Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci,
w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025.
Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może).
Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

W papieskiej bulli znajdują się praktyczne informacje m.in. o tym, że

Jubileusz zainauguruje otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia,
a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 roku.
Natomiast w diecezjach nie przewiduje się otwierania Drzwi Świętych.
Rok Jubileuszowy otworzy Eucharystia sprawowana we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia.
Papież podkreśla, że w „Kościołach partykularnych należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie kapłanów i wiernych do spowiedzi
oraz na dostępność tego sakramentu w formie indywidualnej”.
Franciszek kieruje też specjalne zaproszenie do udziału w Jubileuszu do wiernych Kościołów Wschodnich,
którzy, jak podkreśla, za swą wierność Chrystusowi wiele wycierpieli, często aż po śmierć.

Umorzenie długów krajów najuboższych

Papież zauważa, że „oprócz czerpania nadziei z łaski Bożej, jesteśmy wezwani do odkrywania jej także w znakach czasu, które daje nam Pan”.
Apeluje, by pierwszy znak nadziei „przełożył się na pokój dla świata, który po raz kolejny pogrąża się w tragedii wojny”.
Pyta: „Czy to zbyt wiele, by marzyć, aby broń umilkła i przestała przynosić zniszczenie i śmierć?”.
I apeluje, by „z pieniędzy wykorzystywanych na broń i inne wydatki wojskowe, stworzyć Światowy Fundusz na rzecz ostatecznego wyeliminowania głodu
i na rozwój krajów najuboższych”.

Wśród apeli o nadzieję znalazło się też wezwanie do najbogatszych narodów, by darowały długi krajów, które nigdy nie będą mogły ich spłacić.

Ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci

W bulli jest apel o zniesienie kary śmierci oraz amnestię lub umorzenie wyroków dla więźniów.
Wśród tworzenia znaków nadziei na przyszłość Franciszek wymienia m.in. troskę o życie, od początku do naturalnego końca.
Wzywa też, by Jubileusz był czasem, w którym Kościół z odnowioną pasją zatroszczy się o młodych.

Ekumenizm krwi

Ostatni rozdział 25-punktowej bulli nosi tytuł „Zakotwiczeni w nadziei” i mówi o motywach chrześcijańskiej nadziei.
W tym kontekście Franciszek pisze, że „przekonujące świadectwo tej nadziei, dają nam męczennicy,
którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana”.
„Ci męczennicy, należący do różnych tradycji chrześcijańskich, są także ziarnami jedności, ponieważ wyrażają ekumenizm krwi”  – podkreśla Papież i stwierdza, że dlatego jego „gorącym życzeniem jest, aby podczas Jubileuszu nie zabrakło celebracji ekumenicznej, która umożliwi ukazanie bogactwa świadectwa tych męczenników”.

Odkryć wartość spowiedzi

W kontekście znaczenia sakramentu spowiedzi i możliwości uzyskania jubileuszowego odpustu Papież podkreśla, że Misjonarze Miłosierdzia,
których ustanowił podczas ostatniego Nadzwyczajnego Jubileuszu nadal będą pełnić swoją funkcję,
„przywracając nadzieję i przebaczając za każdym razem, gdy grzesznik zwraca się do nich z otwartym sercem i skruszoną duszą”.
Franciszek wyraża nadzieję, że biskupi skorzystają z ich cennej posługi „zwłaszcza wysyłając do tych miejsc,
w których nadzieja jest poddawana ciężkiej próbie, takich jak więzienia, szpitale i miejsca, w których deptana jest godność osoby,
w najtrudniejszych sytuacjach i w kontekstach największej degradacji, aby nikt nie był pozbawiony możliwości otrzymania przebaczenia i pocieszenia Boga”.

Ufność w Kościele, społeczeństwie i w relacjach międzyludzkich

Kończąc jubileuszową bullę Papież podkreśla, że nadzieja zakotwiczona w Jezusie jest
„znacznie większa niż satysfakcje każdego dnia i poprawa warunków życia, przenosi nas ponad próby i zachęca, byśmy szli,
nie tracąc z oczu wielkości celu, do którego jesteśmy powołani – Nieba”.
Wskazuje, że zbliżający się Jubileusz będzie zatem Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu.
 „Oby pomógł nam – pisze Franciszek – odkryć na nowo niezbędną ufność, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie,
w relacjach międzyludzkich, w stosunkach międzynarodowych, w promowaniu godności każdej osoby i w szacunku dla stworzenia.
Niech świadectwo wiary będzie w świecie zaczynem prawdziwej nadziei.
Pozwólmy, by od teraz pociągnęła nas nadzieja i pozwólmy, by przez nas stała się zaraźliwa dla tych, którzy jej pragną”.

za:www.niedziela.pl

***

Będzie nowy święty? Kanonizacja patrona młodzieży i studentów możliwa w jubileuszowym 2025 roku

Bł. Piotr Jerzy Frassati, bo to o nim mowa, może zostać ogłoszony świętym podczas nadchodzącego Roku Jubileuszowego 2025 – twierdzi szef watykańskiego biura zajmującego się kanonizacjami.

