Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Miętne: Obchody 40. Rocznicy Obrony Krzyża

- W Krzyżu jest nasze, ludzkie zwycięstwo nad złem, grzechem, kłamstwem i rozpaczą - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w czasie „Spotkania Młodych Przy Krzyżu”. Do Miętnego przybyło ponad 1200 osób - przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej. Przedpołudniowe spotkanie, które rozpoczęło się w piątek, 7 czerwca przy kościele parafialnym było pierwszą częścią rocznicowych obchodów.

Biskup siedlecki w homilii podkreślał, że krzyż na co dzień jest obecny w naszym życiu. Dostrzegamy go w przestrzeniach ludzkiej codzienności. - Wielu z nas nosi go na piersi; zawieszamy go w miejscach, w których mieszkamy, w miejscach naszej pracy i nauki. Czynimy tak dlatego, ponieważ Krzyż Jezusa będąc znakiem zwycięstwa nad złem i śmiercią, jest także znakiem miłości Boga do nas, do każdego człowieka. Każdy pragnie być taką miłością, obdarzany. Miłością, która nigdy nie zawodzi - wskazał hierarcha.

Biskup odniósł się również do wydarzeń, które miały miejsce w Miętnem 40 lat temu. Wydarzenie strajku młodzieży trwało od grudnia 1983 r. do kwietnia 1984 r. Podkreślił, że potrzeba było wielkiej determinacji młodych ludzi w trwaniu przy swych żądaniach oraz wielkiej odporności na działania podejmowane wobec nich przez ówczesną władzę.

- Pomimo zastraszania, pomimo akcji milicji i oddziałów ZOMO, wierząca młodzież nie zrezygnowała ze swych żądań. Upominała się o swe prawa. Jesteśmy dzisiaj, po 40 latach od tamtych wydarzeń, wdzięczni wam, drodzy uczestnicy obrony Krzyża, za wasze świadectwo trwania przy nim - powiedział bp Gurda.

Jednocześnie biskup siedlecki przypomniał, dlaczego krzyż jest tak ważny w życiu człowieka. - Bóg przez Krzyż Chrystusa broni człowieka, staje po jego stronie, staje po stronie prawdy. Nie pozwala człowieka zniszczyć. […] Ten, kto chce zniszczyć człowieka, dąży do usunięcia Krzyża Chrystusa, znaku obecności miłującego Boga z przestrzeni publicznej i z serca człowieka. Potrzeba nam dzisiaj wspólnego wysiłku, aby nie pozwolić sobie odebrać Chrystusa - wskazał hierarcha.

sza św. była także okazją do wyrażenia wdzięczności rodzicom, nauczycielom oraz księżom, którzy wsparli protestujących uczniów. Dziękowano za tych, którzy wierząc i kochając Boga, wsparli młodzież w ich świadectwie wiary. - Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za wszystkich, którzy modlitwą, wyrzeczeniem towarzyszyli młodzieży - wskazał ksiądz biskup.

- Pragniemy i oto Pana Boga prosimy, aby nowe pokolenie uczniów Jezusa, było świadkiem Chrystusowego Krzyża dla pokolenia, które przyjdzie. Chcielibyśmy, aby i ono wiedziało, że na naszej mazowieckiej i podlaskiej ziemi, byli młodzi, dla których Krzyż Chrystusa był znakiem zbawienia, od którego nie odeszli, o który się upominali, którego bronili. Chcielibyśmy, aby owe pokolenie wierzących, które po nas przyjdzie, widziało w nas odważnych świadków miłości Boga, ukazanej w Krzyżu Chrystusa - zakończył biskup siedlecki.

Przed Mszą św. odbyło się zawiązane wspólnoty. Młodzi uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej. Na początku modlitwy, bp Grzegorz Suchodolski pobłogosławił nowy krzyż usytuowany przy parafialnej świątyni oraz pamiątkowe krzyżyki. Przedstawiciele szkół otrzymali je z rąk bpa Kazimierza Gurdy na pamiątkę uczestnictwa w jubileuszowych obchodach. Trasa nabożeństwa wiodła od kościoła parafialnego do Zespołu Szkół w Miętnem. Tam przybyli wysłuchali także świadectw uczestników wydarzeń sprzed 40 lat. Po Mszy św. był czas na wspólną agapę.

za:www.niedziela.pl

***

Prezydent: trzeba znowu myśleć o obronie krzyża

To paradoksalne, że po 35 latach od roku 1989 trzeba myśleć o obronie krzyża – powiedział prezydent Andrzej Duda. Opowiedział się za obecnością symboli różnych religii i wyznań w przestrzeni publicznej. Zaapelował o udział w wyborach, które – jak powiedział – dotyczą także tej sprawy.

"Krzyż był z nami, jest z nami, wyznacza naszą rzeczywistość i nasze miejsce na mapie świata i w dziejach ludzkości, bo tak naprawdę dzieje Rzeczypospolitej od krzyża się zaczęły” – powiedział prezydent w piątek w Miętnem (woj. mazowieckie) podczas obchodów rocznicy wystąpienia uczniów w obronie krzyży zawieszonych w szkolnych salach. "Od 966 roku liczymy czas, kiedy nasze państwo, Rzeczpospolita istnieje. To moment, w którym przyjęliśmy krzyż" – podkreślił.

Zdjęcie krzyży przez szkolną dyrekcję w 1984 r. nazwał „próbą przywrócenia pełnego ducha laickiego w duchu narzucanym z Moskwy". "Dziękuję za jego obronę wtedy, ale także i teraz. Jakże to paradoksalne, że po 35 latach wolności od wielkiego zwycięstwa roku ’89 dzisiaj trzeba znowu myśleć o obronie krzyża" – powiedział.

"Nie wolno nam go oddać za żadne skarby świata. Będą różne próby. Będzie tłumaczenie: są inni, którzy mają inne wyznania, inne poglądy, żeby ich nie urażać. Nie, żeby ich nie urażać, niech powieszą obok swój znak. Ja jestem człowiekiem wierzącym, katolikiem i chcę, żeby krzyż był w pomieszczeniu, w którym ja pracuję, ale jeżeli kolega jest innego wyznania, niech zawiesi swój symbol religijny" – mówił prezydent. Według Dudy, "jeżeli ktoś próbuje usuwać (krzyż), to jako żywo przypomina się bolszewia”.

Na zakończenie uroczystości, na którą przybył także były premier Mateusz Morawiecki, prezydent zaapelował: "Bardzo państwa proszę, idźcie na wybory, na te i na te następne. One są także o to".

Spotkanie z prezydentem odbyło się w auli zespołu szkół rolniczych, gdzie w 1984 r. uczniowie, wsparci przez niektórych nauczycieli, sprzeciwili się usunięciu krzyży zawieszonych w czasie pierwszej "Solidarności". Dyrekcja uzasadniała zdjęcie krzyży zasadą świeckości. Protest przybrał formę strajku szkolnego i po rozmowach między władzami państwowymi i kościelnymi zakończył się porozumieniem rządu i episkopatu oraz zawieszeniem krzyża w szkolnej bibliotece. Po strajku niektórym uczniom nie pozwolono wznowić nauki w szkole w Miętnem, zwolniono kilkoro nauczycieli.

8 maja br. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził usunięcie symboli religijnych ze ścian i biurek pracowników instytucji urzędu miasta.

za:www.niedziela.pl

***
Ufff...jaka ulga, że nie jestem już warszawiakiem...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.