Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nakaz emisji filmu "Kler"? Bodnar wykorzystuje swój urząd do promowania określonych ideologii?

Instytut Ordo Iuris interweniował u Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie pisma, które w zeszłym tygodniu wysłał on do Prezydenta Ostrołęki. Rzecznik domaga się wyjaśnień, dlaczego w tamtejszym kinie nie jest wyświetlany film ,,Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, co jego zdaniem narusza rzekomo Konstytucję RP.

Ordo Iuris zwrócił się z pytaniem do Adama Bodnara o wskazanie podstawy prawnej, na jakiej kina miałyby być zobowiązane do emisji tej produkcji.

Kino, które nie zdecydowało się na emisję ,,Kleru”, jest prowadzone przez Ostrołęckie Centrum Kultury. Według RPO sytuacja ta miałaby naruszać gwarantowaną przez Konstytucję ,,wolność twórczości artystycznej i prawo dostępu do dóbr kultury”.
 
Ordo Iuris, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, wystąpił z wnioskiem do Rzecznika, by odpowiedział na pytania dotyczące jego pisma. Instytut pyta, z którego przepisu ustawy zasadniczej Adam Bodnar wywodzi obowiązek emisji filmu ,,Kler” przez kina należące do jednostek samorządu terytorialnego. Czy obowiązek dotyczy wyłącznie „Kleru” czy może też innych produkcji? A jeśli nie wszystkich filmów, to według jakich kryteriów, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, powinno kierować się kino publiczne przy układaniu repertuaru. Czy kina te zachowują prawo do swobodnego układania repertuaru? Ordo Iuris zapytał również o to, ile razy i w sprawie, projekcji jakich filmów obecny Rzecznik interweniował.
 
„Adam Bodnar nie po raz pierwszy wykorzystuje swój urząd do promowania określonych postaw i ideologii, umownie nazywanych lewicowymi, oraz realizowania ich celów politycznych. Interwencja Rzecznika w sprawie przymusu emisji filmu „Kler” jest kolejnym przykładem jego aktywności wymierzonej w swobody obywatelskie i wolność działania. Ilekroć przedsiębiorca czy inny podmiot, jak w tym przypadku kino, odmawiają udziału w promocji zachowań, postaw czy poglądów, z którymi się nie zgadzają, Rzecznik stara się wykorzystywać swe kompetencje w celu przymuszenia ich do tego, czyli do akceptacji tego, na co się nie zgadzają i co budzi ich sprzeciw. Sprawa łódzkiego drukarza jest tego spektakularnym przykładem, choć dotyczyła trochę innych kwestii” – komentuje dr Marcin Olszówka z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Źródło: Ordo Iouris
kos

za: http://www.tysol.pl

                                                                                           ***
Hipokryzja opozycyjnych mediów - zakazać Cejrowskiego słusznie, ale zablokowanie "Kleru" to cenzura

Dziennikarze portalu OKO.press pokazują co to znaczy podwójny standard.

Na portalu w widocznym miejscu znajduje się petycja wzywająca do odwołania stand-up'u Wojciecha Cejrowskiego.

    "Dołożymy wszelkich starań, aby doprowadzić do uwolnienia przestrzeni publicznej od ksenofobii, rasizmu, homofobii, seksizmu i fundamentalizmu religijnego, które uosabia Wojciech Cejrowski". List otwarty do dyrekcji warszawskiego kina "Wisła" wzywa do usunięcia zapowiadanego spektaklu Cejrowskiego z programu - możemy przeczytać w petycji. Całkiem inaczej dziennikarze OKO.press reagowali gdy antykościelny film kler nie był mile widziany w Ostrołęce.

Zakazanie filmu? Skandal. Zablokowanie występu Cejrowskiego? PODPISZ PETYCJĘ. pic.twitter.com/aSD2zDtk4I
    — Marcin Makowski (@makowski_m) 26 września 2018

za: http://www.tysol.pl/a24189-Hipokryzja-opozycyjnych-mediow-zakazac-Cejrowskiego-slusznie-ale-zablokowanie-Kleru-to-cenzura

***

Z lewactwem tak zawsze było. To się "wysysa z mlekiem matki" - jak mawiał klasyk.
- I nie dojrzewa ?...
- To chyba zależy od środowiska "dojrzewania". Do Sensu. istnienia.
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.