Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Głównym tematem posiedzenia jest kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Szczyt OBWE. Duda ostrzega: To byłoby zwycięstwo ruskiego miru
– Nie ulega wątpliwości, że Rosja jest dziś państwem zbrodniczym – mówił Andrzej Duda na szczycie OBWE.

 Prezydent uczestniczy w posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która ma miejsce w Łodzi. O szczycie było głośno od dawna ze względu na brak zgody na wjazd szefa rosyjskiego MSZ na terytorium polski.

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że brutalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie zdominowała czas polskiego przewodnictwa w OBWE, odkładając na dalszy plan wszystkie inne cele, które przed sobą stawiała Polska obejmując przewodnictwo.

– Niestety po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej mamy do czynienia z tak jaskrawym, zbrojnym wystąpieniem przeciwko zasadom, na które wszyscy dobrowolnie się zgodziliśmy, aby zapobiec wybuchowi ponownej wojny w Europie – powiedział.

Duda: To będzie to zwycięstwo idei ruskiego miru

– Obawiam się, że w momencie w którym zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, to będzie to równoznaczne ze zwycięstwem tego, co nazywane jest ruskim mirem, a co oznacza brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć, a więc antywartości przeciw którym zgodziliśmy się współpracować, aby budować Europę i świat gdzie szanuje się właśnie wolność jednostki, gdzie szanuje się ludzkie życie, gdzie czyni się wszystko, aby ludzie mogli żyć w jak najbardziej godnych warunkach, gdzie wszystkie problemy rozwiązuje się w drodze negocjacji bez uciekania się do przemocy – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Zachód musi wspólnie pokazać, że wartości i zasady, które zostały wypracowywane dekady temu, nadal są aktualne i nadal są przez nas wyznawane. – To bezwzględna konieczność. Nie ma zgody na zbrodniczą agresję w XXI wieku, nie ma zgody na łamanie prawa humanitarnego, na celowe ataki na infrastrukturę cywilną i środowisko. Zgody takiej nie ma i nie może być ani teraz, ani w przyszłości– przemawiał.

 Jednocześnie podkreślił, że nie może być również zgody na jakiekolwiek porozumienie, które sankcjonowałoby siłową zmianę granic w Europie, a wszelkie rozmowy pokojowe muszą się odbywać za dobrowolną zgodą władz Ukrainy. – Tylko sami Ukraińcy mają prawo decydować o przyszłości swojego kraju – wskazał.
Duda: Rosja to państwo zbrodnicze

– Musimy zintensyfikować działania mające na celu zapewnienie poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Wspierać prowadzenie dochodzeń i ściganie osób odpowiedzialnych za najpoważniejsze zbrodnie. Natomiast winnych zbrodni agresji, zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości i ludobójstwa należy absolutnie pociągnąć do pełnej karnej odpowiedzialność. Tylko w ten sposób możemy przywrócić pokój w Europie i zapobiec aktom agresji w przyszłości – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczył, że pokój, równość i współpraca to idee według których należy prowadzić dialog. – Dziś widzimy wyraźnie, że niestety jedno z państw członkowskich, Rosja, brutalnie dopuściło się pogwałcenia wszystkich tych zasad. Nie ulega wątpliwości, że jest to dziś państwo zbrodnicze, z którego polityką nie można, podkreślam, nie można się zgadzać i w słowa, którego nie można wierzyć – powiedział Andrzej Duda w Łodzi podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

za:dorzeczy.pl

***

Zbigniew Rau na posiedzeniu OBWE: Rosja zniszczyła nasze bezpieczeństwo. Jej działania rodem z podręcznika Clausewitza

W Łodzi odbywa się posiedzenie Rady Ministrów OBWE. Przewodniczy jej Minister Spraw Zagranicznych RP prof. Zbigniew Rau. Polska w roku 2022 pełni prezydencję w organizacji.

Głównym tematem posiedzenia jest kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W przemówieniu otwierającym minister Rau podkreśla znaczenie organizacji, która mimo obecnej sytuacji pozostaje „efektywnym i ważnym forum”, chociaż działającym w ograniczony sposób. Odpiera też zarzuty pod adresem polskiej prezydencji, nazywając je absurdalnymi. Niemożność uchwalenia budżetu, wybrania kraju, który obejmie prezydencję w 2024 roku czy inne problemy nie są wynikiem złej pracy polskiej prezydencji, a efektem niemożności podjęcia decyzji przez organizację.

    Procedura podejmowania decyzji w drodze konsensusu jest procedurą czasu pokoju, a samo OBWE nie jest organizacją czasu wojny.

W przemówieniu minister Rau podkreśla, że konsensus, który mógłby zostać osiągnięty dzisiaj w ramach OBWE nie jest zadowalający i Polska nie może na niego pozwolić ze względu na wartości organizacji.

    Nie porzucimy wartości w imię nietrwałego konsensusu z tymi, którzy nie chcą realnie negocjować – mówi minister Rau.

Określa działania Rosji mianem dziewiętnastowiecznych, nieprzystających do XXI wieku, rodem z podręcznika Clausewitza. Przewodniczący OBWE podkreśla także, że:

    Działania organizacji na Ukrainie były torpedowane przez Rosję, która wykorzystywała zasady funkcjonowania organizacji do uniemożliwienia podejmowania działań.

Wskazał także jej rolę w zniszczeniu procedur budowy zaufania i kontroli zbrojeń, które dokonywało się przez co najmniej ostatnich dziesięć lat.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podziękował swojemu polskiemu odpowiednikowi za prezydencję w OBWE w trudnych czasach wojny. Minister spraw zagranicznych Czech określił rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie mianem „wojny totalnej” i wezwał do „totalnej pomocy” Ukrainie.

Posiedzenie w Łodzi potrwa do piątku 2 grudnia 2022 roku. Minister Zbigniew Rau przekaże prezydencję na ręce Ministra Spraw Zagranicznych Macedonii Północnej Bujara Osmaniego.

za:wnet.fm

Copyright © 2017. All Rights Reserved.