Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kościół o mediach

Niemcy: bogaty, skorumpowany Kościół

„W trakcie synodu Kościół w Niemczech udowodnił, że należy do grona najbardziej przychylnych wobec żądań współczesnego świata; a jest Kościołem bez wahania określanym przez media jako otwarty, choć jest on Kościołem chorym” - podkreśla włoski publicysta Simone Varisco. Kościół w Niemczech jest trawiony przez nowy rodzaj symonii: system finansowania, w którym państwo pośrednicząc między wiernymi a hierarchią umożliwia rozmywanie katolickiej wiary i moralności.

Według najnowszych danych niemieckiego episkopatu, w 2013 roku 24,2 proc. Niemców wyznawało katolicyzm. W ciągu roku liczba wiernych zmalała o sto tysięcy. Procent wiernych wywiązujących się z niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej zbliża się do liczby jednocyfrowej. Spada także liczba chrztów udzielanych dzieciom przychodzącym na świat w nominalnie katolickich rodzinach. Niepokojąco wyglądają także statystyki dotyczące liczebności i wieku duchowieństwa – Niemcy notują jedynie wzrost w przypadku liczby… stałych diakonów.

„Na tle tego dość niepokojącego obrazu wyróżniają się jedynie wskaźniki ekonomiczne. Z 5,5 miliardami euro przychodów w 2013 roku, a rosną one nieustannie od 2005 roku, niemiecki Kościół zalicza się do grona najbogatszych na świecie” – podkreśla Simone Varisco. „Warto pamiętać, że na skutek podatku kościelnego obowiązującego obecnie w Niemczech państwo, choć nie jest głównym graczem finansującym działalność wspólnot religijnych, pośredniczy między nimi a ich wiernymi. Płacąc Kirchensteuer wierni nabywają uprawnienia do usług religijnych, niektóre z nich są znane także pod nazwą sakramentów. Uchylenie się od płacenia tego podatku oznacza także brak możliwości z korzystania z tych usług religijnych” – czytam na łamach „Caffè Storia”. To źródło finansowego statusu niemieckiej hierarchii kościelnej, przy równoczesnym upadku wiary i praktyki religijnej wiernych.

„Nie trudno przewidzieć, że w najbliższej przyszłości, na skutek dalszego ubytku wiernych (utrzymującego się w skali znanej z ostatnich lat), nad Kościołem katolickim w Niemczech zawiśnie widmo finansowego upadku. Należy to koniecznie brać pod uwagę zastanawiając się nad konfrontacją, do jakiej doszło w trakcie ostatniego synodu – to nic innego jak źródło fałszywej tendencji do wprowadzania zmian. W trakcie synodu Kościół w Niemczech udowodnił, że należy do grona najbardziej przychylnych wobec żądań współczesnego świata; a jest Kościołem bez wahania określanym przez media jako otwarty, choć jest on Kościołem chorym” – podkreśla Varisco.

Dopóki problem finansowania niemieckiego Kościoła nie zostanie rozwiązany, dyskusje o Kościele „ubogim” prowadzone przez hierarchów pozostają pustym frazesem – czytamy na blogu „Rorate Caeli”. Obecne rozwiązanie umożliwia hierarchom… ekskomunikowanie tych wiernych, którzy nie zgadzają się na finansowanie Kościoła oderwanego od katolickiego wiary i moralności.za:www.pch24.pl/niemcy--bogaty--skorumpowany-kosciol,31911,i.html#ixzz3I7mYmsfT

Copyright © 2017. All Rights Reserved.