Ribbentrop-Mołotow wiecznie żywy

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE przyznająca Komisji Europejskiej prawo do swobodnego odbierania krajom członkowskim pieniędzy jest precedensem, który może doprowadzić do zagłady Unii Europejskiej. W tej chwili bowiem pod przykrywką praworządności można wywierać dowolny nacisk polityczny i dowolnie kształtować ingerencję w politykę demokratycznych krajów.

Nie jest przypadkiem, że tego typu decyzje i działania nasiliły się w chwili, gdy wzrosło zagrożenie ze Wschodu.

Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z próbą budowy nowej konstrukcji geopolitycznej, w której następuje podział wpływów rosyjsko-niemieckich, gdzie Rosjanie odbijają tereny dawnego ZSRS, a Niemcy podporządkowują sobie Europę Środkową.

Problem polega tylko na tym, że Putin zalicytował dużo mocniej, niż Niemcy sądzili, a to doprowadziło do reakcji amerykańskiej, której się zupełnie nie spodziewali, i powrotu USA do Europy. Natomiast Komisja Europejska i TSUE najwyraźniej źle wyczuły moment i nie zauważyły, że dalsze tego typu działania będą prowadziły do izolacji Berlina i rozsadzania Unii Europejskiej od środka, a już na pewno przyśpieszą projekt jej reformy w zupełnie innym duchu, niż chciałyby tego Niemcy.

Tomasz Sakiewicz

za:niezalezna.pl