Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Dyrektor Teatru Dramatycznego i zarazem radykalna feministka odwołana przez wojewodę mazowieckiego

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił powołanie Moniki Strzępki na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie.
· W sierpniu, podczas inauguracji kadencji nowej dyrektor, w teatrze umieszczono rzeźbę przedstawiającą żeński organ płciowy, stylizowany na figurę Matki Bożej.

· W reakcji na ten fakt, Instytut Ordo Iuris skierował do wojewody wniosek o stwierdzenie nieważności wyboru Moniki Strzępki i przedstawił opinię prawną w tej sprawie.

· Instytut wskazywał, że koncepcja programowa nowej dyrektor odbiegała od oczekiwań wyrażonych przez organizatora konkursu na to stanowisko, które zakładały podtrzymanie tradycji teatru i dostosowanie repertuaru do dotychczasowej publiczności.

· Monika Strzępka podkreślała natomiast, że zamierza promować repertuar kontrowersyjny, skierowany do innego rodzaju audytorium.

· Instytut skierował też wnioski do instytucji publicznych o udzielenie informacji w tej sprawie oraz przygotował petycję z apelem o zaprzestanie finansowania Teatru Dramatycznego.

Procesyjne wprowadzenie rzeźby do Teatru odbyło się 31 sierpnia w ramach tzw. „Sabatu Dobrego Początku” zorganizowanego i sfinansowanego przez Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie we współpracy z grupą „Kolektyw Dramatycznego”. Środki na to wydarzenie pozyskane były z dotacji celowej od Miasta stołecznego Warszawy w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Studio-Plac Defilad 2022”. Pod wpływem pism Instytutu, dyrektor Teatru Studio w Warszawie odciął się od dalszych związków z rzeźbą, twierdząc, że nie współfinansował zakupy tej rzeźby i nie zamierza jej zainstalować w prowadzonym przez siebie Teatrze Studio w Warszawie. Także w oficjalnym stanowisku Teatru Dramatycznego w Warszawie wskazano, że ustawienie rzeźby jest indywidualną decyzją Moniki Strzępki, a teatr nie dokonywał zakupu tej rzeźby. Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w odpowiedzi na wniosek Ordo Iuris o uzyskanie dostępu do informacji publicznej, potwierdziło, że nie finansuje Teatru Dramatycznego. Natomiast na stronie stopwulgaryzacjikultury.pl opublikowana została przygotowana przez fundację petycja z apelem o wstrzymanie finansowania placówki.

Instytut skierował do Wojewody Mazowieckiego wniosek o stwierdzenie nieważności zarządzenia prezydenta Warszawy ustanawiającego Monikę Strzępkę dyrektorem Teatru Dramatycznego. Z analizy dokumentu stanowiącego autorską koncepcję programową placówki, wynika, że wizja teatru przedstawiona przez nową dyrektor odbiega od oczekiwań organizatora konkursu. Kandydatka zapowiedziała promowanie repertuaru kontrowersyjnego, skierowanego do tzw. publiczności progresywnej, co nie wpisuje się w tradycje teatru, na której pielęgnowaniu zależało miastu. Organizator precyzyjnie wskazał, że działalność Teatru Dramatycznego powinna być kierowana do dotychczasowej stałej publiczności, z dbałością o jej komfort i oczekiwania, a Teatr powinien realizować ideę wspólnotowej niewykluczającej przestrzeni.

Nowa dyrektor w koncepcji programowej oświadczyła natomiast, że teatr ma być „miejscem dla mniejszości, dla tożsamości nienormatywnych, dla queeru”. Monika podkreśliła również, iż jej program Teatru Dramatycznego „wykorzysta i wzmocni energię społecznej zmiany, którą tworzą protesty kobiet, ruchy klimatyczne”. Zapowiedziała też, że „w obliczu kolejnych comingoutów rodziców dzieci trans, a także niezrozumienia nieheteronormatywności i niebinarności", w drugim sezonie artystycznym wystawiony zostanie spektakl dla nastolatków powyżej 12. roku życia pt. „„Starcie światów”, wyreżyserowany „przez osobę wybraną w drodze konkursu”.

Ponadto, w programie Moniki Strzępki znalazły się deklaracje uczynienia z Teatru Dramatycznego „feministycznej instytucji kultury”. Dobór współpracowników i zaproponowany repertuar jednoznacznie wskazywał, że program nowej dyrektor promuje jedną ideologię liberalno-lewicową.

W związku z tym, prawnicy Ordo Iuris zawnioskowali do Wojewody Mazowieckiego o wszczęcie procedury nadzorczej w celu ustalenia legalności wydanego przez prezydenta Warszawy. Istnieje bowiem uzasadnione podejrzenie, że rozstrzygnięcie komisji konkursowej odbyło się ze szkodą przede wszystkim dla realizacji instytucji kultury, dla której został powołany Teatr Dramatyczny w Warszawie, ale również ze szkodą dla pozostałych kandydatów, którzy nie wykluczone, że spełnili warunki konkursowe. Wojewoda Mazowiecki przychylił się do argumentacji Ordo Iuris i uchylił zarządzenie, na podstawie którego Monika Strzępka została powołana na dyrektora teatru.

za:www.fronda.pl

***

A leczenie z ...obsesji?... Niechby darmowe...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.