Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Tysiąc lat chwały oręża polskiego

Na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Wojska Polskiego. Ma największe zbiory w Polsce: 300 tys. eksponatów.
Była salwa artyleryjska, pokazy rekonstruktorów i wielkie otwarcie na terenie Cytadeli Warszawskiej na Placu Gwardii Pieszej Koronnej. Muzeum Wojska Polskiego ma nową siedzibę, a właściwie pół, bo bliźniaczy budynek, Pawilon Północny, jest dopiero w planach.

Wcześniej powstaną ekspozycje plenerowe, na których staną przeniesione z poprzedniej siedziby, na skarpie warszawskiej w Alejach Jerozolimskich, artyleria, sprzęt pancerny, morski, samoloty, śmigłowce i broń rakietowa.

Wystawę inauguracyjną, zatytułowaną "1000 lat chwały oręża polskiego" obejrzało kilka tysięcy osób. Na wejście do Muzeum trzeba było czekać nawet dwie godziny. W tym czasie można było wziąć udział w pikniku wojskowym i pokazach rekonstrukcji historycznej: szermierki, turniejów rycerskich, pokazów konnych, artyleryjskich, a także obejrzeć rekonstrukcje bitew oddziałów żołnierzy kolejnych epok historycznych. Odbyła się także defilada 200 rekonstruktorów historycznych w uzbrojeniu i umundurowaniu reprezentującym okres od X do XX w.

Zwiedzający zobaczyli turniej rycerskich walk pieszych, pokaz artylerii średniowiecznej i nowożytnej, żonglerkę chorągwiami, musztry oddziałów piechot Księstwa Warszawskiego czy potyczki ukazujące proces przemian zachodzących w sposobach walki wojsk polskich na przestrzeni dziejów. Były grupy odtwarzające powstańców styczniowych z 1863 r. z dioramą powstańczego obozowiska, XVII-wieczne obozy dragonów i hajduków, muszkieterów i pikinierów, a także Legionów Polskich z lat 1914–1918, powstańców śląskich z lat 1919–1921 czy żołnierzy Wojska Polskiego z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Nowa wystawa prezentuje najcenniejsze zabytki. Wśród nich relikwiarz ze złoconego srebra w formie dyptychu, wykonany w 1388 roku na zamówienie Thielego von Loricha, elbląskiego komtura zamkowego. Trofeum zdobyte w bitwie pod Grunwaldem zostało złożone przez króla Władysława Jagiełłę w katedrze gnieźnieńskiej jako wotum za odniesione zwycięstwo.

Wystawę zaczyna symboliczny prasłowiański bór, z którego wyłaniają się na koniach wojowie Mieszka. Wydrukowane w technologii 3D rumaki wyglądają jak żywe, podobnie jak jeźdźcy ubrani w stroje z epoki. Część twarzy spotykanych na ekspozycji postaci wydaje się znajoma. Swoich podobizn użyczyli pracownicy Muzeum Wojska Polskiego, w tym kustosze wystaw, dyrekcja, a nawet odpowiadający za projekt ekspozycji inauguracyjnej „1000 lat chwały oręża polskiego” prof. Marek Chowaniec. Ścieżka zwiedzania snuje opowieść jak fabularny film, przez dalsze etapy historyczne. W kolejne przestrzenie przechodzimy przez odtworzone z pieczołowitością szczegóły architektoniczne ważnych dla historii Polski obiektów: najpierw przez portal katedry w Czerwińsku, miejsce przeprawy króla Jagiełły na bitwę pod Grunwaldem, potem przez wnętrze romańskiej katedry, gdzie zobaczymy podwieszone zdobyte chorągwie Krzyżaków. Wychodząc z gotyckiej katedry, wejdziemy na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie przywitają nas krużganki wawelskie, potem przez bramę Cytadeli, która przeniesie nas do wieku XIX. Tu zobaczymy również fragment kolumnady Pałacu Saskiego, który z kolei będzie nam opowiadała o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Ważną część będą tu miały pamiątki po ks. Ignacym Skorupce. Przechodzimy przez te światy, zanurzając się w ich estetykę, architekturę, ale przede wszystkim zabytki militarne. Od pierwszych kroków towarzyszą nam bezcenne artefakty. Najpierw miecze, noszące wyraźne ślady uderzeń i upływającego czasu. Obok kolczugi, tarcze, kilkadziesiąt zbroi, pełne umundurowanie wojów, rycerzy i żołnierzy kolejnych epok. Co krok spotykamy dioramy, czyli sceny pokazujące historyczne epizody: przyjęcie dwóch krzyżackich mieczy przez króla Władysława Jagiełłę przed bitwą pod Grunwaldem 1410 r., szarżę husarii pod Wiedniem 1683 r., bitwę pod Raszynem z postacią księcia Poniatowskiego w 1809 r. czy odbieranie konspiracyjnej przysięgi Armii Krajowej i fragment ruin Warszawy z powstańcami na barykadach.

Architekci postawili na barwiony beton architektoniczny, odnoszący się kolorem i fakturą do ceglanych murów Cytadeli Warszawskiej. Na płaszczyźnie masywnych bloków, na zewnątrz i wewnątrz budynku znalazł się specjalny wzór, szewron, nawiązujący do widocznych zdobień polskich mundurów. Jego przestrzenna forma została pomyślana jako powierzchnia dla rzeźbiarskiej gry światła i cienia zmieniającej się wraz z porą dnia, a tym samym zmieniającej też ogólną percepcję gmachu. Budynek o wysokości 11 metrów i powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych zaprojektowało studio architektoniczne WXCA Szczepana Wrońskiego. Projekt ekspozycji stałej wyszedł spod rąk Tomasza Marciniewicza, Zuzanny Szpocińskiej i Jerzego Grochulskiego. Za projekt ekspozycji inauguracyjnej „1000 lat chwały oręża polskiego” odpowiadają z kolei prof. Marek Chowaniec, Sławomir Szondelmajer, Bartosz Kłosek. Sam budynek daje możliwość wprowadzania sprzętów ciężkich, nawet czołgów przy pomocy poduszek powietrznych. Pod placem Gwardii znalazł się z kolei dwupoziomowy parking podziemny na 557 samochodów.

