Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Kardynał Nycz: "Prawo do aborcji to prawo do zabicia człowieka"

Postulowane dziś w Polsce "prawo do aborcji" oznaczałoby w istocie prawo do zabicia drugiego człowieka – powiedział kardynał Kazimierz Nycz.

 Wywiad wyemitowano w TVP w sobotę wieczorem w związku z XXIII Dniem Papieskim, który obchodzony będzie w niedzielę pod hasłem "Jan Paweł II. Cywilizacja życia".

Zdaniem metropolity warszawskiego, współczesny człowiek zapatrzony w sprawy tego świata zapomina o najważniejszych, podstawowych wartościach, do których należy wartość i świętość ludzkiego życia.

"Cywilizacja śmierci"

Kardynał Nycz przypomniał o encyklice Jana Pawła II "Evangelium vitae" ("Ewangelia życia") z 1995 r. Zaznaczył, że kiedy w latach 90. Karol Wojtyła mówił o "cywilizacji śmierci", to zarówno w Polsce, jak i na świecie pojawiły się głosy, że jest "pesymistą", bo "nie jest aż tak źle". – Dziś okazuje się, że także w tej dziedzinie był wielkim prorokiem – powiedział kardynał, przywołując masakrę ukraińskiej Buczy, dokonaną podczas podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Metropolita warszawski zdecydowanie sprzeciwił się sformułowaniu "prawo do aborcji". – Nazwijmy rzecz po imieniu: tu jest mowa o prawie do zabijania ludzkiego życia, człowieka – wskazał. Przypomniał też "ostre wołanie" Jana Pawła II na temat obrony życia dzieci nienarodzonych, jakie w latach 90. wypowiadał m.in. w Polsce. – Papież mówił na przykład, że jeżeli mamie wolno zabić dziecko, to cóż stoi na przeszkodzie, aby ktoś zabił mnie lub ja ciebie? – przypomniał hierarcha kościelny. – Dopóki nie wchodzi w grę taka wartość jak świętość życia, to sobie możemy dywagować, natomiast kiedy chodzi o ten podstawowy wymiar, wtedy trzeba się określić, kim się właściwie jest – podkreślił.

Przykazanie miłości

Kardynał Nycz wyraził nadzieję, że pomimo pojawiających się niekiedy rys, nie ustanie pomoc Polaków dla Ukraińców oraz innych ludzi potrzebujących pomocy. – Przykazanie miłości Boga i bliźniego nas zobowiązuje i nikt nie może być z niego zwolniony – zaznaczył.

Przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wspomniał też z satysfakcją, że z rozpoczętego 23 lata temu programu stypendialnego Fundacji skorzystały już tysiące młodych ludzi. Jak przypomniał, stałą pomoc otrzymuje zaś 2,5 tys. licealistów i studentów. – Powiedzmy sobie bardzo uczciwie i szczerze, bo chlubimy się tym, że kraj bardzo szybko się rozwija i z tego bardzo się cieszymy, że niestety ta pomoc jest ciągle potrzebna – mówił kardynał Nycz. I dodał, że gdyby nie program stypendialny, to ci młodzi ludzie zapewne nie mieliby dostępu do takich szkół średnich i uczelni jak mają obecnie.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.