Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Krok po kroku. Śmierć zbiera żniwo.Coraz więcej przypadków eutanazji w Holandii

Krok po kroku.O 13 proc., w porównaniu z rokiem wcześniejszym, wzrosła liczba zgłoszonych przypadków eutanazji w Holandii. W 2008 r. odnotowano ich 2331, natomiast w roku ubiegłym było ich już 2636, co stanowi 2 proc. wszystkich zgonów. Dziewięciu lekarzy oskarżono o przekroczenie uprawnień pozwalających w obliczu prawa na zabicie pacjenta poprzez eutanazję. Jednak obecnie lobby na rzecz eutanazji naciska na holenderski parlament, by ten przyjął ustawę, która zezwoli na zabijanie kolejnych grup ludzi - w wieku powyżej 70. roku życia oraz "zmęczonych życiem".

Jak podają holenderskie media, eutanazja w tym kraju staje się coraz popularniejsza. Pierwszy raport na temat tego procederu w Holandii ukazał się w 2005 roku. Wynikało z niego, że zarejestrowano ok. 400 przypadków eutanazji poprzez tzw. wspomagane samobójstwo i 555 przypadków uśmiercenia bez wyraźnej prośby i zgody pacjenta. Jak informuje portal LifeSiteNews.com, w ostatnim czasie w Holandii odnotowuje się stały wzrost liczby pacjentów uśmierconych w wyniku eutanazji. W 2006 r. było ich 1923, w 2007 r. - 2120, w 2008 r. - 2331, w 2009 r. - 2636. Dokonuje się jej np. przez odłączenie pacjenta od aparatury podtrzymującej życie oraz przez zaprzestanie podawania płynów i pokarmu. W raporcie nie uwzględniono liczby noworodków i ciężko chorych dzieci zabitych w ten sposób. Często też się zdarza, że pacjent wcale nie wyraził chęci, by zostać uśmierconym, tymczasem decyzję taką jednostronnie podjął sam lekarz.
- Człowiek ma prawo do życia. To życie dostał od Boga i nikt nie ma prawa mu go zabierać, ani nawet on sam nie może go sobie odebrać - przypomina w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Józef Jachimczak CM, duszpasterz krajowy Służby Zdrowia. - To Bóg jest Dawcą i Panem życia i śmierci. Każde sprzeciwienie się Jego woli w tym względzie jest grzechem - podkreśla.
Holenderskie ministerstwo zdrowia jest zaniepokojone rosnącą liczbą przypadków eutanazji i zapowiedziało wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Prawdą jest jednak, że eutanazja wymknęła się spod kontroli władz. W ubiegłym roku była holenderska minister zdrowia Els Bort, która w 2001 r. doprowadziła do zalegalizowania eutanazji, przyznała, że ówczesny rząd popełnił błąd. Jej zdaniem, najpierw trzeba było skupić się na opiece paliatywnej. - W Holandii słuchaliśmy najpierw politycznych żądań w sprawie eutanazji. Oczywiście, to nie było w odpowiednim porządku - stwierdziła była minister zdrowia.
Organizacje praw człowieka i obrońcy życia przestrzegają przed upowszechnianiem się "holenderskiego modelu opieki", który - jak zaznaczają - w istocie jest antywzorcem jakiejkolwiek opieki zdrowotnej. - Holandia była kompletnie nieefektywna w prowadzeniu odpowiedniej opieki paliatywnej. Nawet dzisiaj nie mają takiej opieki - zwraca uwagę Alex Schadenberg, dyrektor wykonawczy organizacji Euthanasia Prevention Coalition (Koalicja na rzecz Zapobiegania Eutanazji). - Jeśli nie ma odpowiedniej opieki, nie pozostaje nic innego, jak zalegalizować eutanazję - mówi z ironią Schadenberg, jednocześnie przestrzegając, że po takiej legalizacji dla terminalnie chorych rozpoczyna się potem równia pochyła - eutanazja noworodków, eutanazja pediatryczna, eutanazja psychicznie chorych...
Małgorzata Pabis

za; NDz z 18.8.10 Dział: Wiara Ojców (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.