Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wojna na Ukrainie. Walka o wolność religijną w cieniu konfliktu

Wojna na Ukrainie nie tylko jest konfliktem zbrojnym, ale także toczy się na tle religijnym, stawiając pod znakiem zapytania prawo do wolności wyznania. W ostatnich latach organizacje pomocowe Missio i Renovabis przygotowały alarmujący raport, który odsłania konflikt pomiędzy dwoma prawosławnymi Kościołami na Ukrainie – Ukraińską Cerkwią Prawosławną (UCP) i Cerkwią Prawosławną Ukrainy (CPU).

Ukraina, kraj głęboko zakorzeniony w chrześcijaństwie bizantyjskim, jest jednocześnie wielowyznaniowym społeczeństwem, gdzie ponad 62% ludności wyznaje prawosławie. Jednak kraj ten jest także domem dla katolików, protestantów i innych wyznań chrześcijańskich. To wielowyznaniowe dziedzictwo sprawia, że religijne podziały często pokrywają się z podziałami geograficznymi i historycznymi. Zachodnia Ukraina jest dominowana przez katolików bizantyjskich oraz CPU, podczas gdy wschód kraju utrzymuje tradycję prawosławia rosyjskiego.

Historia Ukrainy jest skomplikowana; zawsze stanowiła ona pole rywalizacji między katolicką Polską a prawosławną Rosją. Kijów, jako ściśle związany z Bizancjum, jest uważany za kolebkę chrześcijaństwa w Rosji. Konflikt religijny między UCP a CPU nie wynika z różnic doktrynalnych, ale z politycznych napięć i konkurencji o wpływy.

Niezrozumiana przez wiele osób jest rola Patriarchatu Moskiewskiego, który uważa Kijów za centrum duchowe Rosji. Dla niego nie istnieje podział i nadal uznaje UCP, co wprowadza zamieszanie w już i tak skomplikowany konflikt.

Ponadto w wyniku wojny na Ukrainie chrześcijańskie kościoły i wspólnoty stoją w obliczu realnych zagrożeń. Ostrzał spowodował zniszczenie 450 miejsc kultu, w tym Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie. W wyniku działań wojennych wiele sanktuariów uległo zniszczeniu, a ludzie zostali zmuszeni do ucieczki.

Jednak walka o wolność religijną nie dotyczy tylko obszarów objętych działaniami wojennymi. Władze Ukrainy podejmują działania w celu ograniczenia wpływu rosyjskich organizacji religijnych, oskarżając je o podważanie suwerenności kraju. Sankcje nałożone na osoby związane z Republiką Korei, która jest powiązana z UCP, stanowią przykład tych działań.

Dodatkowo konflikt między Kościołami wpływa na codzienne życie religijne. Obecnie Ukraiński Kościół Greckokatolicki i CPU używają kalendarza gregoriańskiego zamiast juliańskiego, co jest kolejnym źródłem napięć i sporów.

W tej trudnej sytuacji Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) stara się promować dialog między różnymi wyznaniami. Mimo trudności ludzie nadal starają się utrzymywać rozmowy i współpracować.

Wojna na Ukrainie to nie tylko walka o terytorium, ale także walka o tożsamość i wolność religijną. Konflikt między UCP a CPU jest przykładem, jak polityka może wpływać na religijne podziały i jak te podziały mogą pogłębiać napięcia w czasach kryzysu. W tej sytuacji WRKiOR i inne organizacje międzyreligijne odgrywają kluczową rolę w promowaniu dialogu i poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą na zachowanie wolności religijnej i zrozumienie między wyznaniami.

za:bialykruk.pl


***

Rosjanie ostrzelali estoński konwój wolontariuszy. Zginęło dwoje dzieci

Rozwożący pomoc humanitarną na Ukrainie konwój estońskich wolontariuszy został trafiony rosyjską rakietą balistyczną Iskander. W wyniku ataku zginęło dwoje dzieci, które przebywały w pobliżu miejsca ataku - poinformowała w piątek organizacja Vaba Ukraina (Wolna Ukraina).

Przedstawiciel organizacji poinformował, że w ataku nie zginął żaden z pracujących w niej wolontariuszy. Grupa zamieściła na platformie X (d. Twitter) zdjęcia zniszczonych pojazdów.

"W piątek rano wspólny konwój Wolnej Ukrainy i Ukraińskiej Pomocy został trafiony rakietą wroga. Iskander spadł 20 metrów od nich, wszystkie pojazdy uległy zniszczeniu; na szczęście żaden z wolontariuszy nie zginął"
- napisano.

Organizacja dodała, że w wyniku ataku zginęło dwoje dzieci, które przebywały w domu w pobliżu miejsca zdarzenia.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.