu Historii Europejskiej.

W części podsumowującej przesłanie listu, postawiono stanowcze żądanie zaprzestania ekspozycji obrazu bluźnierczo przerobionego. „Jesteśmy zdumieni faktem, iż ten konkretny plakat znajduje się w Domu Historii Europejskiej. Żądamy podstawowego szacunku dla naszej religii i usunięcia niewłaściwego obrazu z Domu Historii Europejskiej”, zażądano.

Pod listem podpisali się m.in. europosłowie: Izabela Kloc, Elżbieta Kruk, Beata Kempa, Krzysztof Jurgiel, Dominik Tarczyński, Jadwiga Wiśniewska,  Zbigniew Kuźmiuk, Patryk Jaki, Karol Karski,  Lars Patrick Berg, Edina Toth, Eniko Gyori, Tomas Deutsch, Andras Gyurk,Carlo Fidanza, Margarita de la Pisa Carrion, Ladislav Ilczić, i Laszlo Trocsanyi. Są oni przedstawicielami krajów takich jak Polska, Węgry, Włochy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Litwa i Niemcy.

Dom Historii Europejskiej to muzeum w Brukseli, powstałe z inicjatywy Parlamentu Europejskiego i otwarte 6 maja 2017 roku. Jego celem jest promowaniu lepszego zrozumienia historii Europy i integracji europejskiej. Dom Historii Europejskiej znajduje się w pobliżu Parku Leopolda, w sąsiedztwie instytucji europejskich.

za:pch24.pl