Biblioteka

Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem

Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem

W Archidiecezjalnym Wydawnictwie Łódzkim można nabyć (proszę się upewnić)  niektóre książki, wydawane po konferencjach "Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem" organizowanych przez Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

„Być wolnym, niezależnym i być sobą – to ideały, ważne nie tylko dla dziennikarzy. Są wspólne dla ludzi, którzy mają ambicję duchowego doskonalenia się i wolę bezinteresownej służby. Człowiek uzależniony, zwłaszcza od zakłamania, nie jest w stanie być do dyspozycji drugiego człowieka i społeczeństwa.” – mówił ksiądz biskup Adam Lepa w swoim przesłaniu do uczestników konferencji: „Dziennikarz pomiędzy prawdą a kłamstwem”.

Żyjemy w czasach ogromnego natężenia emisji informacji. Jesteśmy świadkami walki na rynku mediów: walki o odbiorców, o przywiązanie ich do siebie i wykształcenie w nich nawyków percepcji, analizy i interpretacji rzeczywistości. Ta specyficzna „gra rynkowa” często przybiera niezwykle brutalne formy, tracąc z oczu zasady fair play; demolując prawdę i – co najgorsze – podważając samą jej istotę. W zamian pojawia się zachęta: „każdy może mieć swoją prawdę” – co z kolei rodzi trudności w zrozumieniu głębszego sensu obserwowanych zjawisk i prawdziwych motywów wielu działań.

Celem konferencji było przypomnienie podstawowych pojęć definiujących ład naszej cywilizacji oraz ukazanie trudności w realizacji dziennikarskiego obowiązku służenia prawdzie - podkreślają jej Organizatorzy.

Konferencja "Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem" była I Ogólnopolską Konferencją zorganizowaną przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Łodzi, dn. 27 października 2007r.


Po pierwszym spotkaniu przyszły następne: 25 października 2007 roku motywem wiodącym była "Obrona godności", 24 10.2009 r. rozważane były "Granice kompromisu", 23.10.2010 r. analizowano "Manipulacje - kłamstwo zorganizowane".

Materiały pokonferencyjne można kupić (jeżeli jeszcze są w sprzedaży) w Archidiecezjalnym Wydawnictwie Łódzkim, ew. zamówić (większe ilości) w OŁ KSD,  bądź zapoznać się zapisem obrazu, dźwięku i tekstów na stronie: www.katolickie.media.pl

Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie
90-458 ŁÓDŹ, ul. Skorupki 3
tel./fax (42) 636-04-81

http://archidiecezja.lodz.pl/wydawnictwo

OŁ KSD, kontatkt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.