Przez ponad 200 lat Cytadela pozostawała zamknięta dla mieszkańców Warszawy ze względu na swój militarny charakter. Za wysokimi, ceglanymi murami fortecy zachował się jednak rozległy teren zielony o powierzchni ponad 45 hektarów. Po częściowym wyprowadzeniu się wojska użytkującego teren Cytadeli, jej obszar w większości przeszedł na własność Muzeum Wojska Polskiego. Dzięki temu unikatowy fragment stolicy stanie się miejscem spacerów, imprez kulturalnych, wystaw oraz atrakcją turystyczną zarówno dla warszawiaków, jak i gości z całego świata. Swoje unikatowe ekspozycje już od kilku lat prezentują tu Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. We wrześniu podwoje otworzy także Muzeum Historii Polski.

za:info.wiara.pl

***

Muzeum dla przyszłych pokoleń

Te muzea budujemy także dla przyszłych pokoleń. Te muzea będą służyły nam wszystkim i symbolicznie dzisiaj to otwarcie Cytadeli dla całego polskiego społeczeństwa o tym zaświadcza – powiedział szef resortu kultury podczas otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. „To wielki dzień, to wielkie święto – otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszy etap, można powiedzieć, budowy Muzeum Wojska Polskiego w jego nowym domu na Cytadeli Warszawskiej” – podkreślił w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że „drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego”. „Ale będzie też etap jeszcze wcześniejszy, a mianowicie etap budowy ekspozycji plenerowych. Ten sprzęt wielki, który pamiętamy z poprzedniej siedziby, prezentowany na skarpie warszawskiej – będzie tutaj znacznie w lepszych warunkach prezentowany na Cytadeli” – wyjaśnił.

Piotr Gliński zaznaczył, że „to jest też pierwszy etap wielkiej zmiany, jaka zachodzi na warszawskiej Cytadeli”. „Kiedyś zbudowana na miejscu koszar gwardii królewskich. I stąd ten pl. Gwardii, na którym się znajdujemy – odzyskany, bo takie było założenie naszych architektów, żeby to miejsce odzyskać, powrócić pamięcią do czasów ostatniego króla Polski, do czasów, gdy tutaj znajdowały się koszary wojska polskiego” – przypomniał szef resortu kultury. „Teraz ten plac będzie służył wojsku, będzie służył rekonstruktorom, będzie służył nam wszystkim, bo ten pierwszy etap zmiany na Cytadeli Warszawskiej – to jest [...] zmiana polegająca na otwarciu Cytadeli Warszawskiej dla całego polskiego społeczeństwa, dla warszawiaków, ale także dla tych wszystkich, którzy Warszawę odwiedzają, także dla turystów” – wyjaśnił. Piotr Gliński podkreślił, że to jest „wielki gest Wojska Polskiego”. Podziękował „za lata harmonijnej współpracy i zrozumienia” wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. „Potrafiliśmy wzajemnie rozumieć nasze potrzeby i zbudowaliśmy tę instytucję wspólnie” – powiedział. „Tu w tej chwili powstaje jedno z największych w Europie – być może na świecie – miejsc muzealnych. Cztery muzea: Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Miejsce, które będzie edukowało, które będzie przypominało - miejsce, które będzie przyjazne i otwarte” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomniał, że „zaborcy zbudowali Cytadelę, żeby zniewolić – by budziła trwogę, zniewalała ludność Warszawy i zniewalała Polskę”. „My tworzymy w tej chwili miejsce przyjazne, miejsce edukacji – miejsce, gdzie nasze muzea będą wracały do historii Polski, do naszej pamięci” – mówił. „Bo muzea to przede wszystkim piękno i pamięć, a piękno i pamięć tworzą naszą wspólnotę” – powiedział Piotr Gliński.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent podkreśla, że „dzisiejsze wydarzenie – jak sama historia polskiego oręża – jest przepełnione symboliką”. „Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd armiom w przeszłości, wszystkim formacjom walczącym o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, z których jesteśmy dumni i które są dla nas wzorem patriotyzmu, męstwa i honoru” – dodał. „Koncepcja Muzeum podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii. Będzie ono stanowiło dla Polaków powód do dumy, ale też – o czym jestem przekonamy – przyciągnie rzesze przyjaciół i pasjonatów historii” – ocenił Andrzej Duda. „Wraz ze zlokalizowanym obok Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskim oraz X Pawilonem Cytadeli – istotnym oddziałem Muzeum Niepodległości – stanowić będzie jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie” – podkreślił.

Prezydent wskazuje, że otwarcie nowej siedziby uświetnia rozpoczynające się obchody Święta Wojska Polskiego z defiladą. „Świadczy to o naszym głębokim przywiązaniu do dziejów oręża, współtworzy je historia każdego polskiego żołnierza, który zasłużył na upamiętnienie krwią przelaną w obronie ojczyzny” – zaznaczył. „Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych cieszę się, że wspaniałe tradycje i czyny bojowe polskich żołnierzy zostają godnie uhonorowane w nowej placówce Muzeum Wojska Polskiego” – podkreślił prezydent Duda.

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.