Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jak będzie wyglądał nowy Sejm? Oto podział mandatów

Po zwycięstwie w niedzielnych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największą liczbę mandatów w Sejmie. Niemniej reprezentacja PiS w Sejmie skurczy się w porównaniu do stanu po wyborach 2019 roku aż o 41 mandatów.
PiS będzie miało w nowej kadencji Sejmu 194 posłów. 

To spory ubytek w porównaniu do kadencji poprzedzającej, gdy ugrupowanie dowodzone przez Jarosława Kaczyńskiego dysponowało aż 235 szablami na sali sejmowej, co pozwalało na sprawowanie samodzielnych rządów.

Koalicja Obywatelska zyskała 14 nowych posłów w porównaniu do stanu powyborczego z 2019 roku i będzie ich miała łącznie o 37 mniej niż PiS, a więc dokładnie 157.

Trzecia Droga wprowadzi do Sejmu 65 posłów, natomiast Lewica uszczupli swą reprezentację w zestawieniu ze stanem z 2019 roku z 49 do 26 posłów.

Wreszcie Konfederacja uzyskała 7 dodatkowych posłów w porównaniu do tego, ilu udało jej się wprowadzić do Sejmu po wyborach 2019 roku. Ugrupowanie Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka dysponować będzie łącznie 18 głosami na sali sejmowej.

Gdyby PiS i Konfederacja zechciały zawrzeć koalicję, do sprawowania władzy brakowało by im wciąż 18 głosów. Zważywszy, że Trzecia Droga wprowadziła do Sejmu 65 posłów, z czego istotną część stanowią politycy PSL, o rozmowie z którymi już płyną sygnały od prominentnych polityków PiS - to zawarcie koalicji przez PiS nie jest czymś, co przekraczałoby możliwości wyobraźni z zakresu pragmatyki politycznej.

Z drugiej strony jeśli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zawarłyby koalicję, zmontowana w ten sposób większość, opierająca się wyłącznie na czterech posłach dość szybko mogłaby się okazać bardzo krucha i niepodatna na zawirowania na scenie politycznej.

za:www.fronda.pl

***
Jeszcze nie rządzą, a już się pokłócili. Temat aborcji kością niezgody między politykami Lewicy i PSL-u

Utworzenie rządu przez totalną opozycję, w której skład wchodzą skrajnie różne od siebie ugrupowanie może nie być takie proste, jak zapowiadają te liderzy tych formacji. Jednym z tematów, który może najbardziej polaryzować te formacje jest kwestia podejścia do aborcji. Lewica i Koalicja Obywatelska chcą aborcji "na życzenie" do 12 tygodnia ciąży. Takim rozwiązaniom sprzeciwia się chociażby PSL.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na antenie Radia Zet przyznał, że nie poprze projektów liberalizujących aborcję, małżeństw jednopłciowych oraz wprowadzających możliwość adopcji dziecka przez pary homoseksualne.  Na uwagę, że KO i Lewica chcą wprowadzić prawo do aborcji do 12 tygodnia ciąży i czy sprawa aborcji będzie elementem umowy koalicyjnej, Kosiniak-Kamysz powiedział, że "żadne sprawy światopoglądowe nigdy nie mogą być elementem umowy koalicyjnej". "I tutaj na jakiekolwiek wpisywanie w umowę koalicyjną spraw światopoglądowych się nie zgodzę" - zadeklarował.

Deklaracja ta może okazać się poważną kością niezgody w koalicji totalnej opozycji, która nosi się z zamiarem przejęcia władzy w Polsce. Deklarację Kosiniaka-Kamysza skrytykowała posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska, która w odpowiedzi postanowiła stawiać własne warunki.

Przypominamy, że według danych ze 100 proc. komisji, w niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc.; KO - 30,70 proc.; Trzecia Droga - 14,40 proc.; Nowa Lewica - 8,61 proc.; Konfederacja - 7,16 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc. - wynika z danych PKW opublikowanych we wtorek rano.

za:niezalezna.pl


***

Ekipa wPolsce.pl niewpuszczona na wieczór wyborczy KO! "Proszę wyjść na zewnątrz. Tutaj nie można przebywać"

Ekipa telewizji wPolsce.pl nie została wpuszczona na wieczór wyborczy Koalicji Obywatelskiej, a ochroniarz wygonił ją z budynku. Wniosek o akredytację na to wydarzenie został złożony w terminie, ale został odrzucony rzekomo z powodu „braku miejsc”.

Ja akredytacji nie mam dla Państwa — powiedziała do ekipy wPolsce.pl osoba odpowiedzialna za akredytacje na wieczór wyborczy KO.

A możemy tutaj zaczekać na jakiegoś polityka? — zapytał reporter telewizji wPolsce.pl Maciej Zemła.
Nie, tutaj nie. Przed budynkiem — usłyszał dziennikarz w odpowiedzi.

W końcu interweniował ochroniarz, wyrzucając z budynku ekipę wPolsce.pl
Macie odmowę, to proszę wyjść na zewnątrz. Tutaj nie można przebywać — zwrócił się do red. Zemły.

Jak widać, wieczór wyborczy KO był otwarty tylko dla wybranych redakcji. Podobny los spotkał ekipę TVP.

za:wpolityce.pl


***
Cóż, nic nowego, kiedy lewi "manierują"...
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.