Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jadwiga Kamińska - Jubileusz o. Józefa

21 maja 1978 r. o. Józef Stanisław Łągwa przyjął święcenia kapłańskie. 45 – lecie Jubilata w służbie Bogu i ludziom to czas refleksji i podsumowania.

Szlak kapłański o. Józefa

       - Wygiełzów k/Zelowa (28.08. - 21.12.1978)
Chociaż przebywał tam niecałe cztery miesiące, był to piękny i owocny czas pracy duszpasterskiej. Miło wspomina Daniela Tarka dyr. Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej i grono nauczycielskie.
       - Będków (22.12.1978 – 13.02.1982)
 Zorganizował wymianę młodzieży z Podhala w czasie wakacji. Gościli 280 osób z Nowego Targu i okolic. - 14 sierpnia 1981 roku uczestniczyliśmy na Turbaczu w uroczystościach Żołnierzy Armii Krajowej  przy kaplicy zbudowanej na planie krzyża Virtuti Militari, w której jest słup graniczny z 1939 roku i dwa wbite bagnety: 1 września z zachodu i 17 września ze wschodu Polski – wspomina o. Józef.
       - Bełchatów 13.02. - 21.08.1982)
Czas stanu wojennego, czas bardzo trudny ale i pełen nadziei, którą trzeba było umacniać w Ojczyźnie, w umysłach i sercach Rodaków. - Największym fenomenem były spotkania w „Betlejemce” - w tymczasowej kaplicy przy budującym się kościele. Wejście na spotkanie było za okazaniem bezpłatnej karty wstępu. Zawsze był komplet, niesamowity duch spotkań i zaangażowanie ludzi i pełna konspiracja. Nasz ośrodek duszpasterski był nazwany przez wojewódzkiego dyrektora ds. wyznań (IV wydział) największym ośrodkiem dywersyjnym w województwie piotrkowskim  - opowiada Jubilat.
          - Marzenin (21.08.1982 – 2.09.1084)
 Prowadził duszpasterstwo młodzieży i dzieci oraz budowy trzech kaplic w Okupie Wielkim –(obecnie kościół parafialny), w Grabi  i w Młodawinie Górnym.
        - Kalisz (3.09.1984 – 31.07.1985)
Pomagał przygotować o. Stefanowi Dzierżkowi SJ  wystawę o wojnie 1920 roku. Tata Jego mamy, Józef Krzaczyński brał udział w wojnie z bolszewikami. Bardzo często opowiadał swoje zmagania i kolegów, którzy z wielkim sercem walczyli  za Ojczyznę. W Jego domu rodzinnym bardzo często śpiewano pieśni patriotyczne, a dziadek Józef był pierwszym solistą w orkiestrze dętej w parafii Witów k/Piotrkowa Trybunalskiego,  którą założył ks. proboszcz w 1913 roku.
        - Toruń (1.08.1985 – 26.08.1986)
W duszpasterstwie studentów prowadził wspólnotę modlitewną Ruchu Światło-Życie.

         - Szczecin (26.08.1986 – 26.08.1993)
    Czas przełomu – czas strajku sierpień - 88. - Intensywne dwa tygodnie - jak na froncie: miałem zadanie grupy szybkiego reagowania, czyli docierać do załóg, które przeżywały trudne chwile… jak do konających – dodaje o. Józef. Dalej prowadził duszpasterstwo dzieci i młodzieży, szczególnie w wakacje na wyspie Wolin organizował obozy pod namiotami, które nazywały się „EMAUS”, uczestniczyło w nich 1500 osób.

             - Gdańsk (26.08.1993 – 31.07.1997)
    Dla Seniorów, czyli młodzieży przedwojennej organizował wyjścia do Opery Bałtyckiej i Filharmonii. Dzięki zaangażowaniu Ojca, z Gdańska do Wilna i okolic odbyły się trzy wspaniałe pielgrzymki Żołnierzy Armii Krajowej. Niektórzy z nich byli w swoich rodzinnych stronach po wielu latach, niektórzy po 50.
            - Jastrzębia Góra (27.08.1997 – 31.07.1998)
Rok III probacji, ostatni szlif przed uroczystą profesją zakonną jezuitów.
            - Łódź (1.08.1998 – 5.09.2005)
Pełnił funkcję superiora (przełożonego domu zakonnego) i proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus. W środowisko Armii Krajowej wprowadził go o. Stefan Miecznikowski. - Czujemy się jedną wielką rodziną, szczególnie te mocne więzi  widać w codziennych troskach, czy w pożegnaniach Kolegi czy Koleżanki na wieczną wartę – powiedział o. Józef.         
         - Jastrzębia Góra (5.09.2005 – 30.08.2012)
- Przez siedem lat mojego pobytu nad morzem mieliśmy wspaniałą współpracę z dowódcą Jednostki Wojska Polskiego komandorem Kazimierzem Babińskim, który bardzo często uczestniczył  w koncertach, które odbywały się w ramach  Festiwalu „Słowo i Muzyka   u Jezuitów” i później na spotkaniach z Maestro Krzysztofem Pendereckim – mówi o. Józef.
                    
         Zaangażowanie duszpasterskie w Łodzi   

  31.08.2012 r. powraca do Łodzi. Jego działalność w parafii ma kilka aspektów: Msze Święte, rekolekcje, konferencje, pielgrzymki. Prowadzi wspólnoty „Kanaan” i „Magnificat” oraz duszpasterstwo środowiskowe Żołnierzy Armii Krajowej, Artystów i Twórców Kultury. Od 2002 roku jest prezesem Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów”, które organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (w tym roku odbędzie się po raz czternasty). Dzięki Jego zaangażowaniu odbyło się również wiele innych wspaniałych koncertów. Przy stowarzyszeniu powołano Społeczną Radę Renowacji Organów w kościele Jezuitów do przygotowania i wspierania remontu konserwatorskiego zabytkowego instrumentu.

          Ojciec Józef Łągwa za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami:
odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Złotą Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego za udział w strajku sierpień 88, honorową odznaką „Za Działalność w Opozycji Antykomunistycznej”, odznaką „Za Zasługi dla Niepodległości”, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

    Jak powiedział o. Józef dla niego największym darem jest Łaska Boża, która daje nowe życie. Wsparci tym darem budujemy w sobie, w nas i między nami cywilizację miłości i wolności.

    Dostojny Jubilat to człowiek i kapłan niezwykłego formatu. Po wspaniałym koncercie Edyty Geppert o. Józefowi składano życzenia, aby doświadczył szczególnej troski Bożej Opatrzności, jaśniał świętością i był otoczony serdecznymi przyjaciółmi, którzy nigdy nie zawiodą i zawsze będą wspierać modlitwą.


 Pierwodruk lodz.niedziela.pl/artykul/91821/Lodz-Jubileusz-o-Jozefa

Foto: Marek Kamiński

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.