Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

„Dziękujemy za służbę człowiekowi”. 2 czerwca Świątynia Opatrzności Bożej zaprasza na obchody XVII Święta Dziękczynienia

2 czerwca w Wilanowie rodziny i pielgrzymi z całej Polski uczestniczyć będą w radosnym celebrowaniu ustanowionej przez Episkopat Polski ogólnopolskiej uroczystości i wprowadzeniu do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii św. Jadwigi Królowej.

– Kiedy 8 czerwca 1997 roku Jan Paweł II wynosił na ołtarze Królową Jadwigę, kilkakrotnie zadawał pytanie, dlaczego tak długo na to czekała.

Przecież od jej śmierci minęło blisko 600 lat, a jednocześnie od samego początku nigdy nie było żadnych wątpliwości co do jej świętości życia. Odpowiedź brzmi: św. Jadwiga czekała na nas, ludzi przełomu XX i XXI wieku, bo jej postawa miłosierdzia, we wszystkich jego wymiarach, stanowi odpowiedź na wiele naszych wątpliwości lęków czy wyzwań. Jadwiga jest przykładem mądrego i pokornego pojednania. Jest orędowniczką pokoju, którego tak nam w świecie brakuje – podkreślił kard. Grzegorz Ryś. – Ale jeszcze jedno: Królowa Jadwiga zawsze łączyła w swoim życiu dwie postacie sióstr Łazarza: Marię i Martę. To, dlatego jej „logotypem” stały się dwie splecione litery „M”. Święta Jadwiga łączyła w sobie zanurzenie w modlitwie i kontemplację Marii, z potrzebą działania Marty, osoby pełnej życia. Potrafiła spędzać godziny przed krzyżem, rozważając, czego pragnie od niej Chrystus, z niezwykłą aktywnością, przejawiającą się choćby w niezliczonych aktach miłosierdzia wobec potrzebujących. Dziś bardzo potrzeba nam takiego wzoru – dodał metropolita łódzki.

 Mamy powody do świętowania

Obchody XVII Święta Dziękczynienia, zaplanowane na 2 czerwca przebiegać będą pod hasłem: „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. To nawiązanie do postaci św. Jadwigi Królowej, patronki Polski, której relikwie zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

– Jej życie pokazuje, że każdy z nas może na swój sposób służyć drugiemu człowiekowi, wychodząc naprzeciw tym, którzy doświadczają ubóstwa nie tylko w sensie materialnym, w wymiarze duchowym, ale i w znaczeniu deficytu głębokich więzi, wartościowych relacji, a nawet czasu dla bliskich – mówi kard. Kazimierz Nycz. – Każdy może służyć innym na różne sposoby w zależności od swojego stanu: jako kapłan, siostra zakonna, rodzice, dzieci – każdy z nas może czynić to zarówno, budując relacje, więzi w środowiskach, w których żyjemy, pracujemy, działamy, jak i niosąc pomoc materialną potrzebującym. Dlatego zapraszam do pielgrzymowania z relikwiami patronki Polski z pl. Piłsudskiego do Świątyni

Opatrzności Bożej, uczestnictwa we Mszy Świętej dziękczynnej i radosnego celebrowania XVII Święta Dziękczynienia – zachęca metropolita warszawski.

Św. Jadwiga Królowa jest nie tylko patronką Polski, ale także rodzin, matek oczekujących potomstwa i w połogu, młodzieży, misjonarzy, uczelni wyższych, sprawujących władzę, misjonarzy, archidiecezji krakowskiej. Obchodzone po raz 17. Święto Dziękczynienia będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy jej urodzin. W tym roku przypada także 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznica śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Relikwie obu Mężów Bożej Opatrzności są już od ponad 10 lat czczone w wilanowskim Sanktuarium.

Święto Dziękczynienia tradycyjnie rozpocznie się 10-kilometrową pieszą pielgrzymką, która wyruszy o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Do grupy pielgrzymów i czcicieli św. Jadwigi ok. godz. 11.00, przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15), dołączą przedstawiciele środowisk relikwii polskich świętych i błogosławionych czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej oraz oficjalne delegacje wraz z biskupami.

O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie ks. kard. Grzegorz Ryś. Podczas Liturgii wprowadzone zostaną do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie św. Jadwigi Królowej. Wierni odmówią Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej, a przy ołtarzu znajdą się intencje nadesłane na ten dzień przez Darczyńców.

