Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jadwiga Kamińska – Wielcy Polscy Kronikarze

W Ośrodku Rekolekcyjnym w Porszewicach odbyła się konferencja naukowa Wielcy Polscy Kronikarze - Jan Długosz i Maciej Stryjkowski, którą rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem kardynała Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego. - To jest przepiękne, że historia jest ważniejsza niż filozofia. Filozofia mówi o rozmaitych ważnych postawach, ale historia pokazuje, kiedy są zrealizowane w ludziach.

Podobnie jak autor Księgi Mądrości, tak i Jan Długosz był przekonany, że bez refleksji historycznej naród nie ma swojej tożsamości. Kiedy Długosz chce wyznać dlaczego podjął się takiego trudu, to mówi, że to, co go napędzało, to jest ta  Miłość, która przerasta wszystkie inne – Miłość Ojczyzny!

To jest Słowo natchnione, które potwierdza sensowność naszej pracy i pamięci historycznej, naszego takiego zaangażowania – powiedział w homilii ks. kardynał.

 Podczas liturgii używany był kielich mszalny z XV wieku, sygnowany herbem Wieniawa, należącym do Jana Długosza kanonika krakowskiego. Kielich został przywieziony z parafii w Kłobucku, w której Długosz był wcześniej przez 14 lat proboszczem.
    
Konferencję otworzył ks. dr Roman Piwowarczyk przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oddziału łódzkiego. Życie oraz świadomość historyczną i narodową Jana Długosza przybliżyli ks. prof. Sławomir Zabraniak, ks. prof. Janusz Królikowski, dr hab. Barbara Kowalska oraz prof. Wojciech Drelicharz.
    
O Macieju Stryjkowskim wybitnym historyku polskiego renesansu mówili prof. Maria Wichowa, dr Tomasz Stolarczyk oraz ks. dr Roman Piwowarczyk. Spotkaniu towarzyszyła wystawa publikacji książkowych na temat bohaterów konferencji, którą zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie  Dziennikarzy.
    

 

Foto: Marek Kamiński


Copyright © 2017. All Rights Reserved.