Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

130 tys. zł za zarządzenie o zdejmowaniu krzyży. W składzie fundacji były antykościelne aktywistki

Warszawski ratusz udzielił odpowiedzi na masowe skargi na zarządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego dotyczące zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Urząd Miasta przyznał, że zarządzenie zostało przygotowane odpłatnie przez zewnętrzny podmiot – fundację „Instytut Miast Praw Człowieka”. Na wykonanie zadania fundacja otrzymała od ratusza aż 129.910 zł, a proces wyłonienia organizacji jako wykonawcy „standardów” może budzić poważne wątpliwości. Konkurs został ogłoszony 5 kwietnia 2023 r. – tymczasem fundacja niecały miesiąc wcześniej, 8 marca, zmieniła swoją nazwę i dopisała do celów statutowych „wsparcie procesów tworzenia i wdrażania polityk wewnętrznych instytucji i organizacji”.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu, do zarządu fundacji dołączono Katarzynę Wilkołaską, która od 2019 do 2021 r. pełniła w warszawskim ratuszu funkcję pełnomocniczki Rafała Trzaskowskiego ds. kobiet, a w latach 2021-2023 była asystentką skrajnie lewicowej europosłanki Sylwii Spurek.

W radzie fundacji zasiadają także Marta Abramowicz i Anna Strzałkowska – aktywistki ruchu LGBT+ żyjące w homoseksualnym konkubinacie, znane z licznych wypowiedzi wzywających do zniszczenia Kościoła katolickiego.

Marta Abramowicz pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii jako następczyni Roberta Biedronia – obecnego europosła Lewicy. Jest także autorką książki wydanej przez skrajnie lewicową „Krytykę Polityczną”, pod tytułem „Irlandia wstaje z kolan”. Jest to studium przypadku dechrystianizacji państwa katolickiego, którą autorka chciałaby przeprowadzić także w Polsce. Marta Abramowicz w październiku 2023 r. udzieliła wywiadu pt. „Czy Polska weźmie rozwód z kościołem? O tym zadecydują te wybory”, a w lutym 2024 r. wywiadu pt. „To kobiety powstrzymały Kościół. Mężczyźni stworzyli piekło kobietom w imię Boga”. Anna Strzałkowska obejmowała natomiast stanowisko prezesa w Stowarzyszeniu na rzecz osób LGBT „Tolerado”, a obecnie zasiada w zarządzie fundacji „Tęczowe Rodziny”. W listopadzie 2020 r. udzieliła wypowiedzi z puentą wzywającą do zniszczenia Kościoła katolickiego w Polsce: „niech runie, taki Kościół niech runie”.

    „Zarządzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o „standardach” zakazujących eksponowania Krzyża i symboliki religijnej nie było działaniem spontanicznym. Konkurs mający na celu wyłonienie wykonawcy tych „standardów” został zorganizowany jeszcze w 2023 r., a wygrała go fundacja zarządzana przez osobę do niedawna bezpośrednio związaną z Rafałem Trzaskowskim, w której radzie zasiadają dwie aktywistki o jednoznacznie antyklerykalnych uprzedzeniach” – czytamy w analizie przygotowanej przez Instytut Ordo Iuris.

„Poważne wątpliwości budzi fakt, że zarówno nazwa fundacji, jak i jej cele statutowe, zostały zmienione tuż przed ogłoszeniem konkursu, co sprawia wrażenie, jak by działacze fundacji wiedzieli z wyprzedzeniem o tym, że konkurs ten zostanie zorganizowany. Trudno uznać, żeby zadanie wykonane po tak przeprowadzonym konkursie zasługiwało na wsparcie kwotą niemal 130 tys. zł z publicznych pieniędzy warszawiaków” – podkreśla adw. Nikodem Bernaciak, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris.

