Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Nie ma wolności bez TRWAM

Miliony polskich katolików są wciąż traktowane jak obywatele drugiej, a nawet trzeciej kategorii. W całej jaskrawości pokazuje to wielomiesięczna batalia o równoprawne traktowanie Telewizji Trwam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

– Wołanie społeczne o prawo Telewizji Trwam do miejsca na multipleksie cyfrowym nie jest żądaniem przywileju. Jest elementarnym postulatem wolnych obywateli demokratycznego państwa – stwierdza dobitnie ks. bp Adam Lepa, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Rugowanie katolików z przestrzeni medialnej przypomina praktyki z lat, które rzekomo odeszły do przeszłości. Układ postkomunistyczny zagwarantował sobie przy Okrągłym Stole przejęcie mediów i od tej chwili pilnie strzeże swego monopolu.

– Cały majątek stał się wtedy wyłączną własnością ugrupowań liberalnych i lewicowych. Pominięto całkowicie przedstawicieli tych środowisk, które w PRL miały odwagę tworzyć media niezależne – podkreśla ks. bp Lepa.

Odmowa przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie nie tylko utrwala uprzywilejowaną pozycję lewicy w środkach przekazu. Pogłębia też chaos medialny w Polsce. To zjawisko groźne dla bezpieczeństwa państwa z uwagi choćby na fakt, że rynek mediów, zwłaszcza tytułów prasowych, zdominowany został u nas przez obcy kapitał.

– Monopolizacja mediów ułatwia w dużej mierze działania manipulatorskie. Wtedy najbardziej poszkodowany jest zwykły obywatel, systematycznie i perfekcyjnie okłamywany – zauważa ks. bp Lepa.

– Zabawa w tolerowanie tego chaosu dla celów politycznych może się skończyć katastrofą – ostrzega wybitny medioznawca.

Ofiarą chaosu medialnego pada przede wszystkim społeczeństwo, bo ma reglamentowany dostęp do prawdy. Dyskryminacja Telewizji Trwam pokazuje, że rządzącym zależy na utrzymywaniu tego stanu rzeczy, a mechanizm chaosu medialnego staje się techniką w działaniach propagandowych.

– Wszak w mętnej wodzie najłatwiej łowi się ryby – akcentuje ks. bp Lepa.

Jutro na manifestacji na placu Zamkowym w Warszawie, która rozpocznie się o godz. 12.00, wyrazimy kolejny raz naszą solidarność z Telewizją Trwam i sprzeciw wobec wykluczania milionów obywateli z przestrzeni medialnej.

Małgorzata Rutkowskaza:www.naszdziennik.pl (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.