Polecane

O wychowaniu i kształceniu dzieci decydują rodzice i opiekunowie. Tu nie może być żadnych sprzeczności

1 września 2022 roku rozpocznie się nowy rok szkolny. Polskie szkoły czekają na uczniów z bogatą ofertą zarówno technologiczną, jak i dydaktyczną. Jednak rodzice powinni czynniej angażować się w działania w szkołach, aby odpowiedzialnie podchodzić do kwestii wychowania swoich dzieci.

„Zachęcam, aby rodzice i opiekunowie od samego początku bardzo aktywnie włączali się w działania w szkołach, aby współpracowali z nauczycielami, specjalistami, bo opieka rodziców jest szczególnie ważna. Wszyscy, którzy są zatrudniani do szkół, muszą wiedzieć, że są jedynie pomocą w wychowywaniu dzieci. Tak naprawdę o wychowaniu i kształceniu dzieci decydują rodzice i opiekunowie” – wskazała Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 września uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny. Polskie szkoły przeszły gruntowną modernizację, dzięki której nauka stanie się jeszcze przyjemniejsza.

    – Mamy wiele nadziei i obaw w związku z nowym rokiem szkolnym. Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób witamy szkoły 1 września, to szkoły są bardzo bogate. Mamy ogromne wyposażenie w szkołach. Mówię to z dumą. Polskie szkoły są bardzo nowoczesne. Składają się na to działania w zakresie między innymi projektu Laboratoria Przyszłości, ale także innych działań. (…) Do tej pory tak dobrze nie było. Większość szkół jest po modernizacjach – powiedziała gość Radia Maryja.

Jednak nowy rok szkolny to także wiele zmian. Są nimi między innymi nowe etaty specjalistów w polskich szkołach.

    – Mamy jednak kilka obaw. Wiemy, że od 1 września niektóre rzeczy w szkołach ulegną zmianie. Wzrośnie ilość dodatkowych etatów. Przeznaczono ogromne nakłady finansowe na stanowiska dla psychologów, logopedów i neurologopedów. Są to ludzie, których zadaniem jest naprawa tego, co złego stało się z powodu pandemii, izolacji dzieci. Wówczas dzieci nie mogły normalnie przychodzić do szkoły, rozmawiać z nauczycielami i rówieśnikami. Wiele młodych ludzi ma dziś poważne problemy. Jest to nauka dla nas, że absolutnie pod żadnym pozorem nie można wprowadzać nauki zdalnej, lockdownów, jeśli chodzi o szkoły – akcentowała małopolski kurator oświaty.

    – Nie wiemy, jaki potencjał przyniosą ze sobą nowi specjaliści w szkołach. Mamy prawo mieć obawy, patrząc na to, jak kształceni są psycholodzy w większości na lewackich uniwersytetach – dodała.

Barbara Nowak zachęciła z troską, aby rodzice angażowali się w działania w szkołach. Tym bardziej że dzieci mogą zostać narażone na wiele niebezpieczeństw, między innymi przyjęty przez rząd Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania czy program Edukacji włączającej.

    – Zachęcam, aby rodzice i opiekunowie od samego początku bardzo aktywnie włączali się w działania w szkołach, aby współpracowali z nauczycielami, specjalistami, bo opieka rodziców jest szczególnie ważna. Wszyscy, którzy są zatrudniani do szkół, muszą wiedzieć, że są jedynie pomocą w wychowywaniu dzieci. Tak naprawdę o wychowaniu i kształceniu dzieci decydują rodzice i opiekunowie. Tu nie może być żadnych sprzeczności. (…) Czuwajmy, aby naszym dzieciom nie stała się krzywda – zwróciła uwagę gość Radia Maryja.

za:www.radiomaryja.pl