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, ogłosił 26 kwietnia podczas zgromadzenia narodowego Akcji Katolickiej,
że kanonizacja Frassatiego „jest na horyzoncie”, podaje Katolicka Agencja Informacyjna (CNA), cytując artykuł w „Avvenire”,  
biuletynie Konferencji Episkopatu Włoch.

Frassati, który zmarł w 1925 r. w wieku 24 lat, był tercjarzem dominikańskim, znanym ze swojej działalności charytatywnej, i zapalonym alpinistą.
Na fotografii przedstawiającej jego ostatnią wspinaczkę Frassati napisał frazę „Verso L’Alto”, co oznacza „na wyżyny”, „w górę”.
Zdanie to stało się mottem katolików zainspirowanych przez Frassatiego do dążenia na szczyt, czyli do życia wiecznego z Chrystusem, podaje CNA.
Podkreśla też, że ​​Frassati cieszy się dziś szczególną popularnością wśród młodych katolików ze względu
na jego entuzjastyczne świadectwo świętości, które sięga „aż na wyżyny”.

W wieku 17 lat Frassati, młody mężczyzna z Turynu w północnych Włoszech, wstąpił do Towarzystwa św. Wincentego à Paulo
i większość swojego wolnego czasu poświęcał opiece nad biednymi, bezdomnymi i chorymi, a także weteranami I wojny światowej.

Również we wczesnej młodości Piotr Jerzy wstąpił do Sodalicji Maryjnej i Apostolstwa Modlitwy, miał też pozwolenie na codzienną Komunię Świętą, co było wówczas rzadkością.

Podobno jako przeciętny uczeń w szkole Frassati był uważany za niezwykłego w swojej „zwyczajności”
– zauważa Katolicka Konferencja Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB).
Dodaje, że od tego czasu jego motto „Verso L’Alto” ​​odzwierciedla jego filozofię wspinaczki górskiej
oraz katolickie spojrzenie na życie i przygodę.
Jego postać jest przeciwstawiana stereotypowi, że święci to nieśmiali samotnicy, którzy gardzą tym życiem i tęsknią za następnym światem.

Frassati zmarł na polio 4 lipca 1925 roku.
Przypuszczalnie zaraził się od chorych, którym posługiwał.
Papież Jan Paweł II, który beatyfikował Frassatiego w 1990 roku, nazwał go „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”,
który był „całkowicie zanurzony w tajemnicy Boga i całkowicie oddany nieustannej służbie bliźniemu”.
Obecnie konieczne jest zatwierdzenie przez Kościół cudu za jego wstawiennictwem, co umożliwi uznanie go za świętego.

„Wyznaczając Frassatiego jako jednego ze swoich głównych patronów, Kościół dał młodzieży i młodym dorosłym doskonały wzór do naśladowania w ich własnej drodze” – deklarują członkowie amerykańskiego USCCB. „Podobnie jak Frassati, młodzi ludzie w swoim codziennym życiu nieustannie wyruszają w podróż ‘na wyżyny’, aby spotkać Chrystusa we wszystkim, a w sposób szczególny poprzez wspólnotę Kościoła i Najświętszej Eucharystii” – dodają.

za:bialykruk.pl
***

Papież uznał cud do kanonizacji Carla Acutisa i męczeństwo polskiego kapłana

Franciszek otworzył drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa oraz do beatyfikacji polskiego męczennika, ks. Stanisława Kostki Streicha. Oba te nazwiska znajdują się na liście dziewięciu dekretów Dykasterii spraw Kanonizacyjnych zaaprobowanych przez Ojca Świętego. Papież wyraził też zgodę na kanonizację męczenników z Damaszku, którzy zginęli we franciszkańskim kościele w 1860 roku, odmawiając przejścia na islam.

Cud otwierający drogę do kanonizacji Carla Acutisa, miał miejsce we Włoszech w 2022 roku, czyli dwa lata po jego beatyfikacji. Dotyczy 17-letniej wówczas Kostarykanki, która studiowała we Florencji. Po upadku z roweru doznała poważnego uraz głowy i przeszła kraniotomię. Lekarze uznali jej stan za krytyczny informując rodziców, że Valeria w każdej chwili może umrzeć. Tego samego dnia sekretarka matki zaczęła modlić się do bł. Carla Acutisa o zdrowie dla nastolatki, a sześć dni później matka dziewczyny udała się z pielgrzymką do grobu błogosławionego millenialsa, gdzie zostawiła list z prośbą o uratowanie życia córki. Jeszcze tego samego dnia dziewczyna zaczęła samodzielnie oddychać i wróciła jej sprawność w rękach oraz częściowo mowa. Niespełna dwa miesiące po wypadku zupełnie sprawna Valeria wraz z mamą pielgrzymowały do Asyżu dziękując przy grobie bł. Carla za ocalone życie i zdrowie.

