Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Episkopat za Telewizją Trwam

Katolicka Telewizja Trwam ma prawo do miejsca na cyfrowym multipleksie. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP potwierdza stanowisko księży biskupów w tej sprawie. Rada ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu podtrzymała wcześniejsze stanowisko całego Episkopatu w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie – poinformował wczoraj jej przewodniczący ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Gremium to obradowało wczoraj na Jasnej Górze. Ten kolejny już zdecydowany głos płynący ze strony Episkopatu Polski w sprawie dyskryminacji jedynej ogólnopolskiej, katolickiej telewizji w procesie cyfryzacji jest bardzo ważny. Pojawia się on na niespełna miesiąc przed zamknięciem konkursu ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na cztery ostatnie miejsca na MUX-1, w tym dla kanału społeczno-religijnego. W czasie wczorajszego spotkania na Jasnej Górze zwracano uwagę, że nie można nie zauważać 2,5 mln podpisów pod protestami przesłanymi do KRRiT, a także marszów w obronie Telewizji Trwam. Czy KRRiT usłyszy wreszcie głos Episkopatu, a także dostrzeże tak liczne protesty w obronie wolności mediów w Polsce?

– Zdajemy sobie sprawę, że konkurencyjność różnych stacji dla tego miejsca jest niejasna. Nie chcemy nikogo atakować, ale jednocześnie mamy prawo upomnieć się o naszą telewizję, katolicką telewizję – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Na antenie Radia Maryja zwrócił uwagę, że w ogłoszonym konkursie mówi się o jakiejś anonimowej stacji społeczno-religijnej, która miałaby otrzymać kanał na multipleksie.

– To nam jednak nie wystarcza, bo katolicy w imię wolności religijnej, a również wolności osobistej mają prawo do takiego miejsca – stwierdza stanowczo ks. abp Wacław Depo.

– Można powiedzieć, że Episkopat Polski stoi murem za tą stacją, bo wie, że to jest medium, które jest najbardziej skuteczne w ewangelizowaniu – zwraca uwagę cytowany przez Radio Maryja ks. bp Adam Lepa, jeden z członków Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

O przyznanie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam już rok temu apelowała Rada Stała KEP. „Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa, tym bardziej że większość mieszkańców naszego kraju to katolicy, którzy powinni mieć zapewniony swobodny dostęp do programów TV Trwam w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Oczekują tego również liczni odbiorcy, w tym wielu chorych i samotnych” – napisali wtedy członkowie Rady Stałej KEP.

Stanowisko to zostało w ubiegłym roku trzykrotnie potwierdzone w czasie zebrań plenarnych przez cały Episkopat Polski, a w połowie stycznia br. ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, ponownie o tym przypomniał po tegorocznych obradach Rady Stałej KEP.

Obok kwestii prawa do multipleksu dla katolickiej telewizji w czasie wczorajszego jasnogórskiego spotkania zwrócono także uwagę na konieczność szerokiego prezentowania w mediach katolickich stanowiska Kościoła wobec takich kwestii jak sprawa ideologii gender, eutanazji, obrony życia, małżeństwa i rodziny.

– Obecność Kościoła w środkach społecznego przekazu musi być zawsze oparta na zasadach ewangelicznego światła i soli – podkreślał ks. abp Wacław Depo w czasie Mszy św. inaugurującej obrady Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Ta Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej kończyła jednocześnie trzydniowe rekolekcje dla dyrektorów katolickich stacji radiowych z całej Polski. Wzięli w nich udział przedstawiciele 20 rozgłośni niezrzeszonych w żadnej sieci medialnej. Z ramienia Radia Maryja uczestniczył w nich o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Sławomir Jagodziński


za:www.naszdziennik.pl (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.