Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Gender na francuskich uczelniach ma się dobrze: wprowadzono „niebinarne zaimki”!

Niedawno lingwiści i językoznawcy z Academie Française opublikowali alarmujący raport o tym, iż język francuski na skutek silnego wpływu anglicyzmów może za 20 lat stać się martwym językiem. Niestety, okazuje się, że dużo poważniejszym zagrożeniem są tzw. „neologizmy genderowe” związane ze „zwracaniem się do niebinarnych studentów”. Otóż,

aby uniknąć używania zaimków „il” (on) i „elle” (ona) wprowadzono „neutralne płciowo” dziwolągi językowe, takie jak „iels” i „celleux” (odpowiednik liczby mnogiej od „ono”).

Pod tym względem uczelnie francuskie dogoniły uniwersytety brytyjskie i amerykańskie, które tego typu „nowatorskie rozwiązania” wprowadziły wcześniej. „Każdy ma prawo wybrać, czy chce, aby zwracać się do niego per „on”, „ona”, czy jeszcze inaczej”, pisze francuski dziennik „Le Monde”, dodając, iż tego typu rozwiązania wprowadziły już uniwersytety w Bordeaux i Université de Lorraine w Nantes. Totalny upadek kultury – nie tylko języka!

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.