Ewangelia radości

Jak co roku po Mszy św., ok. godz. 14.00 na wszystkich czeka wiele atrakcji, koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z rodzinną grą terenową „Okulary wiary”: dzieci wraz z rodzicami przeniosą się do czasów rycerskich walk, muzyki dawnej, wykonywanej na barokowej gitarze czy lirze korbowej, znajdą się na chwilę w komnacie Królowej, poznają obyczaje i średniowieczny etos. Uczestnicy gry udadzą się na spacer po ogrodzie bł. Edmunda Bojanowskiego, a także odkryją wartości, którymi żył bł. Jerzy Popiełuszko, tworząc „drzewo dobrych uczynków”. Nie zabraknie radości z zabaw ruchowych animowanych przez żonglerów i szczudlarzy oraz pląsów między ogromnymi mydlanymi bańkami.

Przybyli poznają charyzmat i działalność Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (Jadwiżanek Wawelskich), Zgromadzenia Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego,

a także poznają historię życia i świętości bł. Jerzego Popiełuszki, któremu została poświęcona wystawa plenerowa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

O godz. 15.00 wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w niebo uniosą się baloniki z napisem „Dziękuję”.

Święto Dziękczynienia to także okazja do zwiedzania z przewodnikiem Świątyni, Panteonu wraz z Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz Mt 5,14 I Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dzień zakończy Msza św. dziękczynna, modlitwa uwielbienia, wspólne śpiewanie „Barki” o godz. 21.37 oraz iluminacja Świątyni.

Święto muzyki, czyli wiara rodzi się ze słuchania

Jak co roku przed Świątynią po Mszy św. (od godz. 14.30) na uczestników czekają występy artystów, m.in. Chóru Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego, autora piosenek (m.in. „Bo kocham”), dyrygenta, instruktora warsztatów i laureata ogólnopolskich festiwali muzycznych. Jego chór składa się z uczestników programów telewizyjnych: „Must Be The Music”, „The Voice of Poland”, „Bitwa na głosy”, a on sam wystąpił w programie „Mam talent!”.

Wielu radosnych przeżyć dostarczy chrześcijański zespół hiphopowy Muode Koty, który zadebiutował 8 lat temu pod wodzą Tomasza Karenko „Hioba”. Dziś zespół tworzą: Pax, Falamir, Knopek i ROSA, którzy przyznają się do Jezusa i chcą Go uwielbiać za pomocą rapu.

Ważnym punktem będzie popołudniowa kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim, skomponowana przez Huberta Kowalskiego, kompozytora i absolwenta dyrygentury chóralnej, twórcy ICON Orkiestry, złożonej głównie ze studentów i absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej.

Pod koniec dnia, o godz. 20.00 w przestrzeni głównej Świątyni wystąpi niezawodny Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi wraz z grupą uwielbieniową wspólnoty „Królowa Pokoju”.

Niezwykłe dzieło Huberta Kowalskiego o bł. Edmundzie Bojanowskim

Podczas koncertu z okazji 25. rocznicy beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego o godz. 17.30 zabrzmi w Świątyni Opatrzności kantata „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości”. Jej autor, Hubert Kowalski w swoim dorobku ma już m.in. „Oratorium na Boże Narodzenie”, musical „Zazdrosna Miłość” i wiele piosenek podejmujących problemy współczesnego świata, jak „Podaruj czas” czy „Miłość trwa”.

Kantata „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości” składa się z pięciu części (Patriota, Ojciec duchowy, Wychowawca – opiekun, Czciciel Bogarodzicy – oddany Maryi oraz Wierny Eucharystii), nawiązujących do spuścizny, jaką pozostawił po sobie bł. Edmund Bojanowski.

Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego oraz do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są wplecione w kantatę piosnki wiejskie autorstwa samego Edmunda Bojanowskiego. W utworze wybrzmią także słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego oraz słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Mszy św. beatyfikacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego.

Kantatę wykonają: Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Basia Pospieszalska – śpiew, Marcin Jajkiewicz – śpiew, Ksawery Szlenkier – narrator, Joachim Mencel – lira korbowa, Michał Bąk – kontrabas oraz Szymon Tadla – cymbały. Solistom towarzyszyć będą: ICON Choir, ICON Orkiestra, Schola dzieci oraz Chór Sióstr Służebniczek.

