Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Transpłciowy mężczyzna został nominowany do nagrody… „Kobiety Roku”

Transpłciowy pływak Lia Thomas wzbudził żywą dyskusję o gender w sporcie. Teraz jego alma mater, Uniwersytet w Pensylwanii, nominowała go do nagrody dla najlepszej kobiety-sportowca roku. Thomas zaczął trenować pływanie w wieku pięciu lat. W 2017 roku dołączył do męskiej reprezentacji pływackiej Uniwersytetu Pensylwanii (UPenn). Osiągnął w niej znaczące sukcesy.

W 2017 roku uzyskał szósty czas w kraju na tysiąc jardów, a na 500 i 1650 stylem dowolnym znalazł się w pierwszej szóstce studentów. W 2019 zdobył drugie miejsca w tych konkurencjach na mistrzostwach Ligi Bluszczowej. W 2019 rozpoczął terapię hormonalną, a w sezonie 2021-2022 wystartował już w reprezentacji kobiet. W marcu 2022 jako pierwszy transpłciowy mężczyzna został mistrzem kraju Narodowego Stowarzyszenia Sportów Szkolnych (NCAA).

Jego zwycięstwa nad prawdziwymi kobietami zaogniły toczącą się w USA debatę nad udziałem transpłciowych mężczyzn w kobiecych sportach. Ta trwała już od dłuższego czasu, odkąd NCAA zdecydowała się im na to pozwolić, i budziła ogromne emocje. Sporty szkolne są bowiem w USA niezwykle popularne i uczelnie, poprzez stypendia i inne ułatwienia, starają się pozyskać jak najlepszych sportowców. Przeciwnicy gender w sporcie – zarówno z prawicy jak i ze środowisk feministycznych – zwracają uwagę, że mężczyźni, nawet po przejściu terapii hormonalnej, mają naturalną przewagę nad kobietami, i tym samym pozbawiają je szans na sukcesy, stypendia itp.

Wkrótce o Thomasie znowu zrobi się głośno. Jego była uczelnia, która od początku jasno wspierała jego udział w kobiecym sporcie, postanowiła go bowiem nominować do nagrody... „Kobiety Roku NCAA”. Nagroda ta przyznawana jest od 1991 roku i przyznaje się ją szkolnym sportsmenką, które „wyróżniły się w swojej społeczności, w sporcie i w nauce w czasie swoich karier studenckich”. Drugą sportsmenką nominowaną przez tę uczelnię jest tenisistka Iuliia Bryzgalova.

Koleżanki Thomasa z reprezentacji tego uniwersytetu zapewne nie będą zachwycone tą decyzją. W lutym NCAA zdecydowała, że w roku akademickim 2022-23 transpłciowi zawodnicy będą musieli przechodzić obowiązkowe badania poziomu testosteronu, na początku sezonu i w jego połowie. Władze Uniwersytetu w Pensylwanii zapowiedziały, że będą się starać o to, żeby nowe zasady nie przeszkodziły Thomasowi w starcie w mistrzostwach w marcu, nawet jeśli będzie to wymagało podana NCAA do sądu. W odpowiedzi 16 kobiet z reprezentacji pływackiej wysłało do nich list, w którym prosiły o to, by zrezygnowano z tych planów. Napisały w nim, że popierają jego prawo do zmiany płci, ale, że w sporcie „biologia płci jest inną sprawą niż tożsamość płciowa” i Thomas „ma niesprawiedliwą przewagę”, na co dowodem jest to, że w rok podskoczyła z 462 miejsca w rankingu jako mężczyzna na 1 miejsce jako kobieta.

Jeżeli debata w tym temacie znowu odżyje, to niewykluczone, że pociągnie za sobą kolejne kroki legislacyjne. Na chwilę obecną już 19 stanów przyjęło ustawy, które zabraniają udziału mężczyzn w kobiecych konkurencjach sportowych. Zdaniem wielu komentatorów ta sprawa może okazać się ważna podczas jesiennych wyborów i pomóc prawicy w powrocie do władzy, podobnie jak inne kontrowersyjne sprawy kulturowe, jak chociażby propaganda LGBT w szkołach.

za:niezalezna.pl


***
No i co?! W pewnym miejscu nie takie rzeczy odchodziły!
...Dopóki nie weszli... pielęgniarze z lekarzem  :-(
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.