Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Zmarł papież senior Benedykt XVI

Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze "Mater ecclesiae" w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57).

Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005 pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II.

Przybrał imię Benedykta nawiązując do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji, żyjącego na przełomie V i VI wieku.

za:www.archidiecezja.lodz.pl

***

Watykan w żałobie. Świat żegna papieża seniora. Zmarł Benedykt XVI

Coraz więcej osób gromadzi się na placu Świętego Piotra na wieść o śmierci emerytowanego papieża Benedyka XVI. Wierni i turyści stoją w kolejce do kontroli, by móc wejść bazyliki watykańskiej. Inni modlą się na placu. Kondolencje do Stolicy Apostolskiej napływają z całego świata.

"Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności", oświadczył prezydent RP Andrzej Duda.

"Dziś długą pielgrzymkę do domu ojca zakończył papież benedykt XVI – jeden z największych teologów naszych czasów. Przez całe swoje życie ukazywał duchową i intelektualną głębię chrześcijaństwa. Zostawia po sobie wielkie dziedzictwo, obyśmy umieli je kontynuować", napisał na Twitterze premier RP Mateusz Morawiecki.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu emerytowanego papieża benedykta xvi; łączymy się w bólu z całym kościołem, któremu duchowo przewodził", przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego Wielkiego Człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił", napisał kard. Stanisław Dziwisz.

"Świat traci formacyjną postać kościoła katolickiego, niepokorną osobowość i mądrego teologa; moje myśli są z papieżem franciszkiem", napisał kanclerz niemiec Olaf Scholz.

"Moje myśli są z katolikami we Francji i na całym świecie, pogrążonymi w żałobie po odejściu jego świątobliwości Benedykta XVI, który duszą i inteligencją pracował na rzecz bardziej braterskiego świata", napisał na twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Jestem zasmucony po tym, jak dowiedziałem się o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI; był on wielkim teologiem, którego wizyta w wielkiej brytanii w 2010 roku była historycznym momentem dla katolików i niekatolików w naszym kraju", napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Joseph Ratzinger został wybrany na 265. papieża 19 kwietnia 2005 roku; od 28 lutego 2013 r. Był emerytowanym papieżem, po tym, gdy zrzekł się swojego urzędu.

za:tvrepublika.pl

***

 Watykan: pogrzeb Benedykta XVI – 5 stycznia

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra, a przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. Informację tę przekazał dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni.

Watykańskie biuro prasowe poinformowało przed południem, że śmierć nastąpiła o godzinie 9:34 w klasztoru Mater Ecclesiae, którą 95-letni papież senior wybrał na swoją siedzibę po zrzeczeniu się posługi Piotrowej w 2013 roku.

„Ze smutkiem informuję, że papież senior, Benedykt XVI, zmarł dziś o godz. 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje pojawią się tak szybko, jak to możliwe” – czytamy w wydanej rano nocie dyrektora watykańskiego biura prasowego. Bruni poinformował również, że „od rana w poniedziałek 2 stycznia 2023 roku ciało papieża seniora będzie wystawione w Bazylice św. Piotra w Watykanie, aby wierni mogli go pożegnać”.

Na briefingu w watykańskim biurze prasowym Bruni poinformował dziennikarzy w różnych językach, że w czwartek 5 stycznia o godz. 9.30 na placu św. Piotra odbędzie się pogrzeb, któremu będzie przewodniczył Ojciec Święty. Papież senior prosił, aby wszystko było naznaczone prostotą (tak jak żył). Poinformował też, że Benedykt przyjął namaszczenie chorych w ubiegłą środę na zakończenie Mszy św. w klasztorze i w obecności członkiń Memores Domini, które od lat codziennie mu pomagały.

W ostatnich dniach stan zdrowia papieża seniora pogorszył się z powodu postępującego wieku, o czym informowało Biuro Prasowe, aktualizując informacje.

Sam papież Franciszek publicznie podzielił się wiadomością o pogarszającym się stanie zdrowia swojego poprzednika pod koniec ostatniej w tym roku audiencji ogólnej, 28 grudnia, kiedy to poprosił o modlitwę w intencji papieża seniora, „bardzo chorego”, aby Pan go pocieszył i wspierał „w tym świadectwie miłości do Kościoła aż do końca”. Na wszystkich kontynentach natychmiast podjęto modlitwy w intencji papieża seniora a także składano wyrazy solidarności i bliskości także ze świata pozakościelnego.

za:misyjne.pl

***

Giorgia Meloni: Benedykt XVI był gigantem wiary i rozumu

Włoska premier Giorgia Meloni wspominając zmarłego dziś papieża Benedykta XVI podkreśliła, że oddał on całe swoje życie służbie Kościołowi.

Meloni podkreśliła w mediach społecznościowych, że Benedykt XVI, który przeszedł dzisiejszego ranka do wieczności „był gigantem wiary i rozumu”.

„Oddał swoje życie w służbie Kościoła powszechnego i przemawiał i nadal będzie przemawiał do serc i umysłów ludzi duchową, kulturową i intelektualną głębią swojego Magisterium” – napisała premier Giorgia Meloni na swym twitterowym profilu.

za:www.fronda.pl
***

In Memoriam. Ojciec Święty Benedykt XVI.


