Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Weto ws. języka śląskiego. Specjalne podziękowanie dla prezydenta

Prezydent odmówił podpisania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która uznaje język śląski za język regionalny.
 Prezydent stoi na stanowisku, że "to czy ustawowe kryteria są spełnione, powinno być przedmiotem obiektywnej oceny. Samo bowiem przekonanie zainteresowanej grupy społecznej, że odróżnia się w sposób istotny od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją, jest tutaj niewystarczające"

– czytamy w komunikacie kancelarii Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda, "kierując się odpowiedzialnością za państwo, uważa, że nie można zaaprobować żądań o objęcie określonych dialektów językowych przepisami ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, przy braku do tego jednoznacznych podstaw merytorycznych i prawnych, zwłaszcza w bieżącej sytuacji społecznej i geopolitycznej".

 Poniżej prezentujemy list z podziękowaniem dla prezydenta za tę decyzję.

Szanowny Panie Prezydencie,

Jako autorzy Listu otwartego skierowanego do Pana, w imieniu własnym i sygnatariuszy, a w którym to Liście zawarliśmy nadzieję, że zawetuje Pan ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych, chcieliśmy podziękować Panu za mądrą i zgodną z polską racją stanu decyzję, zgłoszenia swojego veta wobec w/w nowelizacji ustawy. Dobro Rzeczypospolitej i wrażliwość na to, aby nie był wbijany klin między większością narodu polskiego a jego śląskim szczepem, jest wartością najwyższą. Pańska decyzja świadczy o zrozumieniu potencjalnych zagrożeń dla całości i suwerenności Kraju. Nasza tożsamość od wieków była oparta na pracy i umiejętności dobrowolnego łączenia się Polaków, pochodzących z różnych regionów, warstw, rodzin i wyznań, w jeden Naród zespolony wyjątkową kulturą opartą na miłości do Boga i Ojczyzny.

Piotr Semka, red. tygodnika „Do Rzeczy”
Prof. Dr hab. Jan Żaryn, IH UKSW, działacz społeczny

za:dorzeczy.pl

***

Weto ws. języka śląskiego. Dr Krzystyniak: Inicjatorzy nie kryli, że to pierwszy etap

Prezydent odmówił podpisania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która uznaje język śląski za język regionalny. – Inicjatorzy nie kryli, że uznanie języka śląskiego jest tylko pierwszym etapem – mówi DoRzeczy.pl dr Andrzej Krzystyniak, autor m.in. książek "Zagadki śląskiej duszy" i "Zwijanie polskości".

 Prezydent stoi na stanowisku, że "to czy ustawowe kryteria są spełnione, powinno być przedmiotem obiektywnej oceny. Samo bowiem przekonanie zainteresowanej grupy społecznej, że odróżnia się w sposób istotny od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją, jest tutaj niewystarczające" – czytamy w komunikacie kancelarii Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda, "kierując się odpowiedzialnością za państwo, uważa, że nie można zaaprobować żądań o objęcie określonych dialektów językowych przepisami ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, przy braku do tego jednoznacznych podstaw merytorycznych i prawnych, zwłaszcza w bieżącej sytuacji społecznej i geopolitycznej".

Dr Krzystyniak o zagrożeniach związanych z ustawą

Dr Andrzej Krzystyniak, historyk i publicysta oraz autor wielu książek, w tym m.in. "Zagadki śląskiej duszy" i "Zwijanie polskości" podkreśla w rozmowie z DoRzeczy.pl, że nowelizacja ustawy niosła za sobą liczne niebezpieczeństwa. – Patrzyłem na ustawę oczami ludzi zaniepokojonych. Wnioskodawcy ustawy twierdzili, że reprezentują Ślązaków i chcą kultywowania śląskiego dziedzictwa. Nie kryli, że uznanie języka śląskiego jest tylko pierwszym etapem. Później zapewne mielibyśmy postulat uznania Ślązaków za mniejszość etniczną, a pewnie i żądania dot. autonomii. To są postulaty Ruchu Autonomii Śląska i ruchów pokrewnych. Przypomnę tylko, że RAŚ poniósł klęskę w wyborach samorządowych. Te hasła szybko przejęła Koalicja Obywatelska i Lewica – tłumaczy.

 – Myślę, że osoby popierające tę inicjatywę nie bardzo zastanawiały się, jaki jest prawdziwy cel RAŚ. Niedawno Małgorzata Wołczyk pokazała analogie między Śląskiem a separatyzmem katalońskim. Osoby, które myślały, że uznanie języka śląskiego jest tylko próbą uznania tego dziedzictwa, są w błędzie. Inicjatorzy nie kryli w ogóle tego, że to tylko jeden z etapów ich działalności. To scenariusz podobny do katalońskiego – ocenia dr Krzystyniak.

– Przypomnę, że RAŚ miał ogromny wpływ na kształtowanie świadomości, bo był dwukrotnie zapraszany do współrządzenia województwem śląskim przez Platformę Obywatelską. Podkreślano odrębność Śląska od Polski. Mieliśmy też rewizjonizm historyczny. Na przykład oskarżano państwo polskie o represje po 1945 roku. Polska miała zamykać Ślązaków w obozach koncentracyjnych. To jeden z elementów neutralizacji zbrodni niemieckich – mówi dr Andrzej Krzystyniak.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.