Instytut przypomina, że zakaz eksponowania Krzyża wzbudził w polskim społeczeństwie wyraźny sprzeciw. Według badań przeprowadzonych przez pracownię Research Partner, zakazowi temu sprzeciwia się 45% Polaków (przy 39% za), a według badań IBRiS – aż 56% Polaków (przy 35,2% za). Zakaz Trzaskowskiego spotkał się ze zdecydowaną krytyką ze strony nie tylko rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej, metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i łódzkiego kard. Grzegorza Rysia czy Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych, ale także marszałka Sejmu Szymona Hołowni czy marszałka seniora Marka Sawickiego.

Zarządzenie Trzaskowskiego stoi również w ewidentnej sprzeczności z kluczowym dokumentem programowym jego własnej partii politycznej – Deklaracji Krakowskiej z 18 maja 2003 r., w której Platforma Obywatelska deklarowała: „będziemy bronić praw religii, rodziny i tradycyjnego obyczaju, bo tych wartości szczególnie potrzebuje współczesna Europa”.

za:opoka.org.pl/News/Polska/2024/niemal-130-tys-zl-dla-fundacji-ktora-napisala-zarzadzenie-o

***

Kibice Legii Warszawa: „Trzaskowski, łapy precz od krzyża”

Warszawa stała się centrum burzliwej debaty na temat wolności religijnej i roli symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wywołał falę protestów po wprowadzeniu zakazu umieszczania krzyży w ratuszu miasta. W odpowiedzi na tę decyzję kibice Legii Warszawa oraz konserwatywni politycy zareagowali gwałtownie, oskarżając Trzaskowskiego o próbę wymazania chrześcijańskich korzeni Polski.

Podczas niedawnego meczu Legii Warszawa przeciwko Zagłębiu Lubin kibice warszawskiego klubu wyrazili swoje niezadowolenie poprzez ogromny transparent z napisem „Trzaskowski, łapy precz od krzyża”. Transparent był wyraźnym sprzeciwem wobec decyzji prezydenta, który argumentował, że zakaz jest krokiem w kierunku równego traktowania wszystkich obywateli, niezależnie od ich przekonań religijnych. Rzecznik Trzaskowskiego oświadczył, że Warszawa będzie pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi taki zakaz w budynkach użyteczności publicznej.

Decyzja Trzaskowskiego spotkała się z ostrą krytyką ze strony konserwatywnych polityków. Posłanka Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zwróciła się do samorządu z wnioskiem o uznanie dekretu za niezgodny z prawem. Lider PiS Jarosław Kaczyński oskarżył Trzaskowskiego i jego partię o próbę zniszczenia religii i wartości chrześcijańskich, które od wieków są fundamentem polskiej tożsamości narodowej. „Próbują wymazać religię z życia ludzi, którzy dążą do zniszczenia tego, w co ludzie wierzą, że są czymś więcej niż tylko homo sapiens, że są istotami ludzkimi, które mają duszę, że są istotami ludzkimi stworzonymi na obraz i podobieństwo Boga” – mówił Kaczyński.

Do protestów dołączyła również katolicka grupa prawnicza Ordo Iuris, która złożyła skargę zarzucającą Trzaskowskiemu nadużycie urzędu. Organizacja ta twierdzi, że zakaz umieszczania krzyży w ratuszu jest sprzeczny z polską konstytucją, która chroni wolność religijną. „Krzyż zawieszony przez obywateli na ścianie urzędu jest przede wszystkim wyrazem prawnie chronionej wolności religijnej, także w sferze publicznej” – czytamy w artykule opublikowanym na stronie Ordo Iuris. „Obecność krzyża na urzędach wpisuje się także w konstytucyjny wyraz wdzięczności za kulturę Narodu, zakorzenioną w jego chrześcijańskim dziedzictwie i uniwersalnych wartościach ludzkich”.

Warto zauważyć, że decyzja Trzaskowskiego nie ogranicza się jedynie do krzyży. W dokumencie wprowadzającym zakaz prezydent Warszawy zachęcał również pracowników do używania zaimków związanych z transpłciowością oraz do traktowania par homoseksualnych na równi z małżeństwami, mimo że związki homoseksualne nie są w Polsce prawnie uznawane.

za:bialykruk.pl

***
...Żal... Warszawy (ongiś i mojego miasta). I Warszawiaków...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.