Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wybory w Polsce wskazują na możliwą zmianę krajowego prawa aborcyjnego

Konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość wygrała wybory parlamentarne w ostatnią niedzielę, ale to liberalne partie opozycji zdobyły większość w parlamencie, co może nasilić możliwość rychłego rozwoju aborcji w kraju.

Według Państwowej Komisji Wyborczej partie opozycyjne zdobyły łącznie 53,71% głosów, zadając poważny cios konserwatywnej partii rządzącej.

Izba niższa polskiego parlamentu, zwana Sejmem, liczy 460 mandatów, które obsadzają przeważnie główne partie polityczne w kraju. Aby mieć większość, partia lub koalicja musi posiadać co najmniej 231 mandatów w Sejmie. Od 2015 roku sprawuje władzę konserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość. Choć PiS zdobył największy pojedynczy procent głosów, wynoszący 35,38%, daje mu to zaledwie 194 mandaty w parlamencie, co nie zapewnia większości niezbędnej do utworzenia nowego rządu.

Tymczasem oczekuje się, że kolejne trzy największe partie będą współpracować w celu utworzenia nowego rządu, który obali PiS. Partie liberalne, które mają połączyć siły, to Koalicja Obywatelska, która zdobyła 30,7% głosów; centrowa Trzecia Droga, która zdobyła 14,4%; oraz Partia Lewicy, która uzyskała 8,61%. Daje to koalicji liberalnej zdecydowaną większość w Sejmie.

Sébastien Meuwissen, rzecznik polskiego konserwatywnego think tanku Instytutu Ordo Iuris, powiedział Catholic News Agency, że „w tej chwili najbardziej prawdopodobny scenariusz” zakłada, że ​​trzy partie utworzą rząd, który odwróci kurs w sprawie aborcji. Meuwissen zauważył jednak, że obecny polski prezydent Andrzej Duda, którego kadencja kończy się w 2025 r., „jest konserwatystą i ma prawo weta, co komplikuje” partiom liberalnym „robienie, co im się podoba”. „Nadchodzące dwa lata będą najprawdopodobniej czasem poważnych starć politycznych,” powiedział Meuwissen.

Ponieważ premierem jest zazwyczaj przedstawiciel partii większościowej, kolejnym premierem Polski zostanie prawdopodobnie lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk. Tusk był premierem Polski w latach 2007–2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej UE w latach 2014–2019. W niedzielę Tusk uczcił tę wiadomość, ogłaszając absolutne zwycięstwo i mówiąc: „Wygrała Polska, zwyciężyła demokracja”.

Aborcja jest obecnie w Polsce nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu, kazirodztwa oraz gdy życie matki jest zagrożone. W 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny, w którego skład wchodzi obecnie 15 sędziów mianowanych przez partię Prawo i Sprawiedliwość, unieważnił ustawę, która pozwalała na przerywanie ciąży w przypadku wad wrodzonych płodu.

Według badań przeprowadzonych przez polskie źródło informacji Notes from Poland w latach 2021-2022, zmiana ta spowodowała, że liczba aborcji, które były przeprowadzane rocznie w Polsce, spadła o około 90%, czyli niemal do zera z poprzednich około 1000 przypadków rocznie.

Meuwissen powiedział CNA, że „większość Polaków najwyraźniej nie była zadowolona z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie aborcji”, co jego zdaniem „częściowo wyjaśnia wysoką frekwencję”. Tymczasem Koalicja Obywatelska, Partia Lewicy i Trzecia Droga obiecały wprowadzenie przepisów legalizujących aborcję. Polskie źródło informacji OKO Press poinformowało, że Koalicja Obywatelska obiecała zalegalizowanie aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Jak donosi The Guardian, Tusk powiedział wiosną, że „aborcja to decyzja kobiety, a nie księdza, prokuratora, policjanta czy działacza partyjnego”. Tusk obiecał, że priorytetem będzie legalizacja aborcji, mówiąc: „Będziemy gotowi zaproponować to Sejmowi pierwszego dnia po następnych wyborach parlamentarnych”.

Partia Lewicy ze swojej strony obiecuje „wprowadzenie prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia ciąży” i „po 12. tygodniu ciąży” w przypadku „zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo ciężkich wad płodu”. Trzecia Droga obiecała także rozważenie rozszerzenia praw do aborcji. Na swojej stronie internetowej Trzecia Droga obiecuje zwołać w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania nowego rządu referendum, które rozstrzygnie kwestię „przywrócenia stanu prawnego dotyczącego możliwości przerywania ciąży”.

Meuwissen uważa, że ​​poza zalegalizowaniem aborcji do 12 tygodnia nowy rząd będzie próbował powiększyć zakres aborcji, rozszerzając obecnie obowiązujący wyjątek dotyczący „zdrowia matki” na „zdrowie psychiczne matki”. „To może być znaczącym pierwszym krokiem w kierunku aborcji na żądanie w Polsce,” stwierdził. Meuwissen twierdzi, że nowy rząd na pewno nie będzie w stanie unieważnić decyzji z 2020 roku, która stwierdza, że ​​aborcje eugeniczne naruszają konstytucję, ponieważ nie ma wystarczającej liczby głosów w parlamencie, aby to zrobić.

Polska, która jest w 85% katolicka, w ostatnich latach ścierała się z Unią Europejską z powodu obowiązujących w kraju przepisów pro-life, odrzucenia ideologii LGBTQ+ i rygorystycznej polityki antyimigracyjnej. Ale jak będzie teraz?

za:bialykruk.pl

***
W takich sytuacjach wciąż przychodzi owa słynna pieśń z refrenem: "Polsko co się z Tobą stało? Polsko - chcesz, żeby bolało?..."

Cóż, zawsze  jest swoisty test na nasze człowieczeństwo...
...Ze wszystkimi konsekwencjami...

Żal jeno, że bywa bardzo bolesny i dla niewinnych - tu i teraz...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.