Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. Kazimierz Kurek-Powstanie Styczniowe w pieśni i piosence

Obchodzimy 160 rocznicę zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Styczniowe.
Jest ono utrwalone w wielu pieśniach, piosenkach. A jak mówił poeta: pieśń ujdzie cało!
I jest ona skarbcem, z którego wciąż dobywamy jakby ową „lawę”, której to  nic nie zdoła wystudzić.
To dzięki tej powstańczej pieśni i w nas wciąż trwa żywe „tchnienie wolności i niepodległości”.

Swoistym misterium jest przeżycie i zaśpiewanie niejednej powstańczej pieśni na miejscach walk powstańczych, na mogiłach bohaterów, przy pomnikach i tablicach upamiętniających tych wielkich i żarliwych miłośników Polski i jej niepodległości.

Tak choćby stanąć na cmentarzu w Józefowie k/Biłgoraja przy mogile Mieczysława Romanow-skiego / 1833 – 1863/, ostatniego polskiego poety epoki romantyzmu i autora jednej z najśliczniejszych
pieśni jaką jest pieśń „Co tam marzyć o kochaniu…”  i wyśpiewać tę i inne pieśni i podtrzymać w nas
ten żar, którego i „sto lat nic nie wyziębi”. A czas wakacji i letnich wędrówek temu sprzyja: spotkać się z bohaterami naszej Niepodległości.

Dlatego też, by pomoc w dotarciu do tych pieśni związanych z Powstaniem Styczniowym, na portalu www.katolickie.media.pl będziemy co rusz dokładać kolejne utwory: słowa, melodię, oraz krótkie informacje o ich autorach. A często te informacje – to wielka skarbnica wiedzy o naszej historii, o pokoleniach, które tę historię tworzyły, a dawniejszą przywoływały.

Są w naszym Kraju środowiska, które organizują czy to w plenerze, czy to w świetlicach i domach kultury spotkania zatytułowane: historia Polski w pieśni i piosence. Ktoś kreśli wybrane zdarzenia z naszej historii, ktoś następny opowiada o kulturze danego okresu, o pieśniach i piosenkach, a zaraz potem wszyscy śpiewają np. "Za Niemen hen precz".

Czyż nie jest to „scalanie ducha Narodu”,  jak tego pragnęli nasi dziadkowie po odzyskaniu Niepodległości ponad sto lat temu? Scalić ducha Narodu! Pieśń nam pomoże, a święci i bohaterowie naszych dziejów będą wspierać „z wysokiego Nieba”.

A zatem zaśpiewajmy: Hej strzelcy wraz, nad nami Orzeł Biały”!

I inne - "Za Niemen hen precz!"

            "W krwawym polu srebrne ptasze"

            "Marsz strzelców"

            "Co tam marzyć o kochaniu"

            "Jak to na wojence ładnie"

                               
ks. Kazimierz Kurek SDB
================================
zob. np:

www.wikipedia.pl;spiewajmypolske.pl

www.polihymnia.pl

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.