Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Ks. abp W. Depo: Dziennikarstwo to służba prawdzie

Dziennikarstwo to służba prawdzie – podkreślał na Jasnej Górze ks. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP sprawował /.../ Eucharystię w intencji dziennikarzy i świata mediów. W środę będziemy obchodzili Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

W najbliższą środę będziemy obchodzili wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Tego dnia przypada też Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Już dziś za ludzi mediów na Jasnej Górze modlił się metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP ks. abp Wacław Depo.

Dziennikarstwo to bowiem służba prawdzie. Dziennikarze zaś – jak podkreślał ks. Arcybiskup – to współpracownicy prawdy i budujący na prawdzie. To szczególnie ważne zwłaszcza dziś, kiedy w mediach pojawiają się tzw. fake newsy, czyli nieprawdziwe i zmanipulowane informacje. To właśnie nim poświęcone jest orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Hasłem tego dnia są słowa: „Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju”.

    – Fake newsy służą rozbiciu człowieka, rozbiciu relacji międzyludzkich, a dziennikarstwo powinno być służbą pokoju poprzez prawdę. Pokój jest darem prawdy – mówił ks. abp Wacław Depo.

Kościół chce w ten sposób podjąć refleksję nad przyczynami, logiką i konsekwencjami dezinformacji w mediach. Wspiera także w ten sposób profesjonalne dziennikarstwo, które zawsze szuka prawdy.


za: http://www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.