Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Zaskakujący patronat kościelnych uroczystości Dnia Dziękczynienia w Warszawie

Prezydent Rafał Trzaskowski objął patronatem honorowym warszawskie obchody ustanowionej przez Episkopat Polski uroczystości Dnia Dziękczynienia.
2 czerwca w Wilanowie rodziny i pielgrzymi z całej Polski uczestniczyć będą w radosnym celebrowaniu ustanowionej przez Episkopat Polski ogólnopolskiej uroczystości i wprowadzeniu do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii św. Jadwigi Królowej – zachęca do udziału w uroczystościach XVII Święta Dziękczynienia Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie.

Radio Wnet zwróciło uwagę, że na materiałach reklamowych uroczystości jako patron honorowy został wskazany Prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ratusz nie chce krzyży w urzędzie

Zarządzany przez polityka Koalicji Obywatelskiej stołeczny ratusz zdecydował o zakazie eksponowania krzyży w urzędzie. O sprawie pisała 16 maja „Gazeta Wyborcza”. Do sprawy odniósł się sam Rafał Trzaskowski, który w mediach społecznościowych napisał:

    Każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki. A każdy, kto przychodzi do urzędu załatwić swoją sprawę, ma prawo czuć się jak w neutralnym urzędzie. Po prostu. Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka.

Reakcja Kościoła

Na decyzję ratusza zareagowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, przypominając w mediach społecznościowych słowa Jana Pawła II wygłoszone 6 czerwca 1997 r. w Zakopanem:

    Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości.

Również kard. Kazimierz Nycz odniósł się do dyskusji o obecności krzyża w przestrzeni publicznej, mówiąc:

    Jesteśmy przekonani, że nie przekreślają tej świeckości państwa ani znaki religijne, ani krzyże. Nie chcemy powrotu do złej przeszłości, tym bardziej że dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy i ważniejsze sprawy.

Polska Agencja Prasowa zamieściła na swoim portalu sondaż firmy Research Partner, z którego wynika, że 45 proc. respondentów ocenia decyzję Rafała Trzaskowskiego negatywnie, 39 proc. pozytywnie, zaś 17 proc. nie ma zdania na ten temat

Naturalne pytanie

Uznaliśmy, że w świetle reakcji przedstawicieli Kościoła na decyzję Rafała Trzaskowskiego o zakazie krzyży w urzędzie, honorowy patronat ratusza nad Dniem Dziękczynienia w stolicy jest zaskakujący. Zapytaliśmy o to zarówno włodarza miasta, jak i Centrum Opatrzności Bożej, które organizuje uroczystości.

    Nie ma żadnej sprzeczności między obejmowaniem patronatem wartościowych wydarzeń, które odbywają się a terenie Warszawy, niezależnie od ich charakteru, a wydanym przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego zarządzeniem w sprawie „Standardów równego traktowana”, w którym mowa m.in. o neutralności religijnej na terenie urzędu i tylko w miejscach,  w których obsługiwani są interesanci, którzy przychodzą do nas w celu załatwienia swoich spraw – odpowiedziała nam rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Monika Beuth.

Jak dodała, „nie można mieszać kwestii neutralności przestrzeni administracyjnej w urzędzie i rozmaitych wydarzeń na terenie miasta, organizowanych przez różnorodne społeczności”.

    Obejmujemy patronatem, czy udzielamy dotacji zarówno na wydarzenia organizowane przez np. przez Caritas, jak i przez organizacje wspierające środowiska LGBT. To dowodzi, że jesteśmy otwarci i prawdziwi – podkreśliła Monika Beuth.

Czekamy na odpowiedź

Do Centrum Opatrzności Bożej wysłaliśmy maila, którego poparliśmy telefonem do działu prasowego. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy urząd, który podjął kroki wobec symboli religijnych, budzące tak duże kontrowersje społeczne, powinien obejmować patronat honorowy nad katolicką uroczystością.

za:wnet.fm

Copyright © 2017. All Rights Reserved.