Zmarł Ojciec Święty Benedykt XVI, niezwykły papież, przyjaciel Polaków, bliski współpracownik św. Jana Pawła II i jeden z największych intelektualistów świata. Był papieżem mądrym, zrównoważonym, głęboko przeżywającym sprawy Kościoła, ale i otaczającej go Kurii Watykańskiej. Starał się ze wszystkich sił kroczyć drogą wytyczoną przez swego „ukochanego poprzednika”, jak mówił zawsze o św. Janie Pawle II. Jego pielgrzymka do Polski dostarczyła nam niezapomnianych wzruszeń.

95 lat temu, 16 kwietnia 1927 r., przypadała akurat Wielka Sobota. Tego dnia, jeszcze przed wschodem słońca, w małej wiosce Marktl nad dużą w tym miejscu rzeką Inn, na terenie starego biskupstwa Passau w Górnej Bawarii, przyszedł na świat Joseph Ratzinger, czyli przyszły papież Benedykt XVI. Była dokładnie godzina 4.15. U wylotu głównego placu Marktla, w obszernym, piętrowym budynku, zbudowanym jeszcze w 1745 r., mieścił się posterunek żandarmerii – teraz panowało tam niecodzienne o tej porze poruszenie. Żandarmowi Josephowi Ratzingerowi seniorowi, który wraz z rodziną zajmował tu służbowe mieszkanie na piętrze, urodził się właśnie drugi syn. I to w przededniu święta Zmartwychwstania Pańskiego.

To, że Joseph junior urodził się w Wielką Sobotę, w wigilię Wielkanocy, i został ochrzczony dopiero co poświęconą wodą (w tamtych czasach liturgia poświęcenia wody odbywała się w Wielką Sobotę przed południem), miało dla niego i jego bliskich zawsze wielkie znaczenie. „Byłem pierwszym ochrzczonym z nowej wody i uznane to zostało za znaczące zrządzenie. To, iż życie moje od początku w ten oto sposób zanurzone zostało w tajemnicę Wielkanocy, przepełniało mnie zawsze wdzięcznością, gdyż było znakiem błogosławieństwa” – napisał po latach ks. prof. Joseph Ratzinger, już jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi. Powiedział też kiedyś, że gdyby nie było Boga, jego dusza „nie potrafiłaby prawidłowo oddychać”.

Joseph Ratzinger dorastał w atmosferze pobożności i w blasku najważniejszego niemieckiego sanktuarium maryjnego w Altötting, które znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od miejsca urodzenia przyszłego Ojca Świętego. „Pielgrzymki do tego słynącego łaskami miejsca, odbywane wspólnie z rodzicami i rodzeństwem, należą do moich najwcześniejszych i najpiękniejszych wspomnień,” pisał po latach już jako papież.

Z powodu zawodu ojca rodzina Ratzingerów, w tym i mały Joseph, często się przeprowadzała; mieszkali w różnych miejscach Górnej Bawarii. Od dziecka interesował się Kościołem i liturgią, pełnił posługę ministranta, a zobaczywszy w katedrze monachijskiej arcybiskupa miejsca miał powiedzieć, że on chce też kiedyś zostać kardynałem...

W Wielkanoc 1939 r. Joseph Ratzinger wstąpił do niższego seminarium duchownego, ale kilka miesięcy później wybuchła II wojna światowa, pod koniec której został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. Działał tam jednak w grupie praktykujących katolików, organizował naukę religii i wymusił na przełożonych zgodę na branie udziału w niedzielnych Msza św.

Po wojnie wrócił do seminarium, a w wieku 19 lat zdał maturę i w 1946 r. zaczął studia teologii i filozofii w Monachium. W 1951 r. został razem ze swym trzy lata starszym bratem wyświęcony na księdza. Kariera naukowa ks. Josepha Ratzingera potoczyła się błyskawicznie i błyskotliwie. Już w wieku 27 lat obronił doktorat z teologii uzyskując najwyższą ocenę summa cum laude, cztery lata późnił uzyskał habilitację. Stał się wielce poszukiwanym wykładowcą dogmatyki oraz teologii fundamentalnej.

Był już cenionym na całym świecie naukowcem, gdy rok 1977 przyniósł dlań wielkie zmiany. W przeciągu kilku miesięcy został arcybiskupem Monachium i otrzymał nominację kardynalską. Cztery lata później papież Jan Paweł II powołał go na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Kard. Ratzinger przeniósł się do Rzymu stając się jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. Tak było aż do śmierci świętego papieża, po której konklawe z 2005 r. wybrało kard. Ratzingera na 264. następcę św. Piotra. Przyjął imię Benedykta XVI. W 2013 r. zrezygnował z urzędu.

Był papieżem mądrym, zrównoważonym, głęboko przeżywającym sprawy Kościoła, ale i otaczającej go Kurii Watykańskiej. Starał się ze wszystkich sił kroczyć drogą wytyczoną przez swego „ukochanego poprzednika”, jak mówił zawsze o św. Janie Pawle II. Jego pielgrzymka do Polski dostarczyła nam niezapomnianych wzruszeń. 31 grudnia 2022 r. zmarł w wieku 95 lat.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.