Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Naród z sercem

Osobowe centrum człowieka, „ja”, funkcjonuje poprzez trzy ośrodki, właściwości i władze: serce, rozum i wolną wolę. W sercu rodzą się miłość, wdzięczność, przebaczenie, rozum jest odpowiedzialny za poznanie, myślenie i prawdę, a wola – za podejmowanie decyzji i dokonywanie czynów.

O kształcie i charakterze osobowości człowieka, narodu oraz kultury i cywilizacji współdecyduje to, jaką pozycję zajmują w nich i jaką rolę odgrywają poszczególne duchowe władze człowieka. Zachodnioeuropejska kultura koncentrowała przez wieki uwagę zasadniczo na rozumie i woli, natomiast nie doceniała serca. Odkrycie rangi serca – a zatem wyższych uczuć – jest dziełem Pascala („Serce ma swoje racje, których rozum nie zna”), romantyzmu („Miej serce i patrzaj w serce!”), a przede wszystkim Maksa Schelera.
Oryginalność naszego narodu polega również na tym – o czym świadczą silna tradycja romantyczna, emanujący emocjonalnym ciepłem katolicyzm oraz niedawny wielki społeczny gest przyjęcia milionów uchodźców z Ukrainy – że ceniąc sobie rozum i wolność, przywiązujemy zarazem duże znaczenie do serca.

Jan Galarowicz

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.