Rok w Świątyni Opatrzności Bożej

Podczas ubiegłorocznego Święta Dziękczynienia zobaczyliśmy po raz pierwszy majestatyczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Dzieło prof. Adama Myjaka, umieszczone na ścianie ołtarzowej, stało się elementem nowej aranżacji prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. Prace nad tą przestrzenią Świątyni trwają do dziś i obejmują adaptację akustyczną, nowe wyposażenie i meble w przestrzeni wokół ołtarza. W kolejnych miesiącach podjęto prace nad dalszą adaptacją akustyczną prezbiterium. Nowej aranżacji tej przestrzeni we współpracy z prof. Adamem Myjakiem podjęli się: prof. Przemysław Krajewski oraz dr Michał Kapczyński, którzy zaprojektowali meble ołtarzowe. Tuż pod rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego pojawiły się stalle dla kanoników kapitulnych, dzieło mistrza stolarskiego Jacka Markiela. Do ich budowy wykorzystano drewno orzecha amerykańskiego. Kamienne stopnie z 12 ton marmuru Calacatta Lincoln oraz nowy stół

Słowa Bożego, który stanął na schodach prezbiterium wykonała firma górala z Pienin, Kazimierza Wolskiego. Zainstalowano także najwyższej klasy system elektroakustyczny
Meyer Sound, przeznaczony do obiektów o unikalnej architekturze.
W ostatnich miesiącach zamontowano także nowoczesne panele fotowoltaiczne, oświetlenie elewacji zewnętrznej, ściany ołtarzowej, a także balustrady na schodach wiodących do Świątyni.

– Prace w Świątyni Opatrzności Bożej od samego początku były możliwe dzięki ofiarności wielu Darczyńców. Serdecznie im dziękuję za to, że zapragnęli powstające Sanktuarium uczynić swoim drugim domem i tak samo troszczyć się o nie modlitwą i ofiarą – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, dziękując mediom za rozpowszechnianie informacji o działalności Sanktuarium, w tym telewizji Polsat za coniedzielne transmisje Mszy św.

Nowe rzeźby w prezbiterium

Uczestnicy XVII Święta Dziękczynienia zobaczą nowe rzeźby: św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Ich popiersia z brązu po obu stronach prezbiterium będą stanowić zwieńczenie korony świętych, czczonych w wizerunkach i relikwiach w nawie bocznej Świątyni. Rzeźby wykonał prof. Adam Myjak.

– W tym miejscu pragniemy nie tylko dziękować Bogu za wolność naszej Ojczyzny, ale także za wielkich Polaków, którzy na wieki zapisali się w dziejach Polski i świata, zarówno za zastępy świętych i błogosławionych, jak i tych, których miłość i oddanie zna tylko Bóg – mówi kard. Kazimierz Nycz, który podczas XVII Święta Dziękczynienia poświęci nowe figury.

Program XVII Święta Dziękczynienia, „Dziękujemy za służbę człowiekowi”, 2.06.2024 r.

 8:00–12:00 Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami św. Jadwigi Królowej z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej

12:00–14:00 Msza Święta dziękczynna – wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni

14:00–19:00 Zwiedzanie Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków, Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

14:00 Miasteczko dla Dzieci:

14:00–19:00 Rodzinna gra terenowa „Okulary wiary”; plac zabaw dla dzieci; pokazy rycerskie

14:30–17:00 Pokazy gry na instrumentach dawnych

14:30–18:00 Występy żonglerskie, wędrujący szczudlarze, ogromne bańki mydlane

14:30 Artyści wielbią Boga przed Świątynią:

14:30–15:30 Chór Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego

15:40–16:40 Muode Koty – grupa raperów

16:45–17:30 Chór Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego

15:00 Wypuszczenie do nieba baloników „Dziękuję”,

 Koronka do Miłosierdzia Bożego

17:30–18:30 „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości. Kantata o bł. Edmundzie Bojanowskim”
skomponowana przez Huberta Kowalskiego w wykonaniu ICON Orkiestra

19:00 Msza Święta dziękczynna

20:00–21:30 Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi wraz z grupą uwielbieniową
 wspólnoty KRÓLOWA POKOJU

21:30 Nabożeństwo czerwcowe

21:37 Iluminacja Świątyni; wspólne śpiewanie „Barki”

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.