Uznanie męczeństwa otwiera z kolei drogę do beatyfikacji pochodzącego z Bydgoszczy ks. Stanisława Kostki Streicha. Został on zamordowany w 27 lutego 1938 roku podczas odprawiania Mszy św. w kościele parafialnym w Luboniu przez komunistę, przybyłego parę lat wcześniej z Rosji.  Morderca wbiegając na ambonę miał krzyczeć: „Niech żyje komunizm!” oraz „Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!”. Oprawca pierwszy strzał oddał w twarz kapłana, dwa następne w plecy, gdy ten leżał już na podłodze parafialnego kościoła. Jedna z kul utkwiła w niesionym przez księdza ewangeliarzu. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył kard. August Hlond zgromadziły ponad 20 tys. wiernych z całej Wielkopolski.

Kolejne z zaaprobowanych przez Papieża dekretów Dykasterii spaw Kanonizacyjnych dotyczą cudów za wstawiennictwem bł. Giuseppe Allamano i sługi Bożego Giovanniego Merlini; męczeństwa Marii Maddaleny Bódi oraz uznania heroiczności cnót sług Bożych: Guglielma Gattianiego, Ismaeala Molinero Novillo i Enrica Medi.

za:www.vaticannews.va


***

Kościół szykuje się do obchodów 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w Polsce. Ich rocznica to rok 2025!

Archidiecezja Gnieźnieńska przygotowuje się do obchodów przyszłorocznego jubileuszu 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich.
Zaplanowano wydarzenia religijne, kulturalne i konferencje naukowe.

W 2025 r. przypada tysiąclecie koronacji w Gnieźnie dwóch pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.
Najbardziej prawdopodobna data koronacji Bolesława w katedrze gnieźnieńskiej wskazywana jest przez historyków na dzień 18 kwietnia 1025 roku.
Datę tę mają uświetnić w przyszłym roku wydarzenia o charakterze kościelnym i państwowym.

Gnieźnieński Kościół współpracuje przy organizacji obchodów pierwszych królewskich koronacji m.in. z lokalnym samorządem.
W planach na przyszły rok są m.in. Zjazd Gnieźnieński, konferencja naukowa poświęcona koronacji Bolesława Chrobrego oraz okolicznościowa wystawa.

Rzecznik archidiecezji ks. Remigiusz Malewicz powiedział, że związane z jubileuszem wydarzenia rozpoczęły się już w tym roku.
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej od lutego organizowane są wykłady poświęcone koronacjom królewskim.
Wykłady te potrwają do listopada, a prelekcjom towarzyszą tematyczne wystawy.

W kwietniu 2025 roku Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej będzie gospodarzem wystawy pt. "Gniezno 1025-2025. Kolebka Królestwa".
Ponadto będą tam przeprowadzane lekcje muzealne i warsztatowe dla uczniów.

Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowuje się do zorganizowania konferencji naukowej z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

"Chcemy, by centralne uroczystości kościelne odbyły się w bliskości terminu tej koronacji
- w łączności z uroczystościami ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, 26-27 kwietnia 2025 roku.
Jako archidiecezja zamierzamy promować temat roku jubileuszowego również w działaniach duszpasterskich, katechezach formacyjnych,
a także ożywiając kult św. Wojciecha" – powiedział PAP ks. Malewicz.

W związku z 1000-leciem koronacji planowana jest organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Spotkania i rozmowy nad tematem i formą tego wydarzenia trwają od jesieni ub. roku.
Zjazd miałby się odbyć we wrześniu 2025 r.

Ks. Malewicz podkreślił, że świętowanie rocznicy koronacji jest okazją do odkrywania na nowo historii Polski,
a także roli Gniezna i katedry gnieźnieńskiej.

"Pragniemy, spoglądając na historię, spojrzeć również na nasze "dziś", odczytując duchowe przesłanie tego jubileuszowego roku.
Dlatego od tegorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha w przygotowaniach towarzyszyć nam będzie hasło: "Służyć i dać życie. Pielgrzymi nadziei".
Hasło to odnosi się do Roku Świętego 2025 i jednocześnie wskazuje na przesłanie 1000-lecia koronacji królewskich.
Królowanie w znaczeniu duchowym, biblijnym jest przecież służbą i dawaniem życia, a to z kolei droga do nadziei,
do stawania się pielgrzymami nadziei.
To przesłanie, którym żył św. Wojciech i wielu innych "pielgrzymów nadziei" w długiej historii naszej ojczyzny" - powiedział  ks. Remigiusz Malewicz.

Trwają rozmowy i ustalenia co do synchronizacji kościelnych uroczystości z obchodami o charakterze państwowym.
Kalendarz inicjatyw archidiecezji z okazji jubileuszu 1000-lecia koronacji koordynowany jest z kalendarzem inicjatyw Miasta Gniezna.

Centralne obchody rocznicowe, połączone być może z posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego, będą miały miejsce w Gnieźnie pod koniec kwietnia 2025 roku.
Trwa ustalanie dokładnej daty.

za